Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A középkorban hogyan amputálta...

Sansa LannisterStark kérdése:

A középkorban hogyan amputáltak egy végtagot?

Figyelt kérdés
Akkor még nem voltak spéci orvosi műszerek, biztos nem lehetett könnyű lecsapni a testrészt, aztán elállítani a vérzést, majd begyógyítani a sebet. Hogyan csinálták, milyen eszközökkel, majd hogyan gyógyították be a hatalmas heget?

2016. jan. 14. 09:41
 1/9 anonim ***** válasza:
44%
Ajánlom figyelmedbe a dark cut játékokat, ingyenes flash játék, fenn van a neten. Elég jól ábrázolja az akkori viszonyokat.
2016. jan. 14. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi, de nem nagyon van időm ilyesmire.
2016. jan. 14. 09:52
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Fűrésszel levágták. Majd forró olajjal, vagy tűzzel besütötték.
2016. jan. 14. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 gnoomage ***** válasza:
100%
Érzésteleníteni alkohollal volt szokás, bár ez veszélyes volt, mert sokszor halálra itták magukat. Egyszerűen leszedték fűrésszel és kiégették a sebet hogy ne vérezzen.
2016. jan. 14. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Érzéstelenítőnek mit használtak? Az elégetés után már egyáltalán nem is vérzett?
2016. jan. 14. 10:19
 6/9 HUN_Sector ***** válasza:
100%

Tegyük fel, le akarták csapni valakinek a lábát, mert levitte egy ágyúgolyó az alsó részt és üszkösödött (török háborúk).

A harctéren nem szórakoztak. Lefogták és fűrészeltek a tábori kórházakban.


[link]

Fertőtleníteni alkoholt használtak, illetve fájdalomcsillapításra is.

(A napóleoni háborúk idején sokszor lehetett olyat olvasni, hogy csak ráharaptatták a sérültet egy darab fára, lefogták és uccu neki.)


Városi környezetben, nyugodt körülmények között feltételezhető, hogy gyógyfüvek és tudatmódosító szerek általi delíriumos állapotban volt a beteg. Aztán az 1800-as években pedig már kokain (kokalevél), arab hasis is rendelkezésre állt Európában, bár előbbit ezredévek óta használják a világon, utóbbira pontos időt nem tudok mondani.

2016. jan. 14. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 gnoomage ***** válasza:
100%
Harctéren általában max alkohol volt és fűrész, mindenre ezt használták... Tábori kórházban talán máktejet(ópium első formája, bár nem vagyok hozzá értő, de gondolom ez lehet) használtak. Vérezni még egy kicsit vérezhetett, de ha teljesen elégetik a fő ereket, akkor az elvérzés esélye csökken. A bot a szájba pedig az ordibálás és a nyelv leharapása ellen volt, meg hogy alapból ne törje ki a fogát a fogával.
2016. jan. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

És nagyon gyorsan vágták fűrésszel. Valahol találtam egy angol nyelvű oldalt ahol mutattak ilyen rajzokat, leírásokat. Meg olyan korabali fennmaradt műtőasztalt (talán Napoleon korából) ahol látszik, hogy néha a sebész olyan gyorsan vágta fűrésszel a lábat, hogy a fél műtőasztalt is elfűrészelte.


Ami szintén tény, hogy nem volt olyan nagy a túlélési valószínűsége mint most, de még mindig nagyobb volt mintha nem amputálnak. Érzéstelenítést szinte alig használtak ahogy a korábbiak is írták pár segéd lefogta a szájába fadarabot tettek, hogy ne harapja el a nyelvét meg a fogait... És elég gyorsan elfűrészelték a végtagot. Az volt a jó orvos aki minnél gyorsabban tudta elvégezni.


Néhány link amit találtam gyorsan:


[link]


https://www.youtube.com/watch?v=ctKKpBTWwwo

2016. jan. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

El se tudom képzelni...

Nekem most - mármint az új korban - vágták le a lábam, műtéti úton, de pokolian fájt még így is!

És mit kezdtek a fantom fájdalommal?

Ugyanis én most is érzem a levágott lábam, ha nincs rajtam a protézisem és nincs a csonkomon semmi (kötés vagy harisnyanadrág)

2016. márc. 29. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!