Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Pár elektronikai alapfogalom...

Pár elektronikai alapfogalom tisztázása, ceruzaakkuval kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Ha van egy 2,3 Ah-s ceruza akksim, akkor ez azt jelenti, gondolom hogy 1,5V -os alapban.

Mit jelent az, hogy 2,3Ah, mennyi ideig tudja ezt egy akksi? Vagy ez azt jelenti, hogy 0,23 A igényű fogyasztót tud 10 órán keresztül működtetni?



Ha van egy 5W-os 12V-os izzó és ezt ráraknám az előző akkura, akkor mivel az 1,5V-t tud csak, akkor most az 5W/1,5V=3,3 A-es lenne az áramfelvétele az izzónak ezen az áramkörön?

Ez elméletileg hamarabbi merítést jelentene,de gyakorlatilag tönkretenné az elemet? Jól gondolom. (Nem akarom megcsinálni,csak gondolkodik:)


2019. aug. 14. 09:55
 1/8 anonim ***** válasza:
Rosszul gondolkodsz! Az 1,5V elemmel nem lesz 5W a teljesítmény. Innen kezdd újra a gondolkodást!
2019. aug. 14. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nagyon kevered a dolgokat.

Addig jó, hogy az Ah azt jelenti, amit írtál. Idő x áramerősség, a kettő szorzata kiadja az akku kapacitását. Minél nagyobb az áram, ez persze annál kevesebb lesz a valóságban az elméleti értéknél, mert az akkunak is van belső ellenállása.

Általában kapacitásnyi árammal terhelve az ilyen ceruza akkukat, le szokták még adni a kapacitás 90-95 százalékát. Az akku feszültsége 1,2V Feltöltve 1,4V, ez nagyon hamar leesik 1,25 V-ra, és innen csökken nagyon lassan 1,15V-ig. Nagyjából 90%-10%-ig, utána elkezd meredeken zuhanni, és 0,95-nál tekinthető teljesen lemerültnek.


Az 5 wattos izzót nem egészen értem. Az 5W-os izzó 12 volton 5 wattos, ha kevesebb feszültségről járatod, nem fog megváltozni az ellenállása, hogy több áramot vegyen fel. A 12V 5W izzó 0,42 A-t vesz fel 12V tápfeszültségen. Az ellenállása 28,5 ohm. Ez az üzemmeleg ellenállás, fehér izzás állapotában. Hideg izzószállal az ellenállása ennek a töredéke, egytizede...egyötöde a meleg értéknek.

Ha ezt az izzót rákötöd erre az akkura, és méred közben az áramot, akkor egy kezdeti magasabb érték iután pár másodperc alatt be fog állni egy kisebb értékre, ahogy átmelegszik az izzószál. Szemmel látható iizzást még nem fog produkálni. Csek tippelek: ha hidegen 3 ohm az ellenállása, akkor 0,4 amper fog folyni kezdetben, ami 0,5W teljesítményt jelent, ettől az izzószál felmelegedhet olyan 300 fok körüli hőmérsékletre, és az áram lecsökkenhet 0,2 amperre, és ezen a 0,24W teljesítményen állandósul az állapota.


Észrevetted, van az izzónak egy fajta "áramtabilizátor" jellegge, régi csöves mérőműszerekben szoktak használni izzót ilyen célra. Ha az izzó helyett egy 28.5 ohmos ellenállást kötnél a ceruzaakkura, akkor ott nem 0,4 amper, csak 43 milliamper folyna.

2019. aug. 14. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
72%

Ha van egy 2,3 Ah-s ceruza akksim, akkor ez azt jelenti, gondolom hogy 1,5V -os alapban.


Nem. Ha van egy 2.3ah-s akksid az 2.3Ah, de nem árultad el hány voltos. feltehetőleg 1.2 voltos lesz, mint a ceruza akksik általában.



Mit jelent az, hogy 2,3Ah, mennyi ideig tudja ezt egy akksi? Vagy ez azt jelenti, hogy 0,23 A igényű fogyasztót tud 10 órán keresztül működtetni?


alapvetően igen, ennyit jelent..



Ha van egy 5W-os 12V-os izzó és ezt ráraknám az előző akkura, akkor mivel az 1,5V-t tud csak, akkor most az 5W/1,5V=3,3 A-es lenne az áramfelvétele az izzónak ezen az áramkörön?


Nem. az izzó ellenállásából ki lehet számolni, amely 28.5 ohm, tehát 0,042 amper lenne, 1,2 voltnál.


rákerestem a neten, fizika általános iskola 8.évfolyam, ott elég sok mindenre választ kapsz.

2019. aug. 14. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Rég volt már 8.


Köszik!

2019. aug. 14. 10:42
 5/8 anonim ***** válasza:

#3, Majdnem jó, csak a vége téves. A melegen 28,5 ohmos izzó hidegen már nem annyi. Fentebb elolvashatod hogy miért, és azt is hogy mennyi lehet a hideg ellenállása, és áramfelvétele.


(55 wattos fényszóróizzón is mértem már tárolós szkóppal 60 amperes áramcsúcsot bekapcsoláskor, innen vannak elképzeléseim a hideg / üzemi ellenállás arányairól)

2019. aug. 14. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Kis keresgélés után kiegészítem az előző hozzászólásaimat.

A volfrám (szerintem wolfram, de így leírva hibát jelez a helyesírás ellenőrzés) hőmérsékleti együtthatója 0,0044 1/°C

Az izzólámpa izzószálának üzemi hőmérséklete 2700 K körül van, ez kb. 2473 °C

A szobahőmérséklet 25°C (298 K)

Ha melegen 28,5 ohm, akkor szobahőmérsékleten ennek az 1/10,57-ed része. (2402 °C hőmérsékletváltozás * 0,0044 együttható = 10,5688) Kicsit fölé tippeltem, 2,7 ohm lesz a hideg ellenállása, 3 ohmot tippeltem, nem rossz közelítés. Tehát hidegen 0,44A fog folyni.

2019. aug. 14. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Wolfram a németeknél, tungsten az angolnak, volfrám a magyar hivatalos neve, de ezt most nem azért írom, mintha nekem gondom lenne a német változattal.

Ez nem olyan, mint például a "configuráció" és hasonlók, ami csak buta kitaláció, magyar és angol keveréke, nem egy létező szó.

2019. aug. 14. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ok, a lényeget sikerült megtudnom, illetve még több hasznos infót is kaptam.
2019. aug. 14. 12:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!