Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Ha cylinderes a szemem,...

Ha cylinderes a szemem, hordhatok kontaktlencsét?

Figyelt kérdés

Cylinderes a szemem, és szeretnék kontaktlencsét hordani. Lehetőleg olyat, amit csak havonta kell kivenni, amikor cserélem. Van ilyen? Hol lehet kapni? Kell hozzá recept?


Ha nincs ilyen, akkor okozhat problémát, ha sima kontaktlencsét hordok? (Azon kívül, hogy nem fogok vele olyan jól látni.)



2020. júl. 10. 05:54
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a "cylinderes" kontaktlencsét tórikus néven találod meg. De hs nem nagy a cylondrr eltérés, a cylinder dioptriajat hozzaadva a sima diopttiahoz, hordhadsz sima lencset is.


Első alkalommal mindenképp el el menned betanitasra is, meg a kontaktlencse dioptriaja más, mint a szemuvege, igy keress rgy optikat, ahol foglalkoznak kontaktlencse illesztessel.

2020. júl. 10. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!


Ezek az értékeim, nem tudom, hogy számit-e:


SPH: -1,75 CYL: -0,50 AXE: 180°

SPH: -1,50 CYL: -1,00 AXE: 175°


Ez a vizsgálat tavaly januári, a munkahelyemen volt egy alkalmassági vizsgálat, amin kiderült, hogy nem jó a szemüvegem. Azelőtt -3,00 volt mindkét szemem, cylinder nélkül, legalábbis ilyen szemüveget írt fel azelőtt a szemész.

2020. júl. 10. 07:34
 3/22 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, amit havonta kell kivenni, hogy gondoltad?

A kontaktlencsében aludni sem ajánlatos...

2020. júl. 10. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

#3 Több helyen is olvastam, hogy van ilyen, alváshoz se kell kivenni. Láttam róla itteni kérdést is, de kontaktlencse bolti leírásában is benne volt, csak az sima kontaktlencse volt. Itt egy oldal, ahol írnak erről:


[link]

2020. júl. 10. 09:10
 5/22 anonim ***** válasza:
Kontaktlencséből kisebb dioptria kell mint szemüvegből.Ne spórold meg a vizsgálatot!
2020. júl. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Nem terveztem megspórolni, csak előtte szeretnék tájékozódni, hogy van-e lehetőség arra, hogy cylinderes kontaktlencsét több hétig ne kelljen kivenni, vagy arra, hogy sima kontaktlencsét hordjak, amit több hétig nem kell kivenni. Ha egyik sem lehetséges, akkor maradok a szemüvegemnél, ebben az esetben pedig felesleges lenne plusz vizsgálatra elmennem. (Amúgy évente látja orvos a szememet.)
2020. júl. 10. 10:22
 7/22 Laylah ***** válasza:
100%

Optikába elmész és kérsz időpontot kontaktlencse-vizsgálatra. A kérdésre, hogy volt-e már, mondod, hogy nem. Elmész a vizsgálatra, megnézik, bemérik, és megállapítják, hogy egyáltalán alkalmas-e a szemed a kontaktlencse viselésére. Ha igen, akkor kapsz egy pár próbalencsét, amit kb. egy hétig kell hordani (ez mindenhol más, pl. Debrecen Vision Expressben ez nekem csak egy óra volt). Megtanítják, hogyan kell betenni és kivenni. Hordod a próbaidőszak alatt, aztán visszamész és elmondod, hogy elégedett voltál-e, vagy valami nem volt megfelelő. Ezután ha továbbra is minden OK és szeretnéd, akkor adnak vagy rendelnek neked kontaktlencsét, attól függ, mennyire általánosak a méreteid.

Kérdezik majd, hogy milyet szeretnél, napi, heti vagy havi lencsét, ez esetben a havit választod. El fogják mondani, hogy ugyanúgy ajánlatos esténként, alvás előtt kivenni, mert nem tesz jót a szemednek a folyamatos hordás, aztán mehetsz isten hírével és azt csinálsz, amit akarsz.

Az én tapasztalatom az, hogy minél tovább van bent a lencse, annál jobban kiszárad a szemed. Ha havi cserében gondolkodsz, mindenképpen ajánlott műkönnyet is venned és naponta legalább egyszer csepegtetni rá. Én kb. 4 évig csináltam úgy, hogy eleinte naponta vettem ki, majd egyre ritkábban, végül csak havonta, de volt, hogy túlhúztam és másfél-két hónapig is elhordtam. A folyamatos hordás miatt jelentősen megnő az esélye a kötőhártyagyulladásnak, valamint, mivel a szemed nem jut elég oxigénhez, megjelennek rajta az apró kis vérerek. Rám kb. másfél-két éve szólt emiatt az optikus, és elmagyarázta, hogy jobb lenne, ha fél évig hanyagolnám a kontaktlencsét, mert a látásomba is kerülhet, ha ezt folytatom (mármint a folyamatos lencsehordást).

2020. júl. 10. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 Laylah ***** válasza:
Ja és a kérdésre is válaszolva, igen, hordhatsz, a cilinderes szemre tórikus (toric) lencsét kell választani, ha indokolt. Esetedben szerintem eléggé az. A tórikus lencsék mindig drágábbak pár ezerrel a sima lencséknél.
2020. júl. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Nekem nem adtak tórikusat, mert -0,5 és -0,75 a cilinderem. Feles cilinder kontaktlencsében nincs. Ilyen esetekben optikus függő, hogy felírják-e az egyébként kétszer annyiba kerülő tórikust, vagy sem.

A kiterjesztett viselés elvileg lehetséges, de én sem ajánlanám. Ennek fő oka a szemszárazság, és a súlyos fertőzésekre való nagyobb fogékonyság. Gondolom a szemed világa megéri azt a napi max 1 percet mire kiveszed, és megtisztítod, valamint amikor reggel berakod. Például fürdéskor, úszáskor ha bent hagyod, akkor amőbás keratitist kaphatsz [nagyon ritka], amely vakságot okozhat, és nem valami szép látvány (ha érdekel, google).

De ezen kívül a lencsehordás kellemes dolog, napi max 16 óra hordásnál a komplikációk kialakulása csekély.

2020. júl. 10. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Hát akkor lehet, hogy maradok inkább a szemüvegnél. Régen (6-8 éve) próbáltam egyszer a kontaktlencsét, de nem tudtam leküzdeni a reflexet, hogy becsukjam a szemem, amikor közelítek a lencsével. A szemész próbált segíteni (gyerek voltam), de feladta, mondta, hogy majd otthon próbálkozzak tovább. Otthon sikerült, de mindig minimum egy óra volt, mire beraktam, addigra tiszta vörös volt a szemem. Akkor nem tudtam róla, hogy van olyan, amit nem kell naponta kivenni. De ha ilyen hátrányai vannak, akkor inkább kihagyom, így is elégszer van kötőhártyagyulladásom az allergiám miatt. :/

2020. júl. 11. 06:48
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!