Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Anyukámat nagyon sokszor...

Anyukámat nagyon sokszor röntgenezték az utóbbi egy évben? Ezek száma baj lehet?

Figyelt kérdés

Úgy tudom a hatás összeadódik.

Egy éven belül volt 1 mammográfián, 1 tüdőszűrésen, 1 gerinc rtg-en, mert már egy jó ideje fáj a háta, de úgymond nincs komoly gond vele, valamint sajnos elesett biciklivel most és ezért volt könyök, váll és fej rtg-en. Szerencsére az esésnél semmi gond nem lett, vagyis komoly nem, hanem zúzódás.


49 éves az anyukám. Fontos nekem nagyon, most fog születni az unokája és szerintem ezért is vagyok nagyon érzékeny erre.


2 éve volt egy mellkas zúzódása, mert akkor a létráról esett le, akkor volt rtg-je. Ezeken kívül amúgy csak a kötelező szűréseken volt mindig...


Mostanában jár rá a rúd a sérülésekkel.



2022. máj. 26. 15:27
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Egyébként egy egészséges, csinos nő. Vékony, sportos, egészségesen táplálkozik.
2022. máj. 26. 15:29
 2/11 anonim ***** válasza:
92%
Ma már korszerűbbek a gépek és van amikor muszáj többször is egy évben. Ne aggódj, nekem is volt több és semmi bajom.
2022. máj. 26. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
85%

Nem, a hatás nem adódik össze, pontosabban van egy természetes regeneráció.

Persze egy évre elosztva a terhelést mehet, de nem lehet ugyanazt 1 hét alatt bespájzolni. (Az is lehet, hogy még így sem veszélyes, mert a mai gépek jóval kisebb sugárterheléssel megoldják a képalkotást.

Ami nem regenerálódik, az a nemi szervek, de azokat külön védik ólomköténnyel (gonádvédelem).

2022. máj. 26. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Ypszilon1980 ***** válasza:

#3: Nem mindenhol alkalmaznak védelmet, van amikor nem is lehet, egyébként a szem a legérzékenyebb.

A hatások összeadódnak, de mivel ezek a vizsgálatok nem egy időben történnek, ezért a közöttük eltelt időt tudja a szervezet kompenzálni.

A röntgensugár nem okoz ebben az esetben semmilyen károsodást, a sugárzás energiája nem olyan nagy, ami problémát okozhatna, ha ezeket még egy alkalommal kapta volna is meg, semmi baja nem lesz. Nálunk van, hogy 18-20 felvételt kell egy alkalommal készíteni egy valakiről, ebből minimum 5 csak a medence tájékról készül, ott nem lehet gonádvédelmet alkalmazni, nincs ebből kifolyólag baja.

Most már az új gépeket állítólag úgy kell beállítani, hogy automatikusan méri mekkora dózist kap a beteg, de ezeket a régebben üzembe helyezett gépek nem tudják. Amerikában ha jól tudom ott van az, hogy konkrétan a páciens megkapja, hogy mekkora dózis érte és ezt később lehet tudni, monitorozni. A CT meg érdekes senkinek nem szúr szemet, az minimum 3x-osa egy röntgenfelvételnek.

2022. máj. 26. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy válaszoltatok. Kicsit most megnyugodtam, kicsit felstresszeltem magamat.

Mondtam neki egyen sok gyümölcsöt meg zöldséget, mást nagyon nem tud. Persze a gyógyulásán kívül:) mert csak zúzódott.

2022. máj. 26. 16:04
 6/11 anonim ***** válasza:
Ha legközelebb is rtg-re utalná valaki, akkor mindazt, amit leírtál nekünk, említse meg a beutaló orvosnak.
2022. máj. 26. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Rendben:(
2022. máj. 26. 18:42
 8/11 A kérdező kommentje:
Az utolsó rtg-jei a sérülés miatt voltak, szóval az halaszthatatlan volt. Igazából a mammográfia meg a gerinc rtg nem kellett volna..
2022. máj. 26. 18:43
 9/11 Ypszilon1980 ***** válasza:
Nem kötelező beleegyezni. Orvosi vonatkozásban amúgy nincs dóziskorlát.
2022. máj. 26. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Hát jó, de sérülés után azert nagyon meg volt ijedve és szerette volma tudni mi van a fejével, meg azért ha eltörik a karja azt is másképp kell kezelni, mint a zúzódást, de persze tudom hogy nem kell elfogadni, csak stressz helyzetben mindenki mindent másképpen vél.:/
2022. máj. 26. 20:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!