Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Közgyógyellátás - változott...

Közgyógyellátás - változott valami?

Figyelt kérdés

Lejárt a kártyám, ezért az Önkormányzatnál leadtam az igénylést a hosszabbításra. Az elmúlt 6 évben is így volt, s eddig mindig kb 1 hónap múlva kaptam a határozatot, h megadták, meghosszabbították.

Most eltelt az egy hónap, ma kaptam a határozatot, ám az csak arról szól, hogy kérelmemet a járási hivatalhoz továbbították. Ez mit jelent? Lehet, hogy nem kapom meg a támogatást? A tavalyihoz képest egészségi állapotom és anyagi helyzetem is stagnál, de inkább romlott...



2014. nov. 26. 10:36
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez csak azt jelenti, hogy már ők intézik ezeket az ügyeket és ismét várakozni kell míg megjön a határozat.

Tehát ez csak egyszerű értesítés.

2014. nov. 26. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Mivel ezzel foglalkozom, igyekszem "kimerítő" választ adni :)

A közgyógyellátás egy természetbeni szociális ellátási forma, ami három jogcímen igényelhető: "alanyi", "normatív" és "méltányos". Hogy ezek mit "takarnak", azt nem írnám itt le részletesen, az 1993. évi III. törvényben (Szociális Törvény) megtalálható részletesen (a jogszabálykeresőben megtalálod).

Az eljárás menete változott tavaly januárban, amikor is megalakultak a Járási Hivatalok.Ezt megelőzően minden jogcímet az Önkormányzatok Szociális Osztályai bíráltak el, vagyis a kérelmet oda kellett beadni.

2013, január 1-től minden kérelmet a Járási Hivatalok Hatósági Osztályaihoz kell beadnia mindenkinek! Itt megvizsgálják, hogy a törvényben előírt "alanyi" vagy "normatív" jogosultsági feltételeknek megfelel-e a kérelem, s ha igen,akkor (a mellékelt háziorvosi igazolással) továbbítják azt az Egészségbiztosítóhoz, ahol egy szakhatósági állásfoglalásban leigazolják a gyógyszerköltséget, s ezt visszaküldik a Járási Hivatalhoz. A gyógyszerköltség ismeretében a Járási Hivatal hoz döntést a jogosultságról, s erről határozatban értesíti az Egészségbiztosítót, akik elkészítik az igazolványt (amennyiben a határozat nem elutasító)!

Ha a Járási Hivatal úgy ítéli meg, hogy a jogosultságot sem "alanyi" sem "normatív" jogcímen nem lehet megállapítani, akkor a kérelmet elutasítja, egyúttal tájékoztatja a kérelmezőt arról, hogy az Önkormányzat Szociális Osztályán "méltányosságból" lehetősége van közgyógyellátást igényelni. Mivel a hatósági döntések csak akkor "végrehajthatóak", ha "jogerőssé" válnak (ez kb. 15 nap - ez az ún. fellebbezési határidő), így az Önkormányzat csak akkor továbbítja a kérelmet az Egészségbiztosítónak, ha a Járási Hivatal "alanyi" és "normatív" jogosultságot "elutasító" döntése jogerőssé vált!

Az eljárás nem egyszerű, sokan nem ismerik sajnos, ezért írtam le ennyire részletesen! Mint ahogyan azt sem tudják sokan, hogy nem az Egészségbiztosító "adja" a "közgyógyot" - az Ő szerepük az egészben annyi, hogy leigazolják a gyógyszerköltséget és kiadják az igazolványt! Magát a "közgyógyot" a Szociális Igazgatási Szervek bírálják el.


A Te esetedben az volt a gond, hogy nem tudtad, hogy tavaly január óta minden esetben a Járási Hivatalnál kell beadni a kérelmet, mert először ott vizsgálják meg, hogy jogosult lehetsz-e alanyi vagy normatív jogcímen közgyógyellátásra. Amennyiben nem, akkor lehet az Önkormányzatnál igényelni az ellátást - tehát nem arról van szó,hogy "nem kapod meg" (amennyiben továbbra is fennállnak a jogosultsági feltételek)!


Bízom benne, hogy sokaknak tudtam segíteni. :)

2014. nov. 26. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek!
2014. nov. 27. 18:07
 4/4 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen :)
2014. nov. 27. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!