Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 1206 SMD Ledet mekkora feszült...

1206 SMD Ledet mekkora feszültséggel lehet működtetni? Ha jól tudom 3V? Valamint milyen ellenállás ajánlott hozzá 5V és 12V mellett?

Figyelt kérdés
2020. jan. 20. 18:57
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Standard 20 mA-es LED-ek és nem, a LED-eket továbbra sem feszültséggel kell meghajtani, hanem árammal.

Nyitófeszültség a színtől is függ.

2020. jan. 20. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul tudod. LED-et soha nem feszültséggel működtetünk, hanem árammal. Ezt a paramétert adják meg. A feszültsége szívfüggő, Piros 1,5V, zöld 2,2V kék 3V, és a hőmérséklettől is függ. Minél melegebb a chip, annál kisebb a nyitófeszültség. Mindenképpen áramstabilizált meghajtás kell, nem feszültségstabilizált.
2020. jan. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
#1 bocs, #2 vagyok, amit írtam, az még a kérdezőnek ment.
2020. jan. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
# 3 Ez ilyenkor magától értetődő, a tartalom és az 1 perc időkülönbség miatt is.
2020. jan. 20. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Itt van a leírása a cuccnak, gyakorlatilag megerősíti amit az előző válaszolók is leírtak:

[link]


20mA nyitóáramra érdemes tervezni, a nyitófeszültség pedig 1,75 - 2,35 V közötti értékre érdemes belőni.

2020. jan. 20. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

# 5

Amit linkeltél, piros LED. Más szín esetén más a nyitófeszültség. LED-en a feszültségesés amúgy is beáll "magától", az áram hatására. Annyi, hogy az ellenállás számításához le kell vonni a tápfeszültségből.

Kezdők használhatnak LED kalkulátort is, rengeteg található a neten.

Megjegyzendő, egy ilyen LED 20 mA áramon elég kellemetlen, erős szúró fényt ad, azaz 5-10 mA is elegendő lehet, de ez célfüggő is.

2020. jan. 20. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Sárga színű led 3V (elem) mellett vörösen világít, ezért vettem hozzá ellenállást.

Az eladó 600Ohm-os ellenállást ajánlott hozzá, ezért olyat vettem, és azt mondta, így használhatom 12V mellett.

Így történt, most jól világít.


A kérdésem az lenne, hogy a 600Ohm ellenállás nem kevés 12v mellett? Ha ezt az ellenállást használom, mennyi a megengedett feszültség?

12V mellett milyen ellenállás lenne ideális ehhez a ledhez?

2020. jan. 22. 09:34
 8/8 anonim ***** válasza:

Sárga LED-en esik kb. 2 V, azaz 10 V-ot kell ejteni egy ellenálláson.

R = U/I =10V / 0,02A = 500 ohm.

Ha nő az ellenállás, csökken az áram, kicsit csökken a LED-en eső feszültség is, de nem arányosan, mert a LED nem lineáris eszköz, kvázi "stabilizálja" önmagán a feszültséget. Egyszerűség kedvéért lehet ugyanannyi feszültséggel számolni:

10V / 600ohm = 17 mA

Ilyen egyszerű:

[link]

2020. jan. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!