Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan néz ki a feszültségment...

Hogyan néz ki a feszültségmentesítés 5 lépése a gyakorlatban?

Figyelt kérdés

Nézzünk példának egy dugaszolóaljzatot.Ki szeretném cserélni,hogyan járok el szakszerűen?

1.lépés: eszköz kikapcsolása leválasztása minden irányból. ( akkor ha jól értem itt lekapcsolom a kismegszakítót,mivel csak innen kap betápot)

2. lépés: visszakapcsolás megakadályozása ( ez világos.)

3.lépés: feszültség kémlelés.(fázisceruza , vagy egy multiméter segítségével, ez is világos.)

4.lépés: fennmaradó áram kisütése,földelés , rövidre zárás.( ez a rész nem világos , itt egy dugaszoló aljzattal kapcsolatosan mit kellene csinálnom?-lehetőség szerint példákkal.)

Az ötödik lépés szintén világos.



#villanyszerelés #feszültségmentesítés
2021. jan. 13. 10:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez a 4. Lépés nem igazán a konnektorra vonatkozik.

Nálunk pl. a cégnél a 10kV-os szűrőknél lekapcsolás után ilyen 2 méteres pálcákkal (mint egy óriás fáziscerka) megnézték hogy feszmentes-e, utána pedig erre a célra való ilyen 2 m-es szigeteló pálcákkal rakták fel a rövidzárat a 3 fázisra meg a földre. Ez is ilyen spec kábel volt csavaros sarukkal a végén.

2021. jan. 13. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Ahhoz képest túl szigorú,hogy én meg már rutinból cserélek kapcsolót,konnektort,meg kötök rá lámpát a sorkapocsra ami feszültség alatt van..

Így még sosem rázott meg,viszont más trehány szigetelése miatt meg igen,,mikor a szigszalagot átszúrja a vezeték,és simán rátenyerelsz..

2021. jan. 13. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szerintem az 1. és 3. lépés rendben van.


„2. lépés: visszakapcsolás megakadályozása”

Ezt egy kismegszakítónál nem biztos, hogy meg tudod csinálni, ezért ráakaszthatsz egy lapot jó nagy betűkkel, hogy:

Bekapcsolni tilos!


„4.lépés: fennmaradó áram kisütése,földelés , rövidre zárás.( ez a rész nem világos , itt egy dugaszoló aljzattal kapcsolatosan mit kellene csinálnom?-lehetőség szerint példákkal.)”

Ez inkább így mondanám: a fázis és a nulla rövidrezárása és leföldelése, de ezt egy dugaszolóaljzat cseréjekor nem kell megtenni. Szólsz az otthon levőknek, hogy figyeljenek oda, és addig ne kapcsolják vissza a kismegszakítót, amíg a dugaszolóaljzatot kicseréled, esetleg valamelyiküket odaállítod a kismegszakító mellé őrködni, nehogy valaki visszakapcsolja.


Lehet, hogy túl szigorú, de jobb a biztonságra törekedni.

2021. jan. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Az úgy van, hogy amely szabvány meghatározza a feszültségmentesítés öt lépését, az speciális esetekre, mint az épületvillamossági berendezésekre (is) ad felmentést a szokásos megfogalmazás szerinti kötelezettségek alól.

De egyébként nem 'eszköz leválasztása' kell itt, hanem az 'eszköz általi leválasztás'.

A letiltás lehet a kismegszakítónál a drót átdugása az erre célra rendeltetett lyukon, de akár az is, hogy szigszalaggal leragasztjuk a billentyűt.

A feszültségnélküli állapot ellenőrzésére a fázisceruza meg pont nem elég konnektornál, mert a fázis- és a nulla között is kell ellenőrizni (nomeg a földhöz képest is persze).

Földelni, rövidrezárni ezek után nem kell (de ez nem azt jelenteni, hogy négyparancsolat lett az ötből, hanem ez kisfeszültségre engedmény, ha máshonnani későbbi visszatáplálás lehetősége ki van zárva.

2021. jan. 13. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

Én úgy hallottam, hogy a 4. lépésben talán a kondenzátort is tartalmazó eszközök (laptop, tv, számítógép) szétszedése esetén kell rövidre zárni, mert még feszültség alatt maradhat áramtalanítás után is. Bár ez alacsony feszültség, de nagyobb gépek és motorok tartalmazhatnak nagyobb feszültségen működő elektronikát.


A konnektornál speciál szerintem ilyen nincs, mert nem tartalmaz semmilyen elektronikát.

2021. szept. 27. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Én úgy hallottam"

Nem volt ez a hallomás elég jó.

2021. okt. 1. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
#6 Na megjött a kábelbarátom is. Bocsi, de ez most gyengére sikerült. :-(
2021. okt. 1. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Gyengére? A tiéd valóban. Hát, ha nem ismered a szakmát, minek foglalsz állást?
2021. okt. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
De te sem! Ha ismernétek válaszolnátok a kérdésre.
2021. okt. 2. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!