Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért nem lehet minden készülé...

Miért nem lehet minden készülék kettős szigetelésű?

Figyelt kérdés
A földelést igénylők használata esetén pl. elég, ha az aljzatban a földvezeték megszakad (a felhasználó ezt meg észre sem veszi), és az érintésükkor akár halálos áramütést is okozhatnak? Most elgondolkodtam azon, hogy hogyan lehet engedélyezett ilyenre gyártani egyes elektronikus eszközöket.

2020. márc. 21. 16:25
 1/10 anonim ***** válasza:
Gondolkodj csak! (Az mindig jot tesz ilyen járványos idöszakban.) Azért jusson eszedbe a fi-relé is!
2020. márc. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A kettős szigetelés nem mindig megoldás. Nedves környezetben például okozhat problémát. Egy mosógépnél például elég problémás lehet a kettős szigetelést megoldani.

Mindkét megoldásnak megvan a maga létjogosultsága. Különleges esetekben még olyan is van, hogy egy 1-es év-s (földelt eszköz) még egy második szigeteléssel látnak el. (Valamikor lakásban víz alatt működő eszközök (szökőkút) használták. A törpefeszültség használata kiszorította)

2020. márc. 21. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

1. válaszadó!

Tudom, hogy van fi-relé, de lehet, hogy előbb megráz a készülék, mint a relé leoldana.

2020. márc. 21. 16:37
 4/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Kényszerűségből. Két példa.

- Turmixgép: technikailag könnyen megoldható, hogy motortest (vasmag) is teljesen elszigetelődjön tőled, ez az egyik szigetelés. Másik a tekercs és a vasmag közötti szigetelés.

- Mosógép: a motor fémrészeinek elszigetelése a fémváztól, ha nem is lenne lehetetlen, de problémákat / költséget vetne fel, vagy nem lenne biztonságos.

Olyan készüléket viszont, ahol a kettős szigetelés nem valósítható meg biztonsággal, földeléssel kell ellátni.

Mivel a földelésre a szabványalkotó is alacsonyabb szintű védelemként tekint (kvázi "pótmegoldásként"), mint a kettős szigetelésre, ezért van az, hogy nem szabad védőföldet barkácsolni egy kettős szigetelésű készülékre, mert az csak lerontana egy jobb védelmet rosszabbra.

2020. márc. 21. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Miért nem lehet minden készülék kettős szigetelésű?"

Az első feladatot már meg is oldhatod:

A kettős szigetelésű rezsót, bojlert, hűtőt, mosógépet.

Vegyük úgy, hogy engedélyezett a dolog, csak a gyakorlati módszert kellene bemutatnod, hogyan csinálnád.

2020. márc. 21. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

5. válaszoló!


-A rezsóról jutott eszembe egy másik hőfejlesztő eszköz, a hajvasaló. Ennél meg tudják oldani a kettős szigetelést. A rezsóknál viszont a nagy teljesítmény miatt nem lehet?


-Úgy tudom, hogy régebben még keverőtárcsás mosógépek is voltak kettős szigetelésűek.

2020. márc. 21. 17:58
 7/10 anonim ***** válasza:
Hogy hoznád ki a meleget műanyagon át?
2020. márc. 21. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy tudom, hogy régebben még keverőtárcsás mosógépek is voltak kettős szigetelésűek."

Úgy tudom, hogy régen a melegvizet fazékból öntötték bele.

2020. márc. 21. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#3! Lehet, hogy megráz, de nem lesz halálos. (Legalább lesz egy megrázo élményed!:-)
2020. márc. 21. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Tudom, hogy van fi-relé, de lehet, hogy előbb megráz a készülék, mint a relé leoldana."


Így van, előbb megráz, aztán leold (nyilván a lekapcsolás feltétele a hibaáram küszöb átlépése, ami rajtad keresztül valósul meg).

Ellentétben azzal ami megráz de nem old le.

Melyik a jobb?

2020. márc. 21. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!