Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ha van európai egészségbiztosí...

Ha van európai egészségbiztosítási kártyám, akkor hogyan lehet vele egy sürgősségi betegszállítást kifizetni külföldön?

Figyelt kérdés

Szlovákiában volt egy balesetem, de nem volt nálam a kártyám, és aláírattak velem egy 120 eurós számlát, ami a mentőautó kiszállási költsége volt.


Szóval muszáj elutalnom a 120€-t, vagy ha elküldöm nekik a kártyám szkenelt változatát, akkor arról le tudják kérni a pénzt?


2011. ápr. 19. 12:12
 1/4 anonim ***** válasza:

Főoldal >> HR hírek >> Munkaügyi hírek rovat

Mire jó az Európai Egészségbiztosítási Kártya?

2007.07.24 Mohácsi Györgyi

Az OEP a kártya megjelenése, azaz 2005 óta több mint 500 ezer darabot bocsátott az igénylők rendelkezésére. A külföldre utazók egyre gyakrabban váltják ki az EU Egészségbiztosítási Kártyát, ám az általa igénybe vehető szolgáltatásokkal kevesen vannak tisztában. Lássuk, mi is ez a kártya, ki jogosult erre és milyen szolgáltatásokat vehetünk igénybe vele!


Az Európai Unió területén érvényes társadalombiztosítási ellátásokról szóló 1408/71-es EGK Rendelet négy alapelvének egyike az egyenlő elbánás elve. Ennek értelmében az Európai Unió területén belül az az állampolgár, aki rendelkezik járulékalapot képező jövedelemmel és járulékfizetési kötelezettségének eleget tesz, vagy más okból kifolyólag biztosítottnak minősül (pl. hallgatói vagy nyugdíjas jogviszonyban van), a lakóhelyén és tartózkodási helyén igénybe veheti a társadalombiztosítási ellátásokat.


A Magyarországon biztosítottak vagy egészségügyi ellátásra jogosultak, az Európai Unió, Izland, Lichtenstein, Norvégia, Svájc és Horvátország területén a tartózkodásuk tervezett ideje alatt az orvosilag szükséges és sürgős egészségügyi ellátásokat az adott ország állampolgáraival egyező módon vehetik igénybe. Mindig az adott országban érvényes egészségügyi szabályozások érvényesek a kint tartózkodó magyar állampolgárokra is, vagyis ha az adott államban az ország lakójának önrészt kell fizetni, ezt a magyar jogosult is köteles saját maga viselni.


Hogyan és ki igényelheti a kártyát?


Az Európai Egészségbiztosítási Kártyát a lakóhely szerinti illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál (MEP) lehet igényelni személyesen vagy meghatalmazott útján. A kiállításhoz személyazonosságot igazoló okmány, TAJ számot igazoló okmány és jogosultságot igazoló dokumentum (pl. munkáltatói igazolás, hallgatói jogviszony-igazolás, nyugdíjas igazolvány, stb.) szükséges. Az átvétel viszont mindig személyesen történik, az átvételi elismervény aláírásával. A kártyabirtokos nyilatkozatot tesz arról, hogy a biztosítotti viszonyában bekövetkezett változásokat az egészségbiztosítási szervnek bejelenti. Alap esetben a kártya tizenkét hónapig érvényes. Öregségi nyugdíjban részesülők és kiskorúak esetében maximum harminchat hónapig, illetve ha időközben a fiatal betölti a tizennyolcadik életévét a kártya érvényességét veszti.


Ideiglenes tartózkodás esetén milyen egészségügyi ellátásra vagyunk jogosultak a kártyánkkal?


Sürgős, illetve orvosilag szükségesnek ítélt egészségügyi ellátás esetében a kártyát felmutatók ugyanolyan ellátásban részesülnek, mint az adott ország biztosítottjai, ezeket önrész nélkül állja a biztosító. A helyi jogszabályoktól függetlenül sürgős és szükséges ellátásnak minősül az Európai Bizottság szerint a terhesség/szülés, a dialízis kezelése és az oxigénterápia. Minden olyan szolgáltatás viszont, amit előjegyzés mellett lehet igénybe venni, nem finanszírozható a magyar társadalombiztosítás terhére. Az olyan spontán megbetegedés esetén, mint a gyomorrontás, vakbél-gyulladás, baleseti sérülés vagy fertőzés igénybe vehető az orvosi ellátás az Európai Kártya ellenében. Vannak azonban olyan országok, amelyekben az Európai Kártya mellett is ott kell hagynunk némi pénzt az egészségügyi szolgáltatónál:

- az országonként eltérő nagyságú vizitdíj miatt (mivel alanyi jogon és minden igénybe vevő által fizetendő általány díjról van szó);

- egyes államokban (pl. Ausztriában) minden vényre kiváltott gyógyszer után receptdíjat kell fizetnünk;

- más tagországok esetében (pl. Görögország) a gyógyszer és egészségügyi szolgáltatás bizonyos százalékát köteles az igénybe vevő megfizetni;

- Belgiumban, Franciaországban és Finnországban ún. visszatérítéses rendszer működik, melynek lényege, hogy a beteg köteles megelőlegezni az egészségügyi szolgáltatás költségeit. A visszatéríthető összeg megfizetését, pedig az illetékes társadalombiztosítási szervtől kérheti.


Azzal kapcsolatosan, hogy az adott ország területén mikor és mennyit kell fizetünk egy-egy orvosi ellátásért, érdemes felkeresni az EU információs vonalat (belföldről: 06 40 200 347 illetve külföldről: 00 36 1 412 04 31) vagy a megyei egészségbiztosítási pénztárat.


Mi történik akkor, ha nincsen Európai Egészségbiztosítási Kártyánk?


A kártya nélkül igénybe vett szolgáltatások ára eltérhet a Európai Kártyával megállapított ártól, bár ez egyes eseteket nem számítva (pl. Spanyolország) ez nem jellemző. Ha a külföldön tartózkodó magyar állampolgár nem rendelkezik kártyával, akkor önmaga kell, hogy a szolgáltatás teljes összegét a helyszínen megfizesse. Amennyiben számlát kér a szolgáltatást igénybe vevő és azt az orvosi igazolással együtt benyújtja az illetékes MEP-nek, akkor azt a részt, amit az Európai Egészségbiztosítási Kártya birtokában a biztosítottnak nem kellett volna megfizetni a társadalombiztosítási szerv utólag megtéríti. A visszafizetés a benyújtott dokumentumok és a külföldi biztosító által MEP-nek kiadott információk alapján történik

2011. ápr. 19. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ, csak sajnos nem ad választ a kérdésemre.

Időközben megoldódott a problémám.

2011. ápr. 20. 17:37
 3/4 anonim ***** válasza:
Az utolsó bekezdés te hülye!!
2011. ápr. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Akkor meg elég lett volna csak annyit bemásolnod. Még egyszer kösz!
2011. ápr. 21. 08:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!