Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Gégemetszést bárki tud csinálni?

Gégemetszést bárki tud csinálni?

Figyelt kérdés
hogy kell ha esetleg kéne vkinek?
2012. júl. 25. 12:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem gégemetszés sebészi beavatkozás nem egyszerű elsősegélynyújtó feladat. Ha nem hozzáértő személy végzi el több kárt tesz mint hasznot. Nem megfelelő módon elvégezve szétroncsolhatja a gégét ,ami súlyos belső vérzést okozhat. Kisebb szövődmény ha a hangszálakat metszik el...
2012. júl. 25. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Tudni tud, de nem biztos, hogy túléli a beteg!
2012. júl. 25. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

sok esetben míg kiér a mentő, addigra már halott..

szóval akkor ez egy nehéz, egy olyan embernek, aki nem ért hozzá..

2012. júl. 25. 13:06
 4/8 anonim ***** válasza:
35%

Hát ne próbálkozz vele, ha még sosem csináltad..


Akkor inkább intubálni tanulj meg metszés helyett.

2012. júl. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
ahhoz nagyon kell tudni az anatómiát, hogy hol és mit kell vágni. és persze azt sem árt, hogy ha van vér annak a pucájában aki csinálja. egyszerűnek tűnhet, de nem az.
2012. júl. 25. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
ja és az intubálás sem egyszerűbb, főleg, ha be van szűkülve a légút. én próbáltam a suliban ambubabán, de nem sikerült. igaz csak 1 alkalmam volt arra, mert épp előttem volt csővel a szájában és meg kihúztam és ott szórakoztam az órán :D
2012. júl. 25. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
58%

Lehet, hogy tévedek, de szerintem nem olyan nehéz/veszélyes laikusnak gégemetszést csinálni. És végezheti laikus is, nem kell hozzá egészségügyi diploma. Sőt mindenki, aki végzett elsősegélynújtó tanfolyamot (elvileg) tudnia kell egy ilyet kivitelezni.


A nagyerek (a. carotis communis- illetve később carotis externa /interna + vena jugularis) ugyanis a nyak két oldalán futnak, míg a gégemetszést a pajzsporcporc és a gyűrűporc között kell elvégezni a nyak közepén. Itt pedig nem futnak nagyobb artériák/vénák, ha itt megvágnak valakit akkor csak egy sima hajszáleres vérzés lesz belőle, semmi több.


Ha az ember nem vagdos össze-vissza semmi baja nem lesz tőle a betegnek. Magát a bemetszés helyét még laikusként is ki tudja az ember tapintani magának, úgyhogy szerintem aki érez magában elég bátorságot/tudást hozzá, hogy kivitelezzen egy ilyen műveletet, az nyugodtan fogjon hozzá vészhelyzet esetén.


Azért nem állítom, hogy teljesen veszélytelen a dolog. Az ebben a magasságban végzett gégemetszéssel kb. a hangszalagok szintjére jutunk, úgyhogy azért csak óvatosan ejtsük meg a bemetszést, nehogy megsértsük a hangszalagot.

2012. júl. 25. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
55%
14:19-nek van igaza. A gégemetszést elsősegély nyújtáskor alkalmazzák. Amiről a többiek (valószínűleg) beszéltek az a légcsőmetszés. Azt még sürgősségi esetben is KIZÁRÓLAG szakember végezheti el. A gégemetszést bármilyen laikus levégezhet sürgősségi esetben (mivel alacsony a rizikófaktor), sőt sokszor a segélyhíváskor (gondolok itt a mentőkre) az operátor tanácsolja a telefonálónak, hogy tegye ezt meg. A lényeg az, hogy ki kell tapogatni a pajzsporc (ádámcsutka), és az alatta található gyűrűporc közötti kis lyukat (ez a két legerősebb és legnagyobb porcunk a nyakunkon, szóval nehéz lenne elvéteni). Amennyiben sikerült kitapogatni a lyukat, kicsit hátrahajtod a fejet, hogy a pajzsporc és gyűrűporc közötti rész nagyobb legyen, így a művelet könnyebben elvégezhető. Ezen a ponton kell egy kis bemetszést ejteni óvatosan, lehetőleg a nyak vonalára merőlegesen, majd a keletkezett résbe beillesztjük a csövet, vagy tollat. Szívmegállás és/vagy légzésleállás esetén ezen a csövön keresztül tudjuk lélegeztetni az ellátottat, amíg kiérkeznek a mentők (persze közben szívmasszázst is végezzünk, amennyiben szükséges). Ez a bemetszés hidalja át a keletkezett gégeödémát, vagy egyéb elzáródást a gége feletti régiókban. Ezt a módszert sürgősségi esetekben alkalmazzuk, legfőképp gégeödémák esetén. Kiváltó oka sokszor egy anafilaxiás sokk, vagy egy allergiás reakció egy darázs/méh, torok közeli csípésére (akár kívül, akár belül).
2013. dec. 10. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!