Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Lehet gyenge a táp a 3D...

Lehet gyenge a táp a 3D nyomtatómban?

Figyelt kérdés
Van egy Anycubic I3-as nyomtatóm, amivel eddig főleg PLA-t nyomtattam, viszont ma PETG-t próbálgattam aminek nagyobb asztal és fejhőmérséklet kell. PLA-nak elég volt 60 fokos asztal és 200 fok körüli fej, viszont PETG-nél magasabb hőfokokat olvastam, így beállítottam az asztalt 80 a fejet pedig 250 fokra. Ezt szépen el is éri, de ahogy dolgozni kezd a gép, egy idő után elkezd esni a fejhőmérséklet, akár 210 fokig is. Cseréltem ma fejet, egy másmilyen kialakítású alu kockát kapott, meg egy kicsit messzebb is tettem a hűtőbordától, amin átjön a filament, így csak 230 fokig esett vissza. Elképzelehtő, hogy gyenge lenne a táp, és nem bírja tatósan ellátni a fej fűtőpatronját. A filament csak nem hűti ennyire vissza? Meg nem is nyomtattam gyorsan, csak 40mm/s-el
2021. dec. 23. 00:50
 1/6 l0m3x válasza:
Szerintem az adagolás a probléma. lassabban kelllene, illetve fórumokon írják is... Amúgy a filament minősége is számít. Néha trükkös, mire rájössz a beállításokra.
2021. dec. 23. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Vortrex ***** válasza:

Nem hinném, hogy a táp a baja, az egész gép arra van kötve, ha nem bírna elég áramot adni, akkor a leeső feszültségtől kifagyna az alaplap/kijelző is. Valószínűleg a board elér egy teljesítmény limitet és nem enged fölé menni. Nekem ilyen problémám Ender 3-al szerencsére még nem volt, de azt tudom, hogy a Marlin firmware-ekben módosítani lehet az extruder pid szabályzójának értékeit, lehet ott kéne körülnézni.

Még egy random ötlet, hogy az alaplapon a vezetékek sorkapcsaira nézzél rá, mert fel szoktak lazulni, akár ott is lehet gebasz.

2021. dec. 23. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Felmeg a fej 250 fokra, tehát ilyen limitálás valószínűleg nincs, és akkor el se indulna a nyomtatás ha nincsenek meg a hűfokok, csak éppen tartani nem tudja, mert viszahül. Nézegettem, hogy az új fejeken már van szilikon védő, de valószínűleg az nem segítene rajta.

Vezetékeket meghúztam, de nem változott a helyzet.

2021. dec. 23. 13:43
 4/6 Vortrex ***** válasza:
Ahhoz hogy elérje a hőfokot nem kell teljesítmény, ahhoz kell, hogy tartsa. Ezt szabályozza egy mosfet, amit a firmware irányít egy pid algoritmussal. Lehet, hogy gyári firmware a mosfetet mittomén max 80%-os duty cycle-re korlátozta, ami egy teljesítmény limit, amit egy Marlin firmware-rel talán meg lehet kerülni vagy jobban ki lehet tolni. Amúgy az a szilikon fityma is sokat számít
2021. dec. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Vortrex ***** válasza:
Azt meg tudod mérni, hogy gyenge-e a táp, rákötsz egy multimétert két vezetékkel, hogy ne kelljen tartani, és ha üzem közben ejti a feszültséget, akkor tényleg gyenge.
2021. dec. 23. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Lehet megvan a hiba, bár nem értem, hogy a szeletelőprogram meg tudja-e kutyulni a nyomtató agyát. Cura 4.9-es volt fenn, és az első két rétegig még tartotta a 250 fokot, és utána esett le, de a közben a célérték meg nem változott. Az alábbi képen látszik, hogy a hőfokoknál két szám van a bal az aktuális, a jobb meg a célérték, amit tartani kellene.

[link]


Feltettem egy korábbi verziót, 3.6-ost, annál már a felfűtéskor megállt 230 foknál, miközben a cél 250 volt.

Most feltelepítettem a 4.12-est, ez a második rétegnél szintén pár percre beejtette a hőfokot 240-ig, de utána