Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Lehetséges, hogy meddő vagyok?...

Lehetséges, hogy meddő vagyok? Ki fog derülni a vizsgálatokból? .

Figyelt kérdés

4 éve menstruálok (11,5 éves korom óta), de nagyon rendszertelen volt végig. Jelenleg is 5. hónapja nem jött meg egyáltalán. Már jártam egy csomó orvosnál: a nőgyógyász rávágtam, hogy policisztás ovárium szindrómám van (meg se vizsgált, még ultrahangra se küldött el). Csak felírta a fogamzásgátlót, és ezzel el is rendezte. A nővérem gyógyszerész, szóval nem hagyta ennyiben ezt a dolgot. A háziorvosomtól kértünk beutalót hasi ultrahangra, az viszont nem mutatott ki semmit. Következő állomás a belgyógyászat volt, ahol az orvos közölte a tüneteim alapján, hogy ez lehet egy cukorbetegséget megelőző állapot is. (A családomban több cukorbeteg is él/élt, tehát ilyen alapon van rá lehetőség). Illetve azt mondta, hogy elképzelhető, hogy valamelyik hormonom nem működik rendesen. 4 hónapja járom az orvosokat, és így is ez a doki fél év türelmet kért. Egy hónap múlva lesz a cukorterhelésem, és hormonvizsgálatot is csinálnak a véremből.


Irtózatosan félek, a cukorbetegségtől is, de attól még jobban, hogy esetleg az derül ki, hogy meddő vagyok. Lehet erre lehetőség?

16/L



2013. okt. 28. 22:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Ne aggódj semmiért.A legjobb kezekben vagy.Az a lényeg, hogy megtegyél mindent, hogy kiderítsd mi lehet a probléma.És megteszel mindent.Nem vagyok orvos, de nem gondolom a leírtak alapján, hogy meddő lennél.Annyi minden okozhatja ezt.Ahogy írtad is cukorbetegség, hormonzavarok.Ha a hasi ultrahang nem mutatott ki semmi szervi rendellenességet akkor szinte biztos, hogy nem vagy meddő.Sőt, ha ilyen fiatalon rájönnek arra az orvosok, hogy mi a baj, akkor könnyedén tudnak kezelni majd esetleg valami gyógyszerrel és akkor majd a teherbeeséssel sem lesz semmi gondod.Nyugalom és ne félj.
2013. okt. 28. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm :)
2013. okt. 29. 09:05
 3/6 anonim ***** válasza:
Ne aggódj bàrmi lehet meg anyukàmnak 13-15 eves koraig teljesen rendszertelen volt,majd elmaradt így szült 2 gyereket, most 53 èvesen jött meg neki megint...
2013. okt. 29. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Hát a meddőség annyit jelent, hogy egy párnak rendszeres szexuális élet mellett, védekezés nélkül egy év alatt nem jön össze a baba.

Tehát ha te még nem próbálkoztál egy évig a teherbeeséssel, nem is lehet rámondani, hogy meddő vagy.

De nyilván a fogantatáshoz kell egy érett petesejt is, ami egészséges nőnél minden hónapban van. Neked félévente van vérzésed, tehát jó esetben is csak évi 2 peteérésed van a 12 helyett. Azért érezhető, hogy ha babát szeretnél, akkor ezzel jó eséllyel gondok lennének.


Egyébként magam is ilyen problémával küzdök, csak én már idősebb vagyok és bizonyított a PCOS.


Egyelőre jó úton haladsz, az első lépés az alapos kivizsgálás.

A jelenlegi orvosod is vszínűleg PCOS-re gyanakszik, ezért kérte azokat a vizsgálatokat, amiket.

Ugyanis a PCOS-nek nem feltétele, hogy ciszták legyenek a petefészkedben. Na meg a hasi UH elég bizonytalan is, nőgyógyászati vizsgálatokra hüvelyit szoktak használni (gondolom szűz vagy még, ezért csináltak hasit helyette).


A PCOS diagnózisához 3 dologból 2-nek kell meglennie az alábbiak közül:

- oligo- vagy anovuláció (azaz ritka peteérés vagy a peteérés hiánya): neked ez megvan, hiszen mint írtad, 5 havonta van vérzésed.

- magas androgénszint labor- vagy klinikai jelei (azaz a vérvételi eredményen magasabb androgénhormon-szint, vagy pedig klinikai tünetek, amik erre utalnak - pl. erősebb szőrzetnövekedés, hajhullás, zsíros, pattanásos bőr)

- policisztás petefészek (azaz sok apró tüsző a petefészekben)


Emellett még egy dolog kell a diagnózishoz: az összes többi, hasonló tüneteket okozó betegség kizárása (pl. pajzsmirigy alulműködés, Cushing-kór, magas prolaktinszint stb.)


