Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Használhatók még a lejárt...

Használhatók még a lejárt szavatosságú gyógyszertári készítmények?

Figyelt kérdés

Átnéztem a gyógyszeres dobozomat itthon és szomorúan tapasztaltam, hogy pár már lejárt.


Pl a Fenistil az 2020 márciusában, a NeoCitran az most áprilisban lejárt. Lefogjárni a fájdalomcsillapító is kb júniusban.


Ezeket még lehet használni pár hónapig? Ha ki kell dobni, akkor a sima szemetesbe lehet őket dobni?



2020. ápr. 27. 17:49
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Gyógyszertáros mondta, hogy használhatók, esetleg kisebb hatásfokkal működnek.


Gyógyszertárban kell leadni.

2020. ápr. 27. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Bajod nem lesz tőlük, legfeljebb a hatóanyag tartalmuk csökken a lejárati idő után. De ez sem túl gyakori ahhoz is évek kellenek hogy semmit ne használjon.
2020. ápr. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Én rá szoktam keresni az adott hatóanyagra. Ha nem írják, hogy idővel veszélyes anyaggá alakul, akkor a lejárat után +20%-kal még simán használom (tehát ha eredetileg a gyártástól 5 évig jó, akkor +1 év, ha 10 hónapig, akkor +2 hónap).


Kivéve a szemcseppet, ott betartom, hogy felbontás után meddig lehet használni. Mivel ott nem a hatóanyag bomlása, hanem a szemcsepp szennyeződése a veszély.

2020. ápr. 27. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem szabad szemetesbe dobni!!!! Gyogyszertárak átveszik megsemmisitésre illetve hulladék átvevöhelyeken veszik át veszélyes hulladékként!
2020. ápr. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
66%

Legalább fél évvel túl van határolva a gyógyszerek szavatossága.

Tehát +fél évvel nyugodtan számolhatsz, de utána is csak a hatékonysága csökken.

A kukába nem dobhatod ki, mivel veszélyes hulladék, de bármelyik gyógyszertárban le tudod adni, és ott gondoskodnak a kezeléséről.

2020. ápr. 27. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
66%
Ezek nagyon kozeli lejarati datumok, azt jelenti, akkor meg nagyon nagy biztonsaggal jo minoseguek. Ez nem lazacfile. Nem szabad batoritani lejart cuccok hasznalatara, de plane igy, abszolut nyugodtan hasznalhato.
2020. ápr. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat.
2020. ápr. 27. 23:21
 8/8 anonim ***** válasza:
Egy bizonyos ideig használható, de kevesebb benne a hatóanyag.
2020. máj. 12. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!