Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy csillárban amely egy...

Egy csillárban amely egy kapcsolóra van kötve használhatok különböző teljesítményű (E27)led izzókat?

Figyelt kérdés

Az egyik 4w a másik 9w.

Furcsa mód már másodszorra ég ki a 9w-os led izzó 1 év alatt amíg a 4w-osnak semmi baja. Véletlen vagy pedig a teljesítmény különbség okozhatja?


2021. febr. 22. 14:27
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Használhatsz, párhuzamosan vannak kapcsolva. Nem emiatt ég ki.
2021. febr. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A LED lámpák többsége azért megy tönkre, mert olcsók és nincs bennük semmilyen hűtés. Amibe tisztességes alumínium bordát is raknak, az drága. Fogd meg a 9 W-os lámpád műanyag részét 15 perces működés után. Ha tűzforró, akkor dobd el és vegyél egy minőségi darabot.
2021. febr. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Nyugodtan.
2021. febr. 22. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
63%
Persze. Nem ez lesz a baja. Lehetőleg ne a piaci Pisti bácsitól vedd, hanem rendes műszaki boltból, pld OBI, Tesco, barkácsboltok
2021. febr. 22. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Tescoban kapható Landalite izzók voltak.
2021. febr. 22. 18:24
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

300 Ft-os ipari hulladék. Addig megy, amíg fel nem forralja magát. Zárt búrás lámpában pár hét alatt kiég, nyitottban attól függ, milyen a szoba légcseréje. Minél nagyobb a teljesítmény, annál több a hő is.

Épp volt is nálam egy 10 wattos változat, megmértem neked: 81 °C a búra és az alj találkozásánál 15 perces világítás után. Ki tudja, hány fokosak maguk a diódák? A benne lévő LED típusa lehet bármi, a modernebbek 125 °C-ot bírnak, az olcsóbbak 85 °C-ot. El lehet képzelni, a 300 Ft-osban melyik van. Ilyen meleg mellett az elkó is megfő, ami 105 °C-on 2000 órát bír maximum. Az kb 5 hónap, folyamatos világítás mellett.

Van még egy ok a hűtőborda hiánya mellett, túl nagy teljesítményt próbálnak kivenni túl kicsi felületen és azzal nem törődnek, hogy az adott teljesítményből származó hőfelesleget nem lehet eldisszipálni egy levegőtlen, zárt búrában. Amikor pedig ezt a zárt búrát beteszik egy még levegőtlenebb lámpatestbe, máris megfő a lámpa.

Zárt búrába csak arra alkalmas LED lámpát lehet tenni, ami elég drága (5000 Ft-tól).

Csak mostanában kezdték aktívabban kifejleszteni a tisztességes hűtőbordával ellátott "hideg" LED lámpákat, de nagyon drágák és nem tudják azt a teljesítményt, amit a kínai gagyiktól megszoktak az emberek (10-15 W). Van még hova fejlődnie a LED-iparágnak.

2021. febr. 22. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ és persze a többieknek is. Meglepett mert naivan azt gondoltam a relatív magas ár (1000Ft) miatt ami valójában ezek szerint még az olcsóbb kategóriát jelenti LED-ben, hogy ezek sokkal tovább bírják.
2021. febr. 23. 01:30
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Az 1000 Ft is az olcsó kategória. Még a 2000 Ft-os Philipsek se túl jók, ami a melegedést illeti. Tudom, mert azokkal akartam kiváltani az olcsó kínai LED lámpákat. Csalódás.

Nincs könnyű dolguk a tervezőknek, mert csökkenteniük kell a LED méretét, miközben a teljesítménynek és a lámpa méretének ugyanannak kell maradnia, sőt, a dizájnra is figyelniük kell. Na meg az árra.

Csináltam házilag LED lámpát, ami kb 550 lumenes fényáramot tudott és standard 3528 SMD LED-ek kerültek bele (mára elavult típus).

Hűtésnek kénytelen voltam egy nagyobb processzorhűtőt(8x8x4 cm) használni, ami így is rendesen melegedett (61°C). Ronda is volt.

Egy körte alakú LED lámpának ennél sokkal kisebb hűtőfelülettel kell gazdálkodnia.

A kínaiak is kísérleteztek ilyesmivel, mind ormótlan és drága, vagy csak pocsék a sugárzási szög (csak rá kell nézni). Legalább nem melegszenek annyira.

[link]

Valamit valamiért.

A Philips már kifejlesztett nagy teljesítményű hűtőbordás lámpát, de olyan drága (12.000/13 W), hogy nem is terjedt el és itthon nem is kapható. Amazonon van belőle, a legtöbb 120 V-os (amerikai).

Vannak okosizzók is, 20-40.000 darabja.

Marad a kísérletezés.

Nálam pl 248 V a hálózati feszültség, ami magasnak számít és ez is csökkenti az élettartamot, főleg, ha a lámpák silány minőségűek.

Ami segíthet: a zárt lámpatestek cseréje vagy a búrák levétele.

A fürdőszobában minden LED és CFL lámpa kiégett 2-3 hónapon belül a korábban említett túlhevülés miatt, a márkás lámpák is.

Levettem a búrákat, azóta mindegyik rendesen üzemel, csak ez ugye nem jó így. Kényszermegoldás.

Vannak nagy hűtőfelületű, nem cserélhető lámpás márkás LED-es lámpatestek, azok ugyan drágák, de bírják a folyamatos üzemet is. Cserébe le kell cserélni az egész lámpatestet és ha tönkremegy, el lehet dobni az egészet.

Az "olcsó" Philips is melegszik, de nem olyan drámai mértékben, mint a kínai, főleg, ha kisebb teljesítményűt veszel.

A 7 W-os változat 61 °C, én ezeket használom, de ez E14.

[link]

A LED filamentek nem jók, azoknak sincs hűtőfelülete és teljesen zárt búrában is vannak.

Innentől a pénztárca szab határt.

Sokak szerint inkább megéri a 300 Ft-ost cserélni többször, mert a drágábbak se működnek addig, ami rá van írva. Van ebben is igazság.

Mások szerint a kompakt fénycsöves lámpák jobbak, ezt nem tudom megerősíteni, mert nekem abból is égett ki rengeteg.

2021. febr. 23. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
mondjuk nálam 12 éve vannak ugyanazok a filléres (kínai vacak tényleg volt akkor szerintem 100 ft, de max 400), egy se égett még ki, napi 3-4 órát mennek pedig
2023. szept. 5. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!