Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Gerinc CT vs. Gerinc Mri?...

Gerinc CT vs. Gerinc Mri? Melyik jobb gerincferdülés és Scheuermann-kór vizsgálatára?

Figyelt kérdés

Elvileg gerincferdülésem és Scheuermann-kórom is van. Egyik orvos azt mondta, hogy van a másik, hogy nincs. Szóval mostmár el akarok menni ct-re, vagy mri-re.


Ha gerinc Ct-re megyek, akkor nem baj, hogy tavaly télen voltam röntgenen?


Köszönöm!


2010. okt. 23. 16:12
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Ki az egyik orvos és ki a másik...?

Az Eü. Min. szakmai protokollja szerint:

"Képalkotó vizsgálatok során az érintett gerincszakaszról kétirányú rtg. felvétel készítése szükséges. Tekintettel arra, hogy a klinikai vizsgálat és a rtg. felvételek egyértelmű diagnózist biztosítanak, sem CT, sem MRI felvétel végzése nem szükséges."

A rtg. felvételről - amennyiben az szakmailag korrekt - a radiológus szakorvos biztonsággal tudja diagnosztizálni a kór meglétét (ha van). Ezt a diagnózist másik (nem radiológus) orvosnak nem igazán illik felülbírálni.

2010. okt. 23. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Kiegészítés: a CT és az MRI is drága vizsgálat, ennek szükségességét nyilván nem te ("akarok menni..") döntöd el, hanem szakorvos (othopéd, reumatológus).

A CT vizsgálat sugárterheléssel jár, minden rtg. vizsgálatkor kapott sugárdózis kumulálódik (összegződik) a szervezetünkben, persze bizonyos határok között nem okoz kimutatható károsodást, de jobb minél kevesebbszer...

Gerinc CT vizsgálatnál csak rövid (max. 2-3 csigolyányi) szakaszt lehet vizsgálni, ezért ha mégis szóba kerül valamilyen képalkotó eljárás a hátgerinceddel kapcsolatban, az inkább MRI lesz.

2010. okt. 23. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm a gyors válaszod!


Az egyik orvos azt mondta hogy van mindkettő betegségem. A másik, azt hogy ez nem minősül annak.

A röntgen a tavalyi nem írt semmit. A régebbi meg írt...

Elmentem gyógytornászhoz, szerinte van...

Mindenki mást mond és mostmár szeretnék megnyugodni.

Kerestem magán Ct, Mri vizsgálatot. Drága, de megér nekem annyit, hogy megnyugodjak.


Kíváncsi lennék a csigolyák állapotára, hogy van-e ékcsigolya, normálisak-e a görbületeim (a nyaki gerincem is) és hogy van-e gerincferdülésem.

Az egyiknél az oldalsó felvétel lenne a jó, a másiknál a szemből készült.


Te melyiket ajánlod? Melyik döntené el végleg a problémámat?


Az utolsó röntgenről még annyit, hogy az egyik orvos szerint jó minőségű, a másik szerint meg nem, mert szerinte a háti gerinc felső része nem elégé látszódik.


Mit javasolsz? Szeretnék már pontot tenni ennek az ügynek a végére.

2010. okt. 23. 16:53
 4/21 anonim ***** válasza:

Igen, lehet mindkét betegséged, bár mindkettő inkább állapot. Szerencsére a Scheuermann elég jól meg tud gyógyulni. A gerincferdülést meg kezelni kell (gyógytorna, ortopéd, csontkovács, stb.) A ferdülésről a kétirányú rtg. felvétel a leginformatívabb, nincs olyan rtg. szakorvos, aki ne tudná 100%-osan diagnosztizálni.

A feltett kérdéseidre is választ lehet adni a hagyományos felvételekről. Kétséges esetekben álló helyzetben is készülhet felvétel. A háti gerinc felső szakaszát nem könnyű ábrázolni, mert ott nagy a rétegvastagság a felkarok és vállízületek miatt. Erre van speciális (kiegyenlítő) fóliás kazetta, esetleg más felvétel típus. Bár a Scheuermann inkább a középső szakaszon jelentkezik.

