Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » A pupillatágító szemcseppnek...

A pupillatágító szemcseppnek milyen hatásai lehetnek a látásra?

Figyelt kérdés
Olvastam, hogy gyakran előfordul homályos látás. Erről lehet tudni pl. hogy közelre vagy távolra lesz homályos a látás, esetleg függ a szem dioptriájától, hogy közel vagy távollátó az illető?

2012. máj. 13. 16:03
 1/10 A kérdező kommentje:
Előfordulhat pl. olyan, hogy valakinek teszem azt van 2 dioptriás közellátása, és ez a pupillatágító hatásása esetleg 1 dioptriára csökken? Vagy ez csak ronthat a 2 dioptrián?
2012. máj. 13. 16:05
 2/10 anonim ***** válasza:
60%
Semmi hatása a dioptriákra, egyszerűen homályosabb lesz a látás, és fényre érzékeny lesz a szem egy ideig.
2012. máj. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Homályos a látás, ennyi. Kicsi szédülés érzés, de nem vészes.
2012. máj. 13. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de ezek szerint minden távolságba homályosodik egyformán, vagy csak közelre vagy csak távolra homályosodik a látás?
2012. máj. 13. 16:09
 5/10 anonim ***** válasza:
42%

Nem véletlen, hogy szemorvosi vizsgálatnál, ha használnak pupillatágítót, vizsgálat után megkérnek, hogy üljél még egy darabig a váróteremben. Vezetni meg ne is akarj hazafelé. Pár óra múlva visszaáll az eredeti állapot.

Olyan ez, mint amikor belenézel a Napba, és egy ideig alig látsz valamit (csak ez tovább tart)!

2012. máj. 13. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Az eredeti látást hogyan homályosítja el? Ha jól láttam előtte, akkor közelre és távolra is homályosan fogok látni? És ha közellátó vagyok, akkor hogyan homályosítja el?
2012. máj. 13. 16:17
 7/10 anonim válasza:

"Olyan ez, mint amikor belenézel a Napba, és egy ideig alig látsz valamit (csak ez tovább tart)!"


Ez tévedés, nem olyan. Ha Nap-ba nézel, vagy erős fény éri a szemet, pont hogy szűkül a pupilla, éppen azért hogy minél kevesebb fény jusson a szembe.

Azért lesz valaki fényérzékeny a pupilla tágítás után, mert sok fényt enged át a tág pupilla.

2012. máj. 21. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Nem függ össze a dioprivál, nekem múlt héten csinálták életembe először, ma elvileg fogják másodjára...baromira paráztam, de pl. szédülni csak nagyon kicsit szédültem még a vizsgálat alatt, mire haza jöttem, addigra már nem...!

Napon kellett végig haza jönnöm, könnyeztek a szemeim, és érzékeny volt baromira a fényre...de nem olyan, amikor a napba nézel, sokkal erősebb, viszont ez sem kibírhatatlanul vészes...ha tudtam volna, h mivel jár, és egyáltalán ilyesmi fog rám várni, akkor viszek magammal napszemüveget, így viszont úgy jöttem haza, h folyamatosan lefelé néztem, csak zebrán néztem fel, és amennyire csak tudtam takartam a szemeimet a fénytől, ha nagyon gázos volt kicsit megálltam...én rosszabbra számítottam a kezelés alatt, szerintem jó, h ha van kísérete az embernek, de egyedül is ki lehet bírni, főleg, ha nincs messze a szemész az otthontól.

Ja, és én foltokat sem láttam / hála az égnek /...elvileg csak az várható ilyenkor, tehát a látásban diopria terén semmit se változtat.

2013. júl. 15. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8-as vagyok: ja és én nem vártam utána, nem is kértek meg..., de bölcsebb lett volna kicsit várnom, kb. fél órát nem ártott volna így tennem.
2013. júl. 15. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 szzmet válasza:

A pupillatágító cseppek hatóanyagai (régebben atropin, újabban inkább tropikapid) általában a muszkarinos acetilkolin receptor antagonisták. Hatásukat úgy fejtik ki, hogy a receptor gátlása révén nem jut át ingerület az effektor sejthez, a szemlencsét és a szivárványhártyát mozgató izmok bénulnak. A homályos látás mindkét folyamat együttes következménye. Az akkomodáció bénulás miatt a szem mintegy "távolra fókuszált" állapotban marad, a közeli látás erősen elhomályosodik. Ezt negatív dioptriájú szemüveget viselők tudják úgy korrigálni, ha leveszik a szemüveget.

Emellett azonban távolra tekintés esetében is homyálos lehet a látás, amit a pupilla összehúzódásának hiánya okoz. Erős fény esetében már a retinát érő túlzott "megvilágítás" is zavaró lehet, azonban a pupillának a fényképezőgépek rekeszéhez hasonló funkciót betöltő szerepe is van. Szűk pupilla esetében az emberi szem félig-meddig lyukkameraként is működik, bár ez a megfogalmazás erősen eltúlzott.

A pupilla tágító szerek hatása erősen egyén és egészségi állapot függő. A hatás 4-5 órától kezdve 3-4 napig is eltarthat. Előfordul, hogy a pupilla tágulat már szinte teljesen megszűnt, de enyhe akkomodációs zavar még 1-2 napig előfordul.

2015. máj. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!