Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Bródy János melyik településre...

Anonymuska kérdése:

Bródy János melyik településre gondolt a Földvári felé c. Dalába?

Figyelt kérdés
Van Duna ès Balaton Földvár is pl

máj. 21. 22:52
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
A portugáliai Despasto földvárra.
máj. 22. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%
Meg Pusztaföldvás és Tiszaföldvár is.
máj. 22. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Balatonföldvárra.

"1980-ban Bródy János Földvár felé félúton című dala utalt a Balatonra a Hungarian Blues című lemezen. Igaz, nem jellegzetes balatoni dal, mi mégis megemlítjük jó hangulata és szövege miatt is. “Nem kértem többször, hisz’ vártak már reám / A földvári kultúrház ócska színpadán / Otthagytam őt, és mást is, jól tudom / Földvár felé félúton” A dal érdekessége, hogy a szövegben ismerős szituáció játszódik le, amely Bertha Bulcsú A kenguru című regényében is olvasható: a főhős, Varjú István teherautósofőr szintén egy idejekorán „elengedett” stoppos lányról ábrándozik."

Forrás: [link]

máj. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

tegnap 11:44

Érdekes cikk volt, köszönöm. Tényleg élmény volt olvasni. Viszont a valóságalapjáról nem vagyok meggyőződve, könnyen lehet, hogy a cikk írója is tévedett, ill. "tévedni" akart, hogy plusz egy ikonikus dallal bővüljön a cikke.

Én úgy tudom, hogy valóban megtörtént eseményről írt szerzeményt még akkor is, ha többrétegű jelentése is van a dalnak, de ezt a kérdést tekintve most mellékszál. Sajnos nem tudom biztosan, hogy melyik. Amikor Bródyval beszélgettem, pont ezt mulasztottam el, pedig az ilyen apróságok engem is érdekelnek.


A cikkben említett Kenguru c. filmben is kicsit szándékosan ferdítettek: csak a stoppos lány az igaz. A Kenguruban Varjú István felveszi a stoppos lányt, és bár van lehetőség, és el talán el is játszik a gondolattal, mint annyiszor, mert a csaj kikezd vele, mégis hűséges marad barátnőjéhez, Zsozsóhoz, na meg ott a hivatástudat. Tehát nem egy ostobaságból, elszalasztott lehetőségről van szó, hanem a főszereplő személyiség- és érzelmifejlődését mutatja be a film: miként lesz egyre felelősségteljeseb.

Kronológiailag annyiban legalább helytálló a dolog, hogy a film '75-ös (Paks építése és egyben egy kicsit propaganda film is többek között a hivatástudat fejlesztésére), és a Földvár felé félúton 5 évvel később publikálták nagylemezen.

máj. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ma, #12:17!

Szívesen, és örülök, hogy tetszett a cikk!

Bródy szövegének valóságalapjáról magam sem vagyok meggyőzve. Ami bizonyos, hogy abban az időben szinte minden énekes, zenekar nyáron a Balaton-parti településeken léptek fel elsődlegesen. Ebből kiindulva gondolhatjuk, hogy Balatonföldvárra igyekezett Bródy János fellépni. Azonban, ha figyelünk a dal szövegére, akkor már nem olyan nagyon biztos a Balaton, hiszen ez áll benne:

"Az őszi napfény bágyadtan virult

Az őszi bánat szép szemére hullt...

Az őszi napfény felragyogott szemén"

Ősszel, szezonzárás után a Balaton-part már kihalt volt, az utolsó koncertek augusztus 20.-án, esetleg még az azt követő hétvégén voltak. Majd zártak a strandok, a büfék, az éttermek, hazaköltöztek a nyaralókból. Tehát megállapíthatjuk, nem tudjuk melyik Földvár felé autózott Bródy.


A kenguru c. filmet én is láttam, de most elhatároztam, hogy elolvasom a könyvet, amire a cikk írója hivatkozik. (Bertha Bulcsú: A kenguru) Kíváncsi vagyok, a film mennyire követi a könyv tartalmát. Hol szerzem be azt még nem tudom, mert a könyvtárban úgy látom nincs meg.

máj. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Hát igen... azért merész lenne kijelenteni, hogy Bródy másik Földváron nem lépett volna fel.
máj. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Rossz kategória. Ez a zenébe való, bár tény, hogy a zene is művészet :) Bródy csak Balatonföldvárra utalhatott, ha szöveget értelmezed + a 3-as szépen leírta. Köszi a cikket!
máj. 31. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A #3-as csak idézett, és a forrást is megjelölte. De semmi sem bizonyítja, hogy az a cikk ebben a dologban az igazat írja, és nem csak a mennyiségre hajtott slágerek tekintetében.
tegnapelőtt 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!