Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » AC motor túlterhelése?

AC motor túlterhelése?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, ha mondjuk lenne egy 400v 50kw teljesítményű AC motor, pl. egy elektromos autóból, és csak az áramot növelném, mondjuk duplájára (nem folyamatosan 100kw, hanem mondjuk 20 másodpercre), akkor mi történne? Mivel csak áramot növelek azt gondolnám, hogy a hőmérséklet növekedne, szóval egy folyadékhűtéses motorban elég lenne a hűtőrendszert fejleszteni (nagyobb radiátor, erősebb pumpa, stb.), vagy ilyenkor már a belsejében égnének el a vezetékek?

Bocs, ha valami butaságot írtam, nem vagyok annyira benne a dologban, csak elgondolkoztam ezen.

A válaszokat előre is köszönöm!



2021. aug. 16. 13:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A kérdésed alapján nagyjából esélytelen a dolog.

Az EV hajtása inverterrel működik, ott minden kontrollálva van. Nem tudsz csak úgy belenyúlni. Ha mégis tudnál, az inverternek is el kellene viselni a nagyobb terhet, amire nincs valós garancia. Szóval itt nem csak a motor a probléma.

2021. aug. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a normális választ, tisztában vagyok ezzel, de ha az inverter képes lenne ekkora teljesítményre, (mondjuk ki lenne cserélve egy nagyobb teljesítményűre), akkor ez lehetséges lenne? Azért kérdezem, mivel azzal tisztában vagyok, hogy lehet egyes EV invertereket túltolni megbízható működés mellett, viszont elektromos motorokról fogalmam sincs, hogy mit bírnak ki.
2021. aug. 16. 14:16
 3/11 Szirty ***** válasza:

"Mivel csak áramot növelek"


Ezt hogyan csinálnád? Illetve mit is jelent a CSAK áramot?

Tehát minden más maradna változatlan (a motor terhelése, feszültsége, és a frekvencia)?

2021. aug. 16. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Általában pont az autóipőar az, ahol minden deka számít, és nem hagynak sok tartalékot a rendszerben, csak amennyit muszáj. Nekem két hibrid Prius van itthon, nem azt mondom hogy rakéta, de a lámpától indulva nem egészen 4 másodpercig kell csak nyomnom a pedált, hogy 50 fölé gyorsuljon, ami azért nem egy átlagos dolog. Erre szerintem az elektromosak is bőven képesek.
2021. aug. 16. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#3 -> Bocsi, arra gondoltam hogy nem feszültséget növelek, hanem áramot, ha példát kellene mondanom, akkor mondjuk egy 1 tonnás autó gyorsítása álló helyzetből.


#4 -> Véleményem szerint ez nem teljesen igaz, pont az autóiparban fognak vissza motorokat, hogy azokat később jobbrahangolva vagy egy drágább modellbe tegyék nagyobb teljesítménnyel, vagy jövőben frissítéskor értékesítsék. A Prius inverter dobozkája is azért olyan elterjedt az EV építők körében, mert megölhetetlen és sokkal nagyobb teljesítményt képes leadni, mint amit gyárilag tesz. Persze ez nem szabályszerű, elektromos motorokról pedig fogalmam sincs, hogy mit bírnak, ezért is a kérdés.

2021. aug. 16. 17:17
 6/11 anonim ***** válasza:
CSAK áramot növelni nem lehet, ahhoz a feszültséget kell növelni. Tehát innentől értelmetlen a kérdés.
2021. aug. 16. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy olyan sok tartalék lenne bennük.

A szigetelőanyagokat 150 éve a meleg teszi tönkre, méghozzá jól követhető összefüggésekkel, így az, hogy elbír kétszer vagy tízszer egy nagyobb (nem tízszer, hanem másfélszer, stb) igénybevételt, az nem jelenti az azonnali tönkremenést, hanem az élettartam csökkenését.

2021. aug. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Alapvetéseket kell tisztázni. Rávezetés:


I (áram Amper) = U (feszültség Volt) / R (ellenállás Ohm - motor ellenállása)

Azaz ha egy adott ellenállású fogyasztóra feszültséget kapcsolsz, az áramfelvétele a képlet alapján számítható érték lesz (ideális esetben).


P (teljesítmény Watt) = U (feszültség Volt) * I (áram Amper)

Az első képletben van egy állandó, a motor ellenállása. Hogy az áram változon, mit és hogyan tudsz befolyásolni, hogy a második képletben a P nagyobb legyen?

2021. aug. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

#6 -> Akkor egy inverter nem tud pl. a motorba nyomni 400V 125A helyett 400V 250A -t? Mármint simán lehet, hogy rosszul tudom, ez esetben javíts ki kérlek.


#7 -> Ebbe nem gondoltam bele, köszönöm a választ!

2021. aug. 16. 17:42
 10/11 anonim ***** válasza:
Ohm törvényt és társait tanultad általánosban, nem?
2021. aug. 16. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!