Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Humor » Mi a csudától dűlt meg a dűlő...

Mi a csudától dűlt meg a dűlő mint út vagy mint hely? (térképeken gyakori). Miért így hívják? Mert a rajta dülöngőt még csak megértem.

Figyelt kérdés
2013. okt. 11. 14:49
 1/7 anonim ***** válasza:
Egyenes az. Csak sok volt a pálinka!
2013. okt. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez olcsó vicc. Én a körülményekhez képest komolyan kérdeztem!
2013. okt. 11. 15:55
 3/7 anonim ***** válasza:
A jófajta pálinka nem olcsó.
2013. okt. 11. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Hehe! Úgy látszik nem jól választottam kategóriát. Nem csak csupa komolytalanságra gondoltam a témával kapcsolatban! Jó-jó, részben humor, de nem kizárólag.
2013. okt. 11. 18:41
 5/7 A kérdező kommentje:
Jobban meggondolva, nem is volt rossz válasz. Egyéb ötlet?
2013. okt. 13. 08:06
 6/7 anonim ***** válasza:

ja, h komoly a kerdes.

akkor tessek :)


[link]

A határnak két út vagy mezsgye közé eső, rendszerint külön névvel jelölt része. A szó eredete az azonos irányba „dűlő” barázdákra, parcellákra, olyan szántóföldre utal, amely a másikra merőlegesen „rádől”. – 2. a szántódarabok között húzódó földcsík, rendszerint út, melyre a „földek véggel kijárnak”, s ahol szántásnál az eke megfordul. A 14. sz. óta ismert és használatos elnevezés. (→ még: dűlőút) Az első jelentés kialakulása és fennmaradása szoros kapcsolatban van a nyomásos gazdálkodással, az újraosztásos földközösséggel. Mindkettőnél az egyik fő alapelv, hogy a birtokosok egyenlő joggal részesedjenek a határ különböző részeiből. Ez viszont csak úgy érhető el, ha a művelés alá kerülő földeket minőség és földrajzi fekvés szerint kialakított táblákra, dűlőkre osztják, majd ezeket tovább parcellákra. A nyomásos gazdálkodást folytató településeket ezért eredetileg a dűlőkre tagolódás, s ami ezzel jár, a tagosítatlanság jellemzi. Helyenként a dűlő → nyomás értelemben is előfordul. A → dűlőnevek sok történelmi és néprajzi adatot (pl. elpusztult helységek neve és helyei, egykori növénytakaró és művelési rendszerek emléke stb.) is őriznek. (→ még: dűlős tagosítás) – Irod. Derecskei Fodor Gábor: A mezei gazdaság (Tudományos Gyűjtemény, 1827. XI.); Maksay Ferenc: A magyar falu középkori településrendje (Bp., 1971).


illetve:


[link]

A község határának bizonyos része, melyet utak,vagy természetes mesgyék körülhatárolnak; azonkivül azon terület,út, mesgye, árok, melyre a rendszerint párhuzamosan menő szántóföldek végei kimennek, kidülnek, ill. magának a szántóföld végének azon része, melyen a szántáskor az ekével megfordulnak.

2013. okt. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nahát, alighanem éppen ezt vagy ilyesfélét vártam. Egy kis "Vigyor" persze nem volt baj közbevetőlegesen. A kérdés felvetése valahogy így adta logikusan magát, ahogy volt. Mégis az utolsó a szuper ("Tugyor"-os, mint a héttöpörengő másik tagjára jellemző) válasz! Köszönet!!
2013. okt. 15. 09:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!