Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Lehet-e valamilyen negatív...

Lehet-e valamilyen negatív hatása annak, ha mindig csak az egyik oldalon szúrják meg a vénámat? Ha igen, mi? (részletek lent)

Figyelt kérdés
Egy átlagos emberhez képest nálam gyakrabban szúrnak vénát,egyrészt különböző vérvizsgálatok elvégzésekor (teljes vérkép-,rendszeres koleszterin-,triglicerid- és GPT ellenőrzés),másrészt pedig mert önkéntes véradó vagyok.(Illetve nemrég kanülre is szükségem volt infúzió miatt.)A "gondom" az,hogy mindig mindenhol azonnal a bal karomat választják,mert ott jó a vénám,és így mindig azt szúrják meg körülbelül ugyanazon a ponton,a könyökhajlatban.Közelről nézve már jól láthatóak a szúrások hegei a bőrömön.A kérdésem az,hogy árthat-e ez hosszú távon a vénámnak?Ha rendszeresen átszúrják a falát ugyanazon a tájékon,károsodhat,vagy pl. elhegesedhet a fala?Ez milyen következményekkel járhat?Célszerű lenne kérnem/erőltetnem,hogy inkább a másik karomat használják,vagy legalábbis néha azt is?Köszönöm előre is!
2010. jún. 13. 22:13
 1/9 anonim ***** válasza:
75%
Feltételezem, hogy szakemberek veszik le a véred, tehát elvileg tudniuk kell, árthatnak-e vele. A legközelebbi vérvételkor egyszerűen kérdezz rá!
2010. jún. 13. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Megtettem már,az volt a válasz,hogy "igen,ez tényleg nem szerencsés hosszú táon"(de semmi konkrétumot,hogy miért nem),sőt,véradásnál arra is megkértem őket,hogy nézzék meg,nagyon reménytelen-e a jobb karomból levenni a vért,és azt mondták,"nem,végül is nem az,elő lehetne hozni a vénámat",azután szépen levették a bal karomból a vért,ahogy szokták...Most már kíváncsi vagyok,mi történhet ha sokáig szurkálják még a bal vénámat,ezért kérdeztem,hátha itt valaki ért hozzá.
2010. jún. 13. 22:22
 3/9 anonim ***** válasza:
Kétlem, hogy bármi bajod lenne tőle. Gondolj a krónikusan dializált vesebetegekre, akiknek egy helyen csinálnak egy Chimino-fistulát, és azt szúrják meg - nem kicsi tűvel - minden egyes dialízisnél. Hozzáteszem, hogy ebben a vénában a shunt miatt artériás nyomás van. Egy idő után persze nekik is tönkremegy a fistulájuk, de meglepően sokáig bírja, és nem is a szúrások miatt lehet gond, hanem mert kitágul a túlnyomástól és bethrombotizál.
2010. jún. 13. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha jobb oldalon nem jó a vénád, akkor minimális az esélye, hogy elsőre eltalálják. Szóval még mindig kevesebb kárt okoznak így, mintha feleslegesen összeszurkálnának a másik karodon.
2010. jún. 13. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nekem teljesen mindegy lenne melyik karomból vesznek vért.Egyszerűen csak kíváncsi lettem volna,hogy hosszú távon mit okozhat ha egy véna falát túl gyakran sértik fel egy szakaszon.
2010. jún. 13. 23:42
 6/9 anonim ***** válasza:
Igen, lehet negatív hatása. A vénafal ugyanúgy hegesedik, mint a bőröd. Egy idő után csomóssá válik és ott nem lesz szúrható. Én már találkoztam ilyen beteggel, aki mondta, hogy 25 évig volt véradó és legtöbbször azon a részen szúrták a karját.
2010. jún. 14. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
13:22 Köszönöm szépen a hasznos választ! Lehet,hogy buta kérdés,de érszűkületre hajlamos embernél (hyperlipidaemiás vagyok) a véna falának egy ponton történő elhegesedése okozhat nagyobb kockázatot ott plakk kialakulására (a heges felületen esetleg nagyobb a lerakódás veszélye)?
2010. jún. 14. 16:58
 8/9 anonim ***** válasza:
Plakkok nem vénákban alakulnak ki, hanem nagyvérköri artériákban (bár kórosan magas kisvérköri nyomások esetén megjelenhetnek kisvérköri artériákon is).
2010. jún. 15. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem,köszönöm szépen a válaszokat!:)
2010. jún. 16. 02:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!