Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Az úgynevezett olvasószemüvege...

Az úgynevezett olvasószemüvegeket hány centis fókusztávolságra szokták készíteni?

Figyelt kérdés

2017. nov. 26. 22:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem. Arra vagy kíváncsi, hogy hány centis távolságra látni vele élesen?

A szem egyre kevesebb dioptriát tud korrigálni magától az életkor előrehaladtával. 45 éves kor körül már csak kb 3-4-et, ez kb 25 cm-től ad éles képet. Később még kevesebbet, ezért az éleslátás kezdetének helye természetesen még kijjebb csúszik, ez már zavaró lesz, ezért először gyengébb, később erősebb pluszos olvasószemüveggel "pótolni" kell a hiányzó dioptriákat, hogy a szem és a szemüveg együtt legalább 4-et kiadjon. Lehetne még nagyobbra is, hogy akár 10 centire is élesen lássunk, de egyrészt minek, másrészt a messzeség ezáltal szükségtelenül homályosabb lesz (mert olyan távolságra meg ugyebár nem kéne semennyi korrekció).

Szóval a cél általában ez a 20-30 centi közötti érték, ami praktikusan az olvasásból, végső soron az ennek során felvett kényelmes kéztartásból fakad.

2017. nov. 27. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Én azt hallottam, hogy általában 40-45 centire veszik az olvasótávolságot, a 40 cm az 2,5 dioptria. De nekem olyan 30 centire kellene látnom, az hiányzik, 40 centire még élesen látok szemüveg nélkül is. 33 centi az 3 dioptria.

Akinek olvasószemüvege van, annak mennyi a fókusztávolsága?

2017. nov. 27. 23:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha 40 centire még jól látsz és 30 cm kéne, ez kb +1 dioptria, tehát 1 dioptriás kéne neked.

És mint írtam, a szemüveg dioptriája önmagában nem határozza meg, hogy hova látsz vele élesen, a szemmel együtt kell értelmezni a dioptriákat.

2017. nov. 28. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
De a dioptria a méterben mért fókusztávolság reciproka definíciószerűen. Tehát ebben nincs semmi relativitás, a lencse dioptriája helyett használhatnánk jellemzőnek a fókusztávolságát is. (Érdemes is lenne, mert a fókusztávolság sokkal megfoghatóbb.)
2017. dec. 2. 19:06
 5/5 anonim ***** válasza:

Jó, 2 dioptria 0,5m. Ezzel most mire mész?

A fókusztávolság akkor és csak akkor lesz csak pont fél méter, ha a szemed semennyit sem tud maga alkalmazkodni. Viszont tud (még 50+ évesen is kb 1 dioptriányit) és ez az alkalmazkodás csökkenteni fogja a 0,5 métert, vagyis ennél közelebbre is élesen látsz vele.

És most akkor még egyszer megkérdezem, önmagában mire mész vele, ha tudod, hogy 0,5m a fókusztávolsága? Nem csak oda fogsz élesen látni, hanem közelebbre és távolabbra is, semmit nem mond ez a méterben megadott távolság.

2017. dec. 2. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!