Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Ha valakinek hasmenése van,...

Ha valakinek hasmenése van, akkor az anyagcsere?

Figyelt kérdés

Biológia faktos vagyok, ma fakton előjött az emésztőrendszer ill. anyagcsere, + emésztés.


Az osztálytársammal elkezdtünk "vitázni" fakt után hogy ha hasmenése van valakinek, mert beteg, az gyorsult anyagcserét is jelent egyben?

Vagy a kettőnek (hasmenésnek -> anyagok felszívódása, anyagcsere) semmi köze nincs egymáshoz?


Hasmenéskor milyen %-ban hasznosulnak a bevitt tápanyagok? Például a bevitt energia (kalória), tápanyagok ásványi anyagok 30-50%-a tud hasznosulni (pl. 2000 bevitt kalóriából 1000 hasznosulhat? ) vagy szinte egyáltalán nem hasznosul semmi?


2012. márc. 30. 13:32
 1/6 Amazone válasza:

Kérdés, hogy a hasmenés rendszeres vagy csak egyszeri? Az egyszeri lehet sima gyomorrontás vagy egy vírus, esetleg gyógyszer mellékhatása, vagy túl sok vilmoskörtét evett aznap. :)

Ha rendszeres, ott már lehetnek problémák. De annak is több oka lehet. Van, hogy csak helytelen az étrendje, és azon kell változtatni. De lehet eü-i probléma is a háttérben.

A hasmenésnél mindig a legnagyobb veszélyforrás a kiszáradás, tehát fontos a folyadékpótlás.

A felszívódás szerintem relatív, mert ez szervezet függő is, de egy hasmenéses időszakban mindenképpen kevesebb tápanyag szívódik fel.

2012. márc. 30. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A hasmenés nem betegség, hanem tünet, valaminek a következménye. Jó esetben csak ettél valami romlottat, vagy olyat, amit az adott időpillanatban nem tolerált a gyomrod. Ha nem csak egyszeri az alkalom, akkor ott komolyabb gond van, olyankor persze már a tápanyagok sem fognak rendesen felszívódni. Akkor meg kell keresni, hogy mi okozza, és annak függvényében cselekedni.
2012. márc. 30. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Félreértés ne essék, nincs hasmenésem, a kérdés elméleti. :)


Ha egy embernek mondjuk van egy vírusos hasmenése, és kb. 3-4 napig megy a hasa (vagy max. 5-6 napig) akkor felgyorsulhat az anyagcseréje? Illetve mennyi szívódhat fel a bevitt tápanyagból, ételből?

2012. márc. 30. 14:10
 4/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a hasmenés nem jelent felgyorsult anyagcserét, hanem az maga egy betegség, ami a normális anyagcserét magát nem befolyásolja, csak az étel hamarabb átmegy az emésztőszeren az adott betegség miatt. Az, hogy a bevitt energiából mennyit hasznosít a szervezet pedig attól függ, hogy a hasmenést mi váltja ki.
2012. márc. 30. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Amazone válasza:

Most ugye ezt nem fogyás szinten akarja valaki hasznosítani? Szal nem akar f*sni csak hogy ne szívódjon fel annyi tápanyag... és ezáltal fogyjon pár nap alatt egy keveset.


Csak mert nekem ilyen szagúnak tűnik a dolog. :)

2012. márc. 30. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ez a kérdés engem is foglalkoztat régóta,mivel én is hasonló pályára szeretnék menni. Eddigi következtetéseim alapján (lehet hogy hülyeség az egész) szerintem akkora mennyiségben nem képes az anyagcsere felgyorsulni,ha felgyorsul,hogy a táplálék fele(!) szívódjon csak fel. Na de felgyorsul-e...? Szerintem valamennyire igen,de kicsit másképp mint ha pl sport vagy folyadékbevitel hatására gyorsulna,mert az emésztőszerveket nagyon megdolgoztatja,tehát fogyás céljából ezért nem ajánlatos egyáltalán pl a rendszeres hashajtózás,de tegyük fel,hogy vírusos betegség miatt van hasmenés. A láz is tulajdonképp azért van,mert a szervezet magasabb hőfokra váltva akarja úgymond elégetni a fertőzést okozó vírust. Valami hasonlóra gondolok itt is,mikor a bél és gyomor (azt hiszem) több olyan anyagot(nyálkát/váladékot?)termel,ami az oda nem illő dolgokat kihajtja a szervezetből. Ez mindenképp külön energiabefektetést igényel,bár nem tudom,mennyire jelentős,de ha az energiafelhasználás nő,akkor nyilván az anyagcsere is gyorsul (ezért gyorsítja az anyagcserét a sok folyadék feldolgozása a szervezetben és a sport közben felhasznált energia is. Tulajdonképp a sok étel is gyorsítaná,csak több energiát tartalmaz,mint amennyit eléget a szervezet az étel emésztése és a tápanyagok felszívódása során) Tehát szerintem van összefüggés,és gyorsítja is,de semmiképp se nagy mértékben,és egészséges módon.
2012. máj. 28. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!