Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha nem írja rá az orvos a...

Bukisasa kérdése:

Ha nem írja rá az orvos a pontos adagolást egy - jelen esetben migrénes fejfájás elleni - gyógyszer "receptjére", akkor többet kell fizetnem érte? Ilyen létezik??? Hol találok erről bármilyen jogszabályt, rendeletet?

Figyelt kérdés

Történt egy eset egy kolléganőmmel, amin olyannyira meglepődtem, hogy - némi netes kutakodást követően - azon nyomban idejöttem és "tollat ragadtam" :D

Tehát, az történt, hogy rátört az egyébként "szokványos" (értsd: alkalmanként előjön) migrénes fejfájása, de mivel már elfogyott a gyógyszere, kiment egy közeli gyógyszertárba és VÉNY birtokában kiváltotta a szükséges bogyót. Itt jött a meglepi, mégpedig az, hogy közölte vele a gyógyszerész, hogy mivel az orvos nem pontos adagolást írt rá, hanem azt, hogy szükségszerűen alkalmazandó, ezért drágább lesz 900 Ft-tal. Látva a meglepődöttségét a gyógyszerész azt is mondta neki, hogy mindenkinek így kellene eljárnia, ez a szabály, csak sajnos nem tesznek így, de ők bizony egy mindenre odafigyelő, jogkövető és minden előírásra nagyon is adó gyógyszertár... Persze, ha akarja, akkor menjen el máshová kiváltani, megérti azt is. A blokkon aztán "nem támogatott" jogcímmel szerepelt is ez a 900 Ft többletköltség, így lett az 5300 Ft-os gyógyszer 6200 Ft végül. (Soha, sehol nem járt még így korábban, pedig szedi egy ideje, amikor szüksége van rá.) Nem találtam erre semmilyen rendeletet, holott a gyógyszerész valamilyen rendeletre hivatkozott. Tudna valaki hivatkozást küldeni a vonatkozó rendelkezésről? Ez nekem olyan kicsit, hogy ha bemegyek egy boltba, megkérdezik először, hogy mennyi idő alatt akarom megenni a kilós kenyeret, mert ha naponta 2 szeletet eszek csak belőle, akkor 400 Ft az ára, de ha úgy tartja kedvem és esetenként kihagyok napokat és a kenyér tovább fog tartani, akkor bizony fizessek érte többet, tehát 600 Ft lesz. :D



2022. febr. 3. 17:11
 1/4 anonim ***** válasza:
48%
Nekem dobtak vissza vényt pl., mert nem szerepelt rajta, hogy "x hónapra ellátva". Szóval elég kötött tényleg. Én kértem új vényt, és tádám, kiadták.
2022. febr. 3. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
74%

Azt hiszem ki sem lehetne adni.

A vény kötelező tartalmi elemei

A szabályosan kitöltött vény alaki kellékei a következők: a rendelő orvos neve, munkahelye (rendelője) címe, telefonszáma, működési engedély száma, beteg neve, lakcíme, születési ideje, a rendelés dátuma; illetve, amennyiben a gyógyszert tb támogatással rendelik, a beteg TAJ-a és betegségének diagnózisát jelző kód (BNO kód), ha közgyógyellátás keretében rendelték, akkor a közgyógyigazolvány száma is.


Szerepelni kell a vényen a gyógyszer pontos megnevezésének, gyógyszerforma feltüntetésének, hatáserősségének – ha több hatáserősségben van forgalomban –, összmennyiségének és adagolásának, alkalmazása módjának és gyakoriságának és a rendelés (támogatás alapjául szolgáló) jogcímének (közgyógyellátás esetén a közgyógy igazolvány számának).


Fontos, hogy olyan vényre, amelyen az orvos a gyógyszer pontos adagolását a vényen nem egyértelműen tüntette fel, a gyógyszer kiadója a rendelt gyógyszert nem adhatja ki!

2022. febr. 3. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A gyógyszer szedéséről a gyógyszerész is bőséges tájékoztatást tud adni.Ha nincs a felírt,még másikat is felajánlhat helyette .

Vannak olyan gyógyszerek is,melyek recept kötelesek,de nem TB támogatottak. Végzetül minden gyógyszernek ott van a tájékoztatója ,szedési útmutatója .

2022. febr. 3. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 bensdorp ***** válasza:
100%

Az igazság, hogy ki sem lett volna szabad adniuk a jogszabályok szerint.



44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról:


7. § (3) f) - "A vényen az orvosnak fel kell tüntetni egyértelmű utasítást a gyógyszer adagolására, alkalmazásának módjára és gyakoriságára."


13. § (3) - "Olyan vényre, amelyen az orvos a gyógyszer pontos adagolását a vényen nem egyértelműen tüntette fel, a gyógyszer kiadója a rendelt gyógyszert nem adhatja ki."



Sok kolléga van meggyőződve arról, hogy szabályosan jár el, ha hiányos, azaz érvénytelen vényekre támogatás nélkül kiadja a gyógyszert - talán régi jogszabályok miatt rögződött ez be? A legtöbben viszont azért szokták a támogatás nélküli (egyébként szabálytalan) kiadás mellett dönteni, mivel:

- így nem kell visszamennie a betegnek az orvoshoz javíttatni az ott vétett hibát, hamarabb a gyógyszeréhez jut

- a leggyakrabban kutakodó hatóság, a társadalombiztosító így nem bünteti meg a gyógyszertárat (mivel a szabálytalan vényeken lévő támogatást mind velük fizettetik ki utólag).


egy gyógyszerész

2022. febr. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!