Mit ajánlok? Mindenképpen legyen értékelhető, jó minőségű kétirányú nyaki-háti-ágyéki gerinc felvétel, amit radiológus szakorvos értékel. (Erre beutalót írhat a háziorvos.) Ennek az eredményével szakintézetben (klinika) vizsgáljon meg ortopéd sebész szakorvos (ide is küldhet a háziorvos). Ott (talán) végre eldöntik, hogy van-e olyan bajod, amit kezelni kéne. Természetesen ha közben vannak gerincpanaszaid, próbálj nem megeröltető gerinctornát végezni, kicsit úszni, gyógytornásszal is konzultálni.



Kíváncsi lennék a csigolyák állapotára, hogy van-e ékcsigolya, normálisak-e a görbületeim (a nyaki gerincem is) és hogy van-e gerincferdülésem.

Az egyiknél az oldalsó felvétel lenne a jó, a másiknál a szemből készült.


Te melyiket ajánlod? Melyik döntené el végleg a problémámat?


Az utolsó röntgenről még annyit, hogy az egyik orvos szerint jó minőségű, a másik szerint meg nem, mert szerinte a háti gerinc felső része nem elégé látszódik.

2010. okt. 23. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Megnéztem a röntgent.


A szembeni röntgen a deréktól kezdve egészen a nyakamig van.


Az oldalsón kiszámoltam a derék 5 és a hát 8 csigolyája látszódik (több háti és nyaki nem).


Nincs a leletre írva gerincferdülés, sem Scheuermann-kór.


A háti görbülethez 28 fok, míg az ágyékihoz 54 fok van írva.


Viszont ha megnézem a röntgent, akkor a gerincem nem teljesen egyenes, szimmetrikus, és a csigolyák se teljesen négyzetesek, van amelyiknek az eleje alacsonyabb, mint a hátulja.

2010. okt. 23. 17:43
 6/21 anonim ***** válasza:

Sokat nem tudok hozzátenni a leírtakhoz...A gerincnek vannak fiziológiás görbületei, ezek nélkül instabil lenne a tartásunk.:) Ha valamilyen változás áll be a hátgerinc görbületében (pl. a tartószalagok betegsége miatt), az magával hozza az ágyéki gerinc ellenkező irányú görbületét, hogy kompenzálódjon a testtartás, így alakul ki az S alakú szkoliózis.

Továbbra is azt mondom, hogy a rtg. felvételek elemzése, diagnosztikája a radiológus feladata:) Tedd meg a megfelelő lépéseket, ahogyan javasoltam.

2010. okt. 23. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

értem. köszönöm a részletes válaszod.


még annyit írj már le, hogy akkor ha nagyon nem tudsz lebeszélni a ct-ről, mr-ről akkor melyiket választanád?

2010. okt. 23. 18:13
 8/21 anonim ***** válasza:

Copyright by me :) az első válaszomból idézek:


"Gerinc CT vizsgálatnál csak rövid (max. 2-3 csigolyányi) szakaszt lehet vizsgálni, ezért ha mégis szóba kerül valamilyen képalkotó eljárás a hátgerinceddel kapcsolatban, az inkább MRI lesz."

2010. okt. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Bár meg lehet vizsgálni a teljes gerincet CT-vel is , de nagy a sugárterhelése szóval én arról lebeszélnélek.


Ha mindenképpen magasabbrendű képalkotót akarsz magadnak akkor egyértelműen MRI-t javasolnék. Főleg mert fiatal vagy és nem kéne feleslegesen sugárterhelésnek kitenned magad.


orvos

2010. okt. 23. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem is ugyanez a két gerincbántalmam van,és nálam csak egy sima,egyszerű röntgenvizsgálatot végeztek,semmi többet.


Üdv:25/L

2010. okt. 24. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!