Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Mitől alakul ki árpa és hogy...

Mitől alakul ki árpa és hogy lehet megakadályozni vagy elmulasztani?

Figyelt kérdés
Havonta akár többször is kialakul. Szemészhez elmegyek, de hátha addig is tudtok valamit.
2008. aug. 8. 12:29
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, már volt a kérdés most találtam meg, de a megelőzés még mindig érdekelne.
2008. aug. 8. 12:32
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekem eddig csak egyszer volt. Akkor egy szemész ismerős azt mondta, hogy vegyek Septosyl szemkenőcsöt a gyógyszertárba, recept nélkül lehet kapni, és kenjem be kívül belül a szemhéjam. Ha belül kenem akkor pedig jól húzzam le a szemhéjam vagy mi az és várjam meg míg beszívja a kenőcsöt, meg addig ne pislogjak. Meg dunsztkötést javasolt még de én erre már pontosan nem emlékszem milyen sorrendben kell, de a szemészeten megmondják.

Állítólag az árpa legfőképpen attól van, hogy a koszos kezünkkel beledörzsölünk vmi a szemünkbe. Persze mi nem tudjuk hogy esetleg olyan kosz van rajta. Ezért talán a megelőzés egyik lehetséges megoldása, hogy nagyon körültekintően nyúlunk a szemünkbe, előtte kézmosás.

De amúgy szél vagy vmi is vihet oda porszemet és azt dörzsöljük be.

Mindegy a kézmosás sose rossz.

Meg szerintem huzat is könnyebben kihozhatja.

Az meg hogy ilyen gyakori neked hát nem tudom mitől lehet.

Sajnos hallottam olyat, hogy valakinek nem akart elmúlni és kiműtötték.

Hát nem volt olyan kellemes az illetőnek, de azért kibírható volt. Meg ma már ez is rutinműtét.

Végig volt neki húzódva a szeme sarkából a szeme másik végéig.

Ezzel nem megijeszteni akarlak, de erre is készülj fel nehogy váratlanul érjen.

Kívánok neked hogy mielőbb elmúljon és hogy soha többé vagy legalább is nagyon ritkán jöjjön csak ki. Meg hát hogy ne kelljen műtét. De ha az is kell akkor meg gyors és tartós gyógyulást.

2008. aug. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
100%
szia jaj meg ne ijedj az előző választól :) semmi gáz nincs mégha műteni kell akkor se,végiglehet röhögni az egészet,tleg rutinműtét és pár nap alatt teljesen rendbejössz nyugi...:) de dokihoz mindenképp nézz el,hogy megelőzhető legyen a műtét..hangsúlyozom,nem mintha olyan nagy műtét lenne,de gondolom ebbe a nagymelegbe nem lesz kedved kórházba mászkálni..amugy a "műtét",ha lehet annak nevezni,5perc és érzéstelenítenek,szal nemgáz :) és utána haza is mehetsz
2008. aug. 8. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2008. aug. 9. 10:44
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt mondják megelőzni lehet azzal, ha eszel élesztőt vagy spenótot (egyiket sem szeretem). Nekem éveken keresztül havonta-kéthavonta előjött a bal szememen a jégárpa. Ki is műtötték a Honvéd korházban (úgy mentünk be műtétre a többi beteggel, mint egy futószalagon) valamit nálam ott elszúrhattak, mert egy jódarabig vérömleny volt az egész szemhéjamon. A műtét előtt adtak érszűkítő inekciót, amiről nem mondták, hogy felboríthatja a keringésem, mert aznap kétszer kb. fél órára emiatt rosszul voltam. Ja és műtét után már kettesével jött ki a jégárpa. Egyszer láttam egy ismeretterjesztő műsorban, hogy a penészgomba, ami kialakul a falakon, milyen betegségeket okozhat. Sajnos a régi lakásunkban volt ilyen a falon, és nem tudtuk kiírtani. Mióta elköltöztünk onnan, azóta nem jön elő az árpa. :)
2008. aug. 15. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
100%
NEkem csak egyszer volt árpa a szemem, de kamillás borogatást tettem rá és pár nap alatt elmúlt.
2009. aug. 30. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
üdv! én gyakran érzem hogy elkezd kialakulni a szememen, akkor megeszek egy fél élesztőt és másnapra vagy harmadnapra el is múlik! Nem tudom mi a magyarázata, de az élesztő tényleg segít!
2011. jan. 22. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Kend krémmel amit felír azorvos
2012. jún. 15. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Előfordulás és okok


A szemhéj olajos váladékot termelő mirigyeiből a termelődött anyag a mirigyek kivezető csövein keresztül jut a szempillákra. Ha a kivezető csövet törmelék, gyulladásos anyag zárja el, jégárpa alakulhat ki. A mirigyek elzáródását okozhatja a szemhéjszél krónikus gyulladása. A szemhéj bepirosodik, megduzzad, finoman hámlik.


"Acne rosacea" (az arcbőr pórusainak eltömődésével, gyulladásos pattanások, csomócskák kialakulásával járó bőrbetegség) és a "Seborrheás dermatitis" (pikkelyesen hámló, a bőr kipirosodásával, gyulladásával járó, krónikus bőrbetegség) mellett jégárpa gyakrabban fordul elő. Itt leírják azt is, hogyan mosd meg a szemed, ha meg akarod előzni: [link]


Nem lehet, hogy ha egy bőrgyógyász kezelné az arcodat, akkor kisebb lenne rá az esély? Bocsi, ha már olvastad a fentieket.

2013. febr. 14. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 GrandmasterGizmo válasza:

Nekem az alábbi módszer vált be.


A jégárpa gyakrabban jelentkezik olyan embereknél, akiknek a szemhéj széli mirigyei a kelleténél több váladékot termelnek. Közvetve ez okozza a mirigy kivezető csövek elzáródását is. A megelőzésben fontos szerepe van a felesleges váladék eltávolításának.

Erre a "szemhéj toilette" elnevezésű, egyszerű módszer ajánlható. Fürdés, mosakodás végén, vizes kezünkön kenjünk el egy csepp babasampont, azért ezt, mert a babasampon nem csíp, ha a szembe kerül. Csukjuk be a szemünket, és masszírozzuk mutatóujjunkkal a szemhéjat vízszintesen, valamint az alsó szemhéjat felfelé, a felső szemhéjat lefelé, a pillasor irányába. Számoljuk a mozdulatsort, és tízszer ismételjük. Majd váltsunk a középső, azután a gyűrűs és a kisujjunkra. Minden ujjnál tízszer ismételjük a masszírozó mozdulatokat. A számolás abban segít, hogy ne hagyjuk túl gyorsan abba a masszázst, és valóban hatásos legyen. Ha végeztünk, langyos vízzel mossuk le a szemhéjakról a maradék sampont. Ezt a tisztogatást érdemes eleinte naponta kétszer elvégezni. Később, ha a szemhéjszél állapota javul, már nem tapasztalható felesleges váladék, és nem jelentkezik újabb jégárpa, a kezelés ritkítható, és elég hetente kétszer, háromszor elvégezni.


A teljes cikk itt olvasható: [link]


További tanácsom, hogy óvakodj a szteroidos szemkenőcstől (Tobradex). Súlyos mellékhatásai lehetnek és nagy csalódásomra az én szemészeim ezzel mit sem törődtek. Én megúsztam egy anisocoriával (egyik pupillám nagyobb lett mint a másik és így is maradt) de jobb lett volna anélkül. És megfelelő módszert a megelőzésre egyik szemésztől sem hallottam.

2019. júl. 2. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!