Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Hogy lehet kideriteni ezt?

Hogy lehet kideriteni ezt?

Figyelt kérdés

Hogy a szorongasom, panikolasom (tok ertelmetlen dolgokon, es nem minden alkalommal) nem e a pajzsmirigyem hibaja? Autoimmun gyulladas van benne, de a verkep szerint, legalabbis endokrinologus elmondasa alapjan, nem kell gyogyszer, nem a pajzsmirigyem miatt panikolok. De hat olyan trivialis dolgokon panikolok ha ramtor a szorongasos epizod, hogy az hihetetlen. Kihez fordulhatnek?

20/L



2018. aug. 1. 15:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
54%
Pszichiáterhez.
2018. aug. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Jarok pszichologushoz, valoszinuleg 2 het mulva irnak mar fel gyogyszert.
2018. aug. 1. 16:31
 3/11 anonim ***** válasza:
Figyelj, a pánik pszichiátriai betegség, lehet benne van a pajzsmirigy, lehet nincs, akinek egészséges az a szerve is simán kap pánikrohamot, mert valami más nem úgy “működik” benne ahogy kellene. Ha kapsz gyógyszert, majd javul. Segíteni ebben, mármint hogy összefügghet e a kettő, endokrinológus tudna segíteni. Amúgy az, hogy semmi dolgokon pánikolsz, normális, ez (is) a betegség ‘lényege’.
2018. aug. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Es az antidepresszans segithet meg akkor is ha a pajzsmirigyem a ludas,
2018. aug. 1. 19:51
 5/11 A kérdező kommentje:
?* , a kerdojel lemaradt.
2018. aug. 1. 19:52
 6/11 anonim ***** válasza:

Na, akkor most én "tapasztalt Hashimoto-sként" mondok ellent az itt válaszolóknak, meg az orvosodnak is.

Bár szerencsére nekem pánikjaim nem voltak, de szorongani kezdtem a hormontabi szedését követő első pár hónapban (nem vészes mértékben, de idővel egyre jobban). De emiatt nem mentem orvoshoz.

Viszont egyéb tünetek és a TB-s orvos hozzáállása miatt elkezdtem "kutakodni".

Legfőképp azért, mert a fél év hormontabletta-szedés során olyan tüneteim alakultak ki, amelyek azelőtt nem voltak, és némelyik nagyon gáz volt (pl. szívtájéki szorító és/vagy nyomó érzés, nagyon magas pulzus, palpitációk); ill. mérettem privátban aTPO-szintet, és még magasabb volt, mint amennyivel diagnosztizáltak.

Igaz, az aTPO-ra azt mondta a doki először, hogy "az sohasem fog lemenni", és "nem lehet vele mit csinálni", meg "nem is kell vele foglalkozni" - de már olvastam idő közben egy kutatási eredményről Szendi Gábor honlapján, miszerint napi 200 mcg szelén bevitelével három hónap alatt a felére csökkent a vizsgált betegek aTPO-szintje; így akkortól nem 100 mcg-ot szedtem, amennyit az endó doki mondott, hanem 200-at. És mégis magasabb lett... :(


Szóval akkor nagyon kiborultam, és pár napig a neten lógtam infókat keresve, és találtam is. Pl. hogy nem mindegy, milyen szelént szed az ember; az organikusnak jobb a felszívódása (természetesen azonnal átálltam erre), és az E- és a C-vitamin is javítja a felszívódást (tehát azóta ezeket egyszerre veszem be). Szedek még más készítményeket is, ill. táplálkozásbeli változásokat is csináltam, bár nem drasztikusakat. Nem akarom tovább részletezni, a lényeg, hogy - sok más Hashishoz hasonlóan - én is a gyógyulás útjára léptem szerencsére, és ezt laborleletekkel tudom igazolni. Igaz, lassabban, 6 hónap alatt, de már 30%-ot csökkent az aTPO-m.

A hormontablettát pedig nem szedem már - annak egyébként semmi hatása nincs az autoimmun gyulladásra, azaz nem csökkenti; csak szimpla T4-hormon, tehát a kieső hormonmennyiség pótlására szolgál. A különböző tüneteket pedig okozhatja az alacsony hormonszint is, de önmagában a Hashimoto is...

Gasztrós doki mondta egyébként, amikor feljött ez a téma, hogy pár napra álljak le a gyógyszerrel. És jobban lettem... Amikor megint elkezdtem szedni, "mert ez nagyon fontos", akkor megint rosszabbul... Úgyhogy önkényesen abbahagytam hosszabb időre; és amikor ellenőriztettem a hormonszintjeimet (persze megint privátban, mert az államis orvosok nem szokták), a T3 és a T4 is rendben volt. Megjegyzem, a diagnosztizáláskor sem mérette egyiket sem az endós doki; csak felírta a hormontabit. Nem kellett volna. :(

Az aTPO-t is én mondtam neki, hogy úgy tudom, kell mérni... (Az ultrahangos dokitól tudtam.)

