Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért megy a földelés vezetékb...

Miért megy a földelés vezetékben áram?

Figyelt kérdés
Az emeleti lépcsőnél van két mennyezeti lámpa, lent és fent is. Most a földszinti lámpatestet leszedtem, mert elromlott a foglalata. Három vezeték lóg ki a falból: fekete, kék és sárga csíkos. A fázisceruza a fekete fázisvezetékben és a földelés vezetékében is áramot jelez. Ez normális? Olyan a rendszer, hogy fenti és lenti kapcsolókkal is kapcsolódnak a világítások, egyszerre mindkét lámpa.
2021. máj. 24. 21:27
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
85%

Tudom most nem ez a lényeg, de egyszerűen nem bírok átsiklani rajta: A fázisceruza nem áramot jelez, hanem feszültséget a földhöz képest.

A zöld-sárga vezetéknek semmi esetre sem szabadna feszültség alatt lenni, ott valami gubanc van.

2021. máj. 24. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Ráadásul így, hogy le van szedve a földszinti lámpatest hiába kapcsolom fel a villanykapcsolót így az emeleti lámpa sem világít. Ezért is furcsállom a bekötést.
2021. máj. 24. 21:39
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Le tudnád írni részletesen, hogy pontosan mi hova volt kötve a lámpatestben? Tán valamelyik "mester" a földelésen vitte tovább a fázist a másik lámpához, ugyanis sajnos képesek erre.

Multiméteres feszültségmérés is jól jönne az egyes szálak között.

2021. máj. 24. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
87%
A zőld sárga csak a színe! Attól abban még akármi is lehet! Lehet az volt épp akciós a boltban. Láttam már ilyent. Meg olyant is, hogy csak feketét vettek. Miért kéne másik? A szakma ifjú mesterei! :D
2021. máj. 24. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
De miért van a 3-ból 2 vezetékben feszültség? Csak 1-ben kellene lenni normál esetbenb, nem?
2021. máj. 24. 22:00
 6/21 anonim ***** válasza:
85%

Valóban ott is van tényleg az a feszültség, meg is bír táplálni valamit, vagy csak ilyen fantom kapacitív szivárgás?

Ha az utóbbi, akkor valahol meg van szakadva a földelés, az sem annyira jó.

Ha az előbbi, akkor meg birkául kötötték be, ami meg egyenesen életveszélyes lehet.

2021. máj. 24. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Inkább az utóbbi lehet, mert mikor égett a lámpa akkor azért sokszor megfogtam a fémburkolatát és nem rázott meg.
2021. máj. 24. 22:17
 8/21 anonim ***** válasza:

Csodák nincsenek, max. dolgok amire nem gondolunk, mert szerintünk nem úgy van, mert általánosítunk, kényelmesebb a korábbi tapasztalatunkra támaszkodni, vagy annak hiányára.

Ennek a kérdésnek itt nagyjából nincs értelme.

Ahogyan írták előttem, a vezetékek színjelölése csak akkor segít, ha azt megfelelően alkalmazták.

Mivel egy ilyen váltókapcsolást azért több módon lehet összehozni, induljunk ki abból, amit tudunk. A kapcsolásod működött korábban. Tehát ha egy foglalatot bekötsz a leszedett lámpa helyére, ismét működnie kellene.

A másik lámpatestben pedig ellenőrizd az izzót, mivel semmi sem zárja ki, hogy tönkremehetett.

A zöld/sárga rejtélye annyi lehet, hogy a másik vége nincs bekötve, és amikor le van kapcsolva a világítás, a kapcsolás bekötése miatt lehet olyan eset, hogy a lámpa kap fázist, de nullát nem. Így az együtt futó vezetékek közt ahogy előttem is írták, a szórt kapacitás miatt látod világítani a fázisceruzát, a fázison erősebben, a z/s-án gyengébben.

Ez csak egy elmélet, azok alapján, amit leírtál. Hogy ha nem ez van, azt ki kell méregetni, próbalámpa, szakadásvizsgáló kombóval, a fázisceruza sem rossz, csak tudni kell hogyan működik.

Hajrá, nálad a labda.

2021. máj. 25. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Veszünk egy új lámpatestet aztán meglátom mi lesz, ha bekötöm ahogy volt. Bár a feszültség alatt levő földeléses vezetéket nem tudom mi értelme belevezetni a lámpatestbe, de még lehet az a kis feszültség is jobb, mint a földeletlen hálózat.
2021. máj. 25. 07:29
 10/21 anonim ***** válasza:

"de még lehet az a kis feszültség is jobb, mint a földeletlen hálózat."

Ha a vezeék másik vége nincs sehova bekötve, akkor nincs jelentősége hogy a lámpatestben bekötöd vagy sem.

2021. máj. 25. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!