Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi az oka az elektromosságban...

Mi az oka az elektromosságban a jobbkéz-szabálynak? És a gyakorlatban elektromos eszközöknél hogy használjuk ezt?

Figyelt kérdés

[link]


Konkrétan mitől jobb kéz felé haladnak az erővonalak és nem balkéz felé?



2020. nov. 26. 16:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
58%
Mire érted a jobbkéz szabályt.
2020. nov. 26. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
58%
? *
2020. nov. 26. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Ez fordítva van, nem a jobbkézszabálynak engedelmeskedik a fizika, hanem az élet azt mutatta, ha ebben a sorrendben szorzunk (mármint vektorokat), akkor jön ki az az irány, amit tapasztaltak elődeink, mikor kezdte őket érdekelni az elektromosság.

Ezt anélkül írtam, hogy a linkelt ábrát megnéztem volna, de aztán megnéztem, és látom, nem arról van szó, amiről lehetne szó. Ez a jobbkézszabály:

[link]

2020. nov. 26. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
48%

Talán ez:


Ha az áramjárta egyenes vezető környezetében kialakuló mágneses mezőt vizsgáljuk, akkor észrevehetjük, hogy a mágneses indukcióvonalak a vezetőt körkörösen veszik körül.


Az indukcióvonalak irányát jobb kezünk segítségével határozhatjuk meg:


Ha jobb kezünk kinyújtott hüvelykujja az áram irányába mutat, akkor behajlított négy ujjunk a mágneses indukció irányát jelzi.


Hosszú egyenes áramjárta vezető körül a mágneses indukcióvonalak zárt koncentrikus körök.


Áram által keltett mágneses mező tulajdonságai


Forrásmentes, mert az indukció vonalak önmagukba záródnak.

A mezőnek nincsenek olya forrásai, mint az elektrosztatikus mezőnek,

ahonnan kiindulnak és ahol végződnek a térerősségvonalak.

Örvényes, ez látszik az indukcióvonalak elhelyezkedéséből is. Örvényes mezőben a zárt görbe mentén végzett munka összege nem nulla.

Nem konzervatív, mert a mezőben két pont között végzett munka függ a pálya hosszától, nemcsak a két pont helyzetétől.

Mágneses mezőben is igaz a szuperpozíció elve.

Eszerint, ha egy mágneses mezőt több mágneses test (vagy áram) hoz létre, akkor a mező bármely ponjábantban a mágneses indukció megegyezik az egyes testektől származó mágneses indukció vektori eredőjével.

2020. nov. 26. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ez is csak ugyanaz az emlékeztető, mint a wiki szöveg, nem is értem, minek még egyszer beírni. De hát ez csak olyan, mint amit láttam egy 90 éves gimis latin tankönyvben, ahol a ragozási kivételek voltak versbe szedve.
2020. nov. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nem értem. Nem jól linkeltem amire gondolok vagy senki nem kattintott?

Szerintem egyértelmű hogy mire vonatkozik a kérdésem...

Miért kellett bemásolni wikipédiáról válasznak.

2020. nov. 26. 16:55
 7/12 anonim ***** válasza:
Ezt nem is onnan másoltam.
2020. nov. 26. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
erővonalak definíciója és szabály rendszernek köszönhető, hogy jobbkéz szabály van, mert így lett megalkotva. Balos is lehetne, de az nem lenne kompatibilis.
2020. nov. 26. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Mert alapvetően ún. jobbsodrású kooridnátarendszereket használunk, és ennek ez a következménye. Ez egy "szokás".
2020. nov. 26. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Na, idő előtt abbahagytam a #3at, mert azt még kellett volna írni, hogy ez a kérdező által linkelt izé ez egy évszázada jobbcsavar-szabályként található meg a magyar fizika meg elektro irodalomban, illetve bővebben még olvasható Maxwell-féle jobbcsavar-szabálynak is.

Ami nem puszta konvenció, ez jön ki a vezetékbe küldött áram meg a mágnestű kísérletből.

2020. nov. 26. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!