Szóval oda se megyek vissza többet. Max. egyszer, ha nagyon ráérek, és odavágom az orra alá a laborleleteimet. :D


Szóval mindezek után: bizony, a Hashimoto simán tud ilyen tüneteket okozni (közel 300 félét amúgy); és rengeteg érintett akár éveken át járkál pszichológushoz, pszichiáterhez, és szedi a bogyókat. Mert a hagyományos orvosok szerint 1) mentális problémájuk IS van, nincs összefüggés a pajzsmiriggyel - pedig van; VAGY 2) "alulműködésnél ez normális" - pedig nem; VAGY 3) az egész "csak a fejükben létezik".

Ezzel ellentétben már nagyon sok Hashisnak csökkentek vagy elmúltak ezek a tüneti (is), a funkcionális orvosok tanácsait követve. Plusz van olyan kutatási eredmény, miszerint a vizsgált mentális betegek FELÉNÉL találtak pm-problémát, konkrétan alulműködést, méghozzá autoimmun eredetűt.


Úgyhogy azt javaslom neked, hogy:

1. Csak akkor szedj hormontablettát, ha az valóban indokolt - tehát ha a T4 és/vagy a T3-szinted is alacsony; nem elég a TSH-t mérni; 3 havonta tanácsos csekkolni legalább az aTPO-t és a T3-at, de lehetőleg T4-et, reverz T3-at is; ill. legalább egyszer antiTG-t is kell méretni. Mivel a TB-s orvosok ezeket elmulasztják, marad a "magánút" sajnos.

2. Olvass el mindent, amit csak lehet Dr. Izabella Wentz honlapján; van Facebook-oldala is; Thyroidpharmacist Izabella Wentz néven, ha jól emlékszem. (Bocs, most lusta vagyok megnézni.) Ő egy amerikai gyógyszerésznő, aki Hashimoto-s volt, de meggyógyult, rengeteg hasznos infót tudsz szerezni a cikkeiből. Van egy másik FB-oldal is, a Hypothyroid Mom, ő Dana Trentini, szintén Hashimoto-s, nála is jó posztok szoktak lenni.

Vannak magyar nyelvű Hashis csoportok is, de azok annyira nem élnek, ill. általában csak dr. Wentz egy-egy cikkét veszik át. De a tagoktól azért lehet jó ötleteket kapni. Elsőként keresd meg a szorongással és pánikkal foglalkozó cikkeket dr. Wentz-nél. Aztán pedig a kiváltó okokról szólókat ("root causes"), és aztán sorban a többit.

Nekem több hetem ráment már az olvasgatásra, de megérte. :)


Ha van kérdésed, tedd fel nyugodtan. Mert bár már egy ideje mindig megfogadom, hogy a következő Hashi-s kérdésnél már csak belinkelem az ajánlott oldalakat, és nem írok sokat, de ezt eddig még nem nagyon sikerült betartani. :D


Ja, és kezdj el B-vitamin komplexet szedni, dupla-tripla adagban; plusz napi 500 mg magnéziumot, ezek csökkentik a szorongást. A halolaj meg úgy általában jó hatással van az agyra. Szóval kezdd el szedni ezeket mihamarabb, mondjuk tegnaptól. ;)

2018. aug. 1. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

En a pajzsmirigyemre nem szedek gyogyszert, minden ertekem tartomanyon belul van, a TPO-m volt magas par eve, azt nem neztek mar egy ideje.

Tehat akko az antidepresszans hiabavalo lenne?

2018. aug. 2. 11:14
 8/11 anonim ***** válasza:

Lesarkítva írok: ki van törve az ablakod és palacsintasütőt veszel...

Két különböző dolog. A mentális betegségeket jellemzően nem a szervezetben kell keresni. Nem a fizikai gondok okozzák a depressziót, hanem fordítva, a lelki problémák hatnak ki a szervezet egészségügyi állapotára.

Szerintem ne a pajzsmirigy-dologtól várd a csodát, hanem a szorongás alapját keresd meg. Szinte biztos vagyok benne, hogy generalizált szorongás, így tehát van oka. Ez persze nem könnyű és kilépsz a komfortzónából, sokáig is tart, de hatékon.

Sok sikert hozzá; legyenek lelkileg könnyebb napjaid!

2018. aug. 3. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, mert akarhova megyek akarmit cainalok az az elso gondolatom, hogy ettol bepanikolhatok e, vagy volt e mar rosszulletem hasonlo szituacioban. Es ugy tudom ez is eleg, hogy kiprovokaljam a panikot.
2018. aug. 3. 10:11
 10/11 A kérdező kommentje:
Egyebkent hipochonder is vagyok, a pszichologus azt mondta ezek a dolgok azert vannak, mert gyerekkoromban nem kaptam eleg figyelmet, ezert en figyelgetem sajat magam, es ezt az eros szorongast az exemmel valo szakitas aktivizalta.
2018. aug. 3. 10:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!