Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Más is szenved minden nap a...

Más is szenved minden nap a felkeléssel?

Figyelt kérdés

Amióta az eszemet tudom, mindig is későn szerettem lefeküdni és felkelni. Erre mondják, hogy bagoly típus. Igen ám, de a világ nem erre van berendezkedve. Az iskolához is mindig korán kellett kelni, és most a munkahely miatt is. Sokat mondták, hogy idővel hozzászokik az ember. Hát, évek óta dolgozom, de sosem szokom hozzá. Minden reggel egy szenvedés. Vannak jobb napok, de általában az egész délelőtt úgy telik, hogy nem vagyok teljesen felébredve. Ha korábban fekszem le, akkor sem érzem azt, hogy reggel 6-kor szívesen pattanok ki az ágyból. Rendszeresen járok vérvételre, rendben vagyok, vitamint is szoktam szedni.


El kell fogadnom, hogy én ilyen vagyok? Vagy lehet ezen valahogyan javítani?



jan. 22. 10:48
 1/10 anonim ***** válasza:
71%

Ami nekem segít: kék fény reggel. Gondolom hallottad, hogy lefekvés előtt nem javasolják a képernyőbámulást, mert a kék fénytől nem fogsz tudni aludni. Reggel viszont pont ez kell. Ha ébredéskor álmos is vagyok, tíz perc telefonozás és a kék fény teljesen felébreszt.


Ha azzal van gond, hogy bagoly típus vagy, megpróbálhatod mesterséges fényekkel átverni a biológiai órád. Időkapcsolóval hajnalban felkapcsolhatsz erős, kékes fényt, délután pedig korábban estét csinálsz, délután 5-kor lehúzod a redőnyt és vöröses lámpákkal világítasz. A déli napfény színét nem tudod eltolni, de annyira azért nem pontos a biológiai óra.

jan. 22. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
71%
Még egy: ami nálam erősen befolyásolja még a felkelést, az a hőmérséklet (hideg szobában nem megy), és hogy mennyire szorongok az adott naptól. A lényeg hogy szorongás miatt is lehet nehéz a felkelés, ha ez nálad felmerül, akkor a szorongást kell kezelni.
jan. 22. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Keress olyan munkahelyet, ahol nem KELL hatkor felkelned.


Én rugalmas munkaidőben dolgozom, ami azt jelenti, néha csak 11 után kezdek, néha meg már reggel hétkor :D


Teljesen jó. Én is dolgoztam 6-14-ig munkarendben, még úgy is a halálom volt, hogy alapvetően nincs bajom a reggeli keléssel.

jan. 22. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A pacsirta típusúak miatt szenved a fél világ. Pedig nekik mindegy lenne.
jan. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Senior Séf ***** válasza:
41%
Nem létezik bagoly, vagy pacsirta típus. Felborult cirkadián ritmus létezik. Tedd rendbe, és fel tudsz kelni.
jan. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
58%

5.

Nincs igazad. Eleve ki dönti el, hogy melyik a "normális"? Szerintem mondjuk az 1-9 közötti alvás, tegyék rendbe a többiek...

jan. 23. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#6, nekem természetellenesnek tűnik nem igazodni a nappali világossághoz. Ha 9-kor kelsz, egy csomó fényről lemaradsz. Ha éjjel 1-kor fekszel, szükségtelenül sokat vagy ébren sötétben. Furcsállnám, ha sok ember hormonrendszere menthetetlenül el lenne csúszva a napsütés ciklusaihoz képest.
jan. 23. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7.

Tényleg? Akkor mi a francnak járunk sötétben dolgozni 6-ra, meg 7-re?

jan. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Senior Séf ***** válasza:
Ki dönti el, kedves 5-ös? Evolúció bácsi évmilliós üllőin kovácsolódott idegrendszerünk. Hiányzó Láncszem nevű ősünk tapogathatott volna a villanykapcsoló után, ha este hatkor besötétedett. Ehelyett lefeküdt, reggel pedig amint elég világos lett, felkelt. Kiment, és a reggeli fényben feltöltötte a dopamin- és szerotoninkészleteit, amelyek aztán estére melatoninná alakultak. Végtelenül leegyszerűsítve így nézett ki egy napja, és ma is ezt kellene követnünk. Persze nem este 6 órás villanyoltással, de legkésőbb 22 órakos üdvös lenne mindent lekapcsolni, reggel pedig kint kezdeni a napot.
jan. 23. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

9.

Mármint télen reggel f8-kor, ezt akartad mondani ugye? Nem pedig 5-6-kor kelve.

jan. 23. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!