Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Ha évente járok méhnyakrák...

Ha évente járok méhnyakrák szűrésre és gond lenne időben ki derül?

Figyelt kérdés
Nagyon félek, egyre többet lehet hallani a méhnyakrákról és rákot okozó HPV vírusról. Sajnos én érintett vagyok mert nekem már volt Hpv-m, (HPV 33 magas kockázatú vírust találtak nálam), kb. másfél éve. Pont akkor voltam várandós, a kislányom azóta 7 hónapos, a terhességem alatt legalább 2szer csinált rákszűrést a doki, rendben volt P2-es eredmény. Szeptemberbe voltam utoljára és a doki azt mondta egy év múlva menjek szűrésre. Nem sok az egy év? Ha mégis találnak valamit akkor időben derül ki. Félek nagyon.
2010. ápr. 22. 10:00
 1/8 anonim ***** válasza:

Nyugi! havonta mégsem járhatsz rákszűrésre

A HPV fertőzöttség nem jelenti azt hogy tuti rákos leszel. van akinek simán "kiürül" as zervezetéből a HPV, sőt a nem fertőzöttek között is van/lehet rákos beteg

2010. ápr. 22. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A méhnyakráknak évek kellenek, mire kialakul. Épp ezért elég évente szűrni, mert egy év alatt nem súlyosbodik annyira, hogy ne lehessen műtéttel helyrehozni. Aki azonban a kockázati csoportba tartozik, annak ajánlatos félévente menni.


Agyon azonban tényleg ne aggódd magadat. A méhnyakrák tényleg lassan alakul ki, és épp ezért könnyű elcsípni és könnyű kezelni is. Én sokkal jobban félnék a vastagbélráktól vagy a hasnyálmirigyráktól, mert mire azoknak tünete van, sokszor már gyógyíthatatlan áttétek keletkeznek. :-(

2010. ápr. 22. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Doktor Úr!

A kérdésem az, hogy milyen gyakran érdemes nőgyógyászati rákszűrésen részt venni. évente? félévente? függ-e életkortól a gyakoriság?

köszönöm a válaszát előre is! - n1


*


Kedves Levélíró!


A magyar népegészségügy a 25-65 éves kor közötti nőknek, negatív cytológiai leletet követően ingyenesen, 3 évente ajánlja a méhnyakszűrést.

Fontos tudni azonban, hogy az évenkénti és kétévenkénti szűréssel 93.3%-ban, háromévenként szűrve 91.4%-ban, 5 éves szűrésnél 83.9%-ban válna elkerülhetővé a méhnyakrákos halál.


A sűrűbb szűrésekkel növekszik az átmeneti elváltozások felismerése, mely fölösleges aggodalmakhoz, fölösleges szűrésekhez, esetleg fölösleges beavatkozásokhoz vezet. A méhnyakrák az esetek döntő többségében nagyon lassú betegség, 10-15 év alatt alakul ki.

Gyakoribb szűrést igényel, amikor a cytológiai lelet eltérést véleményez. Ez sem rákot, csak esetleg fokozottabb veszélyeztetettséget jelent. Ekkor orvosa szabja meg, hogy 3, vagy 6 hónap múlva szeretne ismételni.


Igen korán kezdett nemi élet, több, illetve gyakran váltogatott partner mellett már fiatalabb korban is hasznos lehet a méhnyakszűrés, a nemi élet megkezdése után 2-3 évvel elkezdve.

Üdvözlettel

2010. ápr. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Tényleg nincs okod aggodalomra, 1 év alatt nem alakulhat ki akkora baj, hogy ne lehetne kezelni! Ehhez évek - néha évtizedek kellenek! Tehát ha P2 az eredményed, kizárt,hogy 1 év múlva P4 legyen, esetleg P3 , de akkor sem kell megilyedni, hisz nekem is ez volt, és nem rögtön műtöttek, próbáltak kikezelni... sajnos fél év múlva mégiscsak műtét lett, de a szövettanom annyira jó lett, hogy így utólag szinte nem is kellett volna a műtét - szóval ennyire korán el lehet csípni, ne aggódj!
2010. ápr. 22. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nekem volt HPV miatt méhszájsebem, megműtötték és utána egy darabig fél évente kellett szűrésre mennem. Szerencsére azóta is minden rendben van.
2010. ápr. 22. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, megnyugodtam. Az a baj, hogy nagyon rá tudok parázni dolgokra, mióta pedig megszültem sokkal jobban félek a betegségektől. Szeretném jó sokáig nevelni a lányomat. Sajnos a rokonságba nemrég volt rosszindulatú daganat miatt halál eset, ahol két gyerek maradt anya nélkül. Kiderült a betegség, vizsgálatok, vizsgálat után és fél év alatt meghalt az anyuka.

23 éves vagyok, férjezett, 17 éves voltam amikor elkezdtem nemi életet élni, 1,5kapcsolatba voltam, utána volt egy rövidebb kapcsolatom és most a férjem. Szóval egy kezemen megtudom számolni hány férfival voltam eddig (3-mal) és mégis megtalált ez az alattomos vírus. De remélem nem lesz gond, még egyszer köszönöm a válaszokat, minden jót:)

2010. ápr. 22. 15:40
 7/8 anonim ***** válasza:
Én 33 éves koromig csak 3 férfival voltam, mind tartós kapcsolat volt, mégis megtalált a HPV 18-as vírus. Sajnos senki sem védett ellene.
2010. ápr. 23. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Elég, ha csak egy olyan férfival voltál, akinek előtted egynél több kapcsolata volt. A nemi betegségek ellen csak az véd teljesen, ha teljes monogámiában élsz: halálodig csak egyetlen szexuális partnered van, akinek szintén te vagy az egyetlen szexuális partnere. Akkor nem kell aggódnod a HPV miatt sem.
2010. ápr. 23. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!