Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Aki genetikai rendellenesség,...

Aki genetikai rendellenesség, esetleg Down szindróma miatt megszakította a terhességét, hogyan tette túl magát ezen az egészen?

Figyelt kérdés
Még nem száz százalék, de sajnos nagy esély van rá, hogy Dow szindrómás a babánk, és a férjem semmiképp sem akarja megtartani. Ha ő bármilyen szinten nyitott lenne rá, én simán elfogadnám ezt a kihivást az életemben, de úgy gondolom, nincs jogom rákényszeríteni ezt az egészet. Sajnos racionális szempontból igaza van, semmi esélyünk, hogy egy ilyen különleges igényű babával boldoguljunk: teljesen egyedül vagyunk, család, nagyszülők nélkül, illetve egy olyan nagyszülő van, akin épp most kezdenek kijönn a demencia első jelei, és emiatt ő is gondozást és nagy figyelmet igényel tőlünk. Anyagilag sem állunk túl jól, igazából a baba mellett eleve úgy terveztük, hogy minél hamarabb visszamennénk dolgozni, különben nem tudnánk megélni. Nem is vagyunk már túl fiatalok, hogy egy ilyen nehéz feladatot felelősségge vállaljunk (a férjem közel ötven.) Mégis borzasztóan érzem magam (számomra ez olyan, mint egy gyilkosság), szuicid gondolataim vannak, úgy érzem, könnyebb lenne megölni magam, és akkor legalább megoldódna a probléma. Őszintén nem tudom, hogy hogyan fogom ezt az egészet túlélni (nemhogy még arra merjek gondolni, hogy esetleg megérdemelhetném, hogy egyszer legyen egy másik babám.) Van köztetek olyan, aki átment hasonlón? Hogyan sikerült túlélnie? Bármilyen megosztás nagyon sokat segítene.

nov. 6. 08:21
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
84%

Anyukámnak az első babája Down szindrómás volt, de voltak egyéb betegségei is (szívproblémák, ami szintén a down miatt alakult ki) végül elhalt a magzat, így halvaszülés lett a vége a 28-30. hét körül.

Nagyjából 5 hónappal később esett velem teherbe, ugyanarra a dátumra voltam kiírva, mint a testvérem, de végül az apukája (nagypapám) szülinapján érkeztem. A mai napig gyújtunk gyertyát érte, és beszélgetünk róla.


Én sem tartanám meg egyébként betegen a gyereket. Nem azért, mert önző vagyok, én rászentelném az életemet, viszont.. Nem élek örökké, ki tudja, hogy mennyire befolyásolná a mindennapjaiban, és ha én már nem leszek, ki gondoskodna róla.. Egészségesen is annyi kihívás, annyi rossz történik az életben, és annyi bántás érheti az embert, hogy én ennek nem tenném ki a gyermekem.

Biztosan megviselne, és talán szakemberhez is kéne fordulnom, hogy “helyesen” meg tudjam gyászolni, viszont.. Nekem már van egy kisfiam, aki hálistennek egészséges, és nem szeretném azt sem, hogy rá kevesebb idő és figyelem jusson, hogy a testvére miatt úgy érezze, hogy ő nem/kevésbé számít nekünk.


Nem tudom, hogy mit mondhatnék még.. Sok erőt és kitartást kívánok nektek, és szívből remélem, hogy mégis egészséges a babátok.

Az öngyilkosságot pedig felejtsd el, akár szakember bevonásával is.. Nem megoldás semmire.

nov. 6. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
45%

Öngyilkosság a legrosszabb lehetőség.

Ugyanakkor a mai világban nem pc beleszólni az abortusz témában (főleg lebeszèlni nem, rábeszélni még pc), de csak egy hasonló tapasztalatom van ismeretségi körben. Ott az orvosok szerint down kóros volt a baba, az anya végül megtartotta és hat tévedtek :)

Persze erre kicsi az esély, a te esetedben is. Mennyire mondják biztosra ?

nov. 6. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Még nem száz százalék, a kombinált teszt volt meg, ott sajnos nagyon

elég rossz eredmény született. Most megyek magzatvíz mintavételre, az elvileg közel száz százalékos eredményt ad majd. (Nem tudom, mikor történt ez az ismerősöddel, és milyen vizsgálat után, de ez nagyon megbízható lesz, mert magzati dns-t néz.) Egyébként engem nem kellene rábeszélni, mert mint írtam, magamtól inkább megtartanám (annak ellenére, hogy sajnos tudom, hogy nem tudnám biztosítani a babának a szükséges feltételeket), de nem érzem azt sem túl erkölcsösnek, hogy egyedül döntsek egy ilyen helyzetben, és rákényszerítsem a férjemre. (Mert annak minden következménye érintené őt is.)

nov. 6. 09:19
 4/17 anonim ***** válasza:
85%

Kórházban dolgoztam, sok fals eredmény született kombinált teszten, kijött a down szindrómára a pozitivitás, aztán a magzatvíz minta vétel negatív eredményt hozott és egészséges baba született.

