Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Szeretnék érdeklődni hogy ha...

Szeretnék érdeklődni hogy ha valakinek nincs munkahelye, és nincs társadalombiztosítása, akkor kötelezhető e a fizetésre ha nincs miből, mert "koldulásból" tartja fent magát és abból csak a mindennapi megélhetésre van? Az ilyen ember miből fizessen?

Figyelt kérdés
2012. júl. 23. 12:28
 1/3 anonim ***** válasza:
Sajnos törvényi előírás, hogy fizetni kell, mert ha netán orvosi ellátásra van szükséged és kiderül,hogy nincs járulékfizetés, a NAV (régen APEH) sajnos visszamenőlegesen is behajtja s még büntet is :( (Ezzel nem azt akartam mondani, hogy egyetértek ezzel, de sajnos ez van!)
2012. júl. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nekem volt olyan, hogy megszűnt a munkahelyem, munkanélküli ellátásra meg nem voltam jogosult. Azóta sem értem, hogy akkor miből kellett volna TB-t fizetnem.


(Tényleg. Miből? Egy nálam okosabb válaszolja már meg, hogy mások hogyan csinálják!!!)


A lényeg, hogy amikor orvoshoz kellett mennem, közölte a doki, hogy nincs rendezve a biztosításom. Kicseleztük a rendszert, visszamentem délután ügyeletbe, mint "sürgős eset", majd amikor lett munkám (nem bejelentett), akkor bementem a TB-hez hogy fizetni akarom a biztosítást magam után. Akkor 4800Ft volt azt hiszem. Visszamenőleg is be kellett fizetnem, arra részletfizetést kértem.

Majd lett hivatalos munkám azóta nincs gondom ezzel.


Ha semmi bevétele nincs az embernek, akkor nem tudja fizetni, de az életmentő beavatkozásokat elvégzik és ügyeleti ellátást is kap az illető.

2012. júl. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A társadalombiztosítási jogszabály [Tbj. 39. § (2)] szerint: Az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra a 16. § (1) bekezdésének a)-p) és s)-t) pontja, valamint a 13. § szerint sem jogosult, köteles a 19. § (4) bekezdésében meghatározott (2012.-ben havi 6390 forint) egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.

A jegyző az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát:


akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át (2012.-ben 34 200 forintot) ,

aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át (2012.-ben 42 750 forintot)


nem haladja meg, és családjának vagyona nincs. [Szt. 54. § (1)]


A szociális rászorultság igazolásáról a jegyző hatósági bizonyítványt állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év.

A bizonyítvány tartalmazza: a rászoruló személy nevét, lakcímét, Társadalombiztosítási Azonosító Jelét, a rászorultság tényét, az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható. [Szt. 54. § (2)]


A szociálisan rászorult személyekről a jegyző nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé. [Szt. 54. § (3)]

2012. júl. 23. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!