Emellett PCOS-hez gyakran társul ún. inzulinrezisztencia.

Ez gyakorlatilag a cukorbetegség "előszobája".

Ugye kettes típusú cukorbetegségnél az a lényeg, hogy a szervezet nem tud elegendő inzulint termelni, így magas lesz a vércukor.

Az inzulinrezisztenciának pedig az a lényege, hogy a sejtek nem eléggé érzékenyek az inzulinra. Tehát a normális inzulinhatás eléréséhez sokkal több inzulint kell termelnie a szervezetnek (ez az állapot az inzulinrezisztencia). Ilyenkor tehát még a vércukorszint normális, de az inzulinszint emelkedett.

Ez egy darabig működik is, azonban egy idő után a hasnyálmirigy (ami az inzulint termeli) kimerül, és már nem tud elegendő hormont termelni. Tul.képp ez a kettes típusú cukorbetegség.


Ezek alapján először is az lenne a kérdésem, hogy:

- Van-e túlsúlyod, ha igen mennyi?

- Szokott-e olyan előfordulni, hogy iszonyatosan rád tör az édesség utáni vágy?

- Erősebb-e a szőrzeted a normálisnál, vagy nő-e szőr olyan helyeken is, ahol nőknél nem jellemző (pl. az állon, hason, mellkason)?

- Mennyire vagy pattanásos, mennyire zsíros a bőröd?

- Hullik-e a hajad?

- Tapasztaltál-e olyat, hogy a melledből folyik vmi?


A mostani dokid a leírtak alapján jól elkezdte a vizsgálatot, hiszen egyelőre tényleg ezek a legfontosabbak.

Hormonvizsgálat (ált. ezeket kérik: FSH, LH, ösztrogén, progeszteron, prolaktin, tesztoszteron, SHBG, kortizol, androszténdion, DHEA, TSH, esetleg T3 és T4)

A terheléses vércukorvizsgálathoz fontos, hogy INZULINT is nézzenek, anélkül nem ér semmit az egész! (Pontosabban a cukorbetegséget az is kimutatja, de az inzulinrezisztenciát nem!).

Változó, hogy milyet szoktak kérni a dokik, nekem 4 pontos volt (0., 30., 60., 120. perces), de azt szokták mondani, hogy legalább 3 pontos kell (0., 60., 120. perces).

Emellett érdemes megnézetni a D-vitamin szintet is.


A meddőségtől egyelőre ne félj, bár tudom, mondani könnyű. Bevallom, nekem is eszembe szokott jutni, hogy mi van, ha nem sikerül rendbe hozni a dolgokat. Ugyanis én is szenvedek már vele egy ideje, de sok eredményre még nem jutottam...

De azért ált. sikerül magam megnyugtatni azzal, hogy manapság már igen jó lehetőségek vannak a meddőségi kezelések terén.

A PCOS pl. elég jól reagál ún. tüszőérést serkentő kezelésere (gyógyszeres segítségével váltanak ki tüszőérést és ovulációt). Lehet, hogy kicsit nehezebben, de azért a PCOS-es nők nagyobb részének össze szokott jönni a baba:)

Tehát a diagnózis nem jelent végleges meddőséget!

2013. okt. 29. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok.

Azt még elfelejtettem írni, hogy a PCOS-nek van ún. hármas kezelése, amivel rengeteg nőnek helyre tudják rakni a ciklusát.

Ez egy gyógyszer, sport és szigorú diéta hármasa:)

2013. okt. 29. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a kifejtett választ! :)

A kérdéseidre megadom a válaszokat:

- Túlsúlyom egyáltalán nincs, 160cm vagyok és 52kg.

- Édesség utáni vágyam nem szokott lenni, kerülni is szoktam általában a csokit és az ilyeneket.

- A szőrzetem valamivel erősebb, és hason is elő szokott fordulni.

- A bőröm elég pattanásos és zsíros is. Változó persze, de amikor ilyen hosszú kihagyásaim vannak menzesz terén eléggé bedurran az arcom.

- Szokott hullani a hajam, de nem olyan nagy mértékben.

- A mellemből eddig nem vettem észre, hogy folyt volna valami.


Az orvos is kb. ezeket a kérdéseket tette fel nekem.

Még egyszer köszönöm a válaszod!:)

2013. nov. 2. 10:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!