Szóval, ne add fel, főleg ne legyenek szuicid gondolataid.

Én két családot ismertem ahol down szindrómás baba született. Az egyik gyerek most még picike, oviba jár.

A másik családban már felnőtt a fiú, egy lakó otthonban él jelenleg.

nov. 6. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
51%
Meg hát a súlyosságát nem tudja senki előre. Van olyan is, aki teljes életet tud élni, dolgozni is tud a betegsége ellenére.
nov. 6. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Igen, igen, tudom, hogy sok a fals pozitivitás, de az enyém sajnos nagyon magas lett (1:22.) Persze próbálom nem feladni, mert még történhetnek csodák, úgyhogy próbálok bízni. És tudom azt is, hogy vannak, akik az állapotuk ellenére tudnak viszonylag jó életet élni, de sajnos ez nem kiszámítható előre. (Egyébként a férjem családjában van downos, már felnőtt, a férjem gyerekkorában sok időt töltött vele, és nagyon szereti most is, de pont emiatt a tapasztalat miatt nem akarja vállalni, mert tudja, mivel jár.) Általában azok a gyermekek tudnak jól fejlődni, akikkel sokat foglalkoznak otthon. (mondjuk a szülők megengedhetik maguknak, hogy az anyuka otthon legyen), de nálunk az anyagi lehetőségeink miatt ez kizárt. Nem lenne pénzünk az extra fejlesztésre sem, állami intézeteket, intézményeket kellene igénybe vennünk (esetleg bentlakásra is), az pedig borzalmas lenne. (Tapasztalatból tudom, dolgoztam ilyenekben.)
nov. 6. 10:52
 7/17 anonim ***** válasza:
87%

Sajnálom a helyzetet,de a férjeddel tudok egyetérteni.Ő mint írtad közel 50,normál esetben sem most kéne babáznia,de ha születik egy Down szindrómás gyereketek,akkor őt élete végéig támogatni kell anyagilag és minden téren.Nem tudom te hány éves vagy,de mondjuk él még a férjed 20 évet...,de közel 70 évesen se lesz már azért fürge és aktív kereső ember...egy Down szindrómás gyerekkel nem 20,hanem akár 50-60 évet is kell foglalkozni.A magyar állam nagyjából nulla segítséget ad az ilyen családoknak,(hacsak nem hagytok rá nagyobb összeget),akkor egy lerobbant otthonban fogja leélni az életet.Mivel az orvostudomány sokat fejlődött,így már nem feltétlenül halnak meg 20-30 évesen az ezzel élő emberek,élhetnek akár 60 évig is.

A tanulmányaim miatt tudom sajnos,hogy mi a realitás.

nov. 7. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
90%

Alap lenne, hogy nem szülöm meg.


Dolgoztam Down-osokkal, az 5%-uk cuki aranyos, és fejleszthető a maradék 95% meg x éves szinten rekedt, nem reagál a fejlesztésre, ergo sohasem élhet normális életet, csak tönkreteszi a családot (önhibáján jkívül).

nov. 7. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Igen, sajnos tényleg ezek a realitások. Egyrészt a korunk is problémás: én ugyan több mint tíz évvel fiatalabb vagyok, de anyukaként én sem számítok már valami fiatalnak, és a várható élettartam alapján a gyerekünknek legalább a fél életét valamilyen intézetben kellene eltöltenie. (Én is dolgoztam ilyen állami intézményben , és tudom, az maga a pokol.) Ráadásul nulla mögöttünk a családi háló, még abban sem reménykedhetnénk, hogy valamilyen testvér vagy unokatestvér legalább időnként ránéz vagy felügyeli majd, hogy jól érzi-e magát azon a helyen. :(
nov. 9. 16:00
 10/17 A kérdező kommentje:
Az az igazság, hogy nekem minden porcikám ellenkezett, amikor elmentem a genetikai tesztre, de gyakorlatilag kényszerítettek (a párom, az orvosok.) Nem vizsgálgattam volna előre, megszültem volna, és elfogadom, bármi lesz. De így már ennek az információnak a birtokában nem tehetek úgy, mintha nem lenne kötelességem figyelembe vennem a realitásokat (az életkorunk, anyagi helyzetünk, családi támogatás, háttér hiánya, hogy a párom nem akarja, stb.) És tudom, hogy vannak családok, akik kifejezetten boldogan nevelnek érintett gyerekek, és sok mindent meg tudnak oldani, én magam is ismerek ilyeneket. De ezek az általam ismert családok mind kifejezetten jómódúak, jóval több lehetőségük van mindenre (az anyuka otthon maradhat, tudnak fizetni fejlesztéseket, felügyeletet, stb), és a család is nagy, sok támogató testvérrel, rokonnal.
nov. 10. 07:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!