Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ezekbe a Li-pakkokba eleve...

Ezekbe a Li-pakkokba eleve tutira bele teszik a védelmi áramköröket vagy csak simán összedobálják a cellákat és annyi?

Figyelt kérdés

túltöltés, túlmerülés, zárlat, nem tudom még mi ellen szoktak, de kb ezek. viszont semmi infó, és ezért gondoltam h esetleg természetes h bennje van, ezért nem is írják?


[link]


2019. nov. 3. 21:52
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Megnézném, mi is van a csomagolás alatt. Valószínűleg a kapacitásának a tizedét tudja is. Védelmi áramkör? Akkor vagy védve, ha nem rendeled meg.
2019. nov. 3. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
83%

Sem egyik,sem másik feltételezésed nem igaz.

Nem teszik bele tutira a védőáramköröket, a készülékben lévő elektronika gondoskodik a védelemről.

A cellákat nem összedobálják, hanem az egy pakkba kerülők válogatva vannak azonos paraméterekre.

Bár leírásában van túltöltés és túláram/rövidzárlat védelem, de alulkisütés az nincs (írva), márpedig az legalább olyan fontos,mint a fentiek.

2019. nov. 3. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
53%

Túlmerítés elleni védelem még fontosabb is minden másnál, mert amikor lemerül a csomag, mindig lesz egy, ami először merül le, az pedig ki is nyíródna, ha nem kapcsol le ilyenkor az egész pakk.

De ez a védelmi áramköröknél magától értetődő, azaz a világon nem létezik, nem gyártanak olyan IC-t, ami nem tudná ezt is.

Tehát a leírást én inkább kereskedői butaságnak, felületességnek tekintem.

A zsugorfólia alatt látszik valami, bár az egyiknél gyanús, mintha semmi nem lenne.

Az biztos, hogy soros celláknál fontos a védelem, az egyenlőtlen feszültségeloszlás kivédésere. Töltés közben még hagyján, a hibátlan cellák meglepően egyformán osztják el a feszültséget.

Amikor elhasználódik valamelyik tag, akkor meg már szinte mindegy, úgysem lesz jó amiatt az egész.

De a túlmerítés az új cellákra is veszélyes.

2019. nov. 3. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
2019. nov. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
2019. nov. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

" vagy csak simán összedobálják a cellákat és annyi?"

Gondosan kiválogatják, hogy éppen működjön, de minél sz@rabb legyen. Én rendszeresen javítok ilyen kínai pakkokat, ahol a ráírt kapacitás a valóságban csak a töredéke. Homkkal bélelt cellák és társaik gondoskodnak róla.

Legutóbb a 10.000 mAh cuccban a mérés szerint 250 mAh "fért el". Szétszedéskor az 5 cellából 4 kamu volt, de az ötödik is csak egy gyenge ceruzaelem szintjét tudta hozni. A gazdája csak legyintett, hogy olcsón vette.

Ez a kategória szándékosan létezik, sokan legyintenek hasonlóan. A pénz pedig megy kínába.

2019. nov. 3. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

igen, hátvolt szerebncsém nem pont ilyet, hanem a fekete dobozos, kis lapocska-cellákból összetett pakkot rendelni és láttam amminőséget, szétszedtem, az ég világon semmilyen védelmi áramkör nem volt benne, és egyszerhasználatos volt. egyszer lemerült, kész, nem is tudtam többet feltölteni, ennyi.

csak azért nem idegeskedek én ezeken, mert úgyis kiverem belőlük a lóvét, eddigh még mindig sikerült.


de nem értem, mi az annyira érthetetlen a leírásomban, hát létezik a bizonyos 3S, sztem mindenki ismeri. de tehát láttam már olyan pakkot, ahol ezt kispórolták. aki meg azt írta h mert a készülékben van ??? ez mi ???

és a készülék fogja megoldani a rövidzár meg a túlmerítés problémáját is? egyszerűáen nem értem.


lámpából vettem olyat,amibe 18650-ek kellenek, és az a vic h semmi védelem nincs benne, és mikor sorra panaszkodtak h mennek tönkre az aksik és nem értik, akkor az volt a válasz h jaj hát ezt úgy meg kell éárezni, ha már kezd merülni, akkor gyors tölteni kell, mert maga a lámpa nem tudja, nem érzi, h éppen hogy áll az aksi és

hát ennyi.


egy a vége: ezeknél a kínai csodáknál, bele értve azt is h homok van bennük és stb, tényleg az egyetlen dolog h az ember megpróbálja aztán ha nem oké, akkor lóvé vissza. ha meg tutira nincs ezekben semmi védelmi áramkör, pontosabban a 3S, akkor minek is vennék, rendeleek simán 18650-eket és a 3-as soros kötésű műanyag tartókat párhuzamba kötöm és ennyi, ugyanott vagyok.

csak azért tettem fel a kérédst, mert mintha régebben ezeket mind a védelmi áramkörrel együtt adták volna, de úgy tűnik, most már nem annyira biztos.

2019. nov. 4. 01:41
 8/13 anonim ***** válasza:

Sokan összekeverik még a védelem és töltő fogalmát is. Amikor azt hiszik, hogy védelemmel ellátott cellának lehet tolni ész nélkül, akármilyen tápegységről, mert hát ott a védelem, azért van. Pedig nagyon nem.

Soros cellákat eleve nem lehet megvédeni a feszültségeltolódástól, külső áramkörrel, hacsak nincsenek kivezetve a leágazások.

Szimpla 18650 a lámpában viszont nem olyan vészes. A fehér LED 3 V alatt egyre kevésbé világít, a védelmi áramkörök is 2,5 V-nál kapcsolnak le. Ezt pedig a lámpa fényén is nagyon jól lehet érzékelni, védelem nélkül is. Egyszerűen csak nem kell ilyenkor már erőltetni, hanem feltölteni.

A pontos töltés pedig a töltőáramkör feladata, a védelem a töltő meghibásodása esetén kapcsolna le 4,2 V felett.

Azaz, amíg bízunk a töltőben, addig lehet létezni éppen védelem nélkül is, ebben az esetben.

2019. nov. 4. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

hét nézd, értem amit írsz, de én azt vettem észre h ez a zsebhlámpa pl olyan h kicsit se enyhül a fényerősége, hanem egyszer csak véáratlanul kikapcsol. azaz nem venni észre a merülést, csak úgy kb az időtartamból szoktam saccolni, mennyi lehet.

és a töltő meg a másik kérdés, tök sima power source adaptert árultak töltőlként, és azért nevezték el Li- akku töltőnek, mert pont 12,6 V-ra tették a kimenerti feszt. ennyi, de tehát se a "töltőben" (ami tehát dehogy töltő) se a lámpában és nincs semmiféle védelmi rendszer.

most már úgy csinálom inkább h rendeltem 220V-ról működő tényleges töltőt, ami cellánként jelzi a töltés állapotát, és kiveszem a 18650-eket, így külsőleg töltöm külön, és ez tényleg lekapcsol 12,6-nál, na de eredetileg erre is tettek magasról.


szal huhh ez az egész Li-akku téma és töltője azt hiszem rengeteg fejlesztenivalót hagy még magsa előtt a gyakorlatban, elméletben tudjuk, mire kéne figyelni, csak vmiért ezeket szépen lehagyják, nyilván spórolnak ahol lehet.

2019. nov. 5. 10:55
 10/13 anonim ***** válasza:

Amelyik kikapcsol, az még jobb is, leáll benne a DC-konverter, gondolom.

Nekem egyszerűbb lámpák vannak, amiben ellenállás biztosítja az áramgenerátoros meghajtást, az elektronika pedig PWM-szaggatást intéz (nem konvertál). Ezeknél rendesen látszik, mikor gyengül le.

Egyébként is, sokan félreértik ezt. Példa kedvéért maradjunk a 2,5 V-os szintél, ami a legtöbb ilyen védelem kikapcsolási értéke. Feszültségekről beszélünk, de ez már csak következmény, mérhető tünet. Amikor egy cellából elfogy az energia, viszonylag gyorsan "összeesik", letörik a feszültség.

Tehát egy cellát addig szabad használni, míg van benne annyi energia, hogy nem "szakad össze", hiszen azalatt már következik a kémiai károsodás. De ez sem azonnal van, ráadásul hiába esik össze terhelés alatt, ezt a megnövekedett belső ellenállás is okozza. Ha ekkor levesszük a terhelést, azt látjuk, hogy a feszültség még visszamászik akár 3 V fölé, azaz elég messze vagyunk a károsodástól. Csak már az áramot nem bírja, nincs ereje.

Tehát, amíg a lámpa világít, azt közli velünk, hogy van benne energia, tartja magát. Akkor pedig terhelni is szabad.

Ez nem olyan, mint a soros cellák esete, ahol egyik tag túlmerül és védelem nélkül a használója nem venné észre, mert a többi cella még tart. Sőt, a gyenge cellára még rá is töltenek visszafelé, ami különösen káros.


A 12,6 V-os CC/CV töltők már csak így működnek. Van egy végfeszültség, van egy áramkorlát. Az áramkorlátot egy színváltó LED is szokta jelezni. Ez így vállalható, csak nem árt odafigyelni, hogy amikor feltöltődött (vált a LED), túl sokáig ne maradjon rajta az akku, mert automatikusan nem kapcsolja le a feszültséget. Ennyiben különbözik a profibb töltőktől.

De megoldható a töltés valamelyik CC/CV modullal is, ami igény szerint beállítható, sőt szokott lenni rajtuk egy harmadik LED is, ami az áram 10 %-ra esését indikálva jelzi a telítődést.

2019. nov. 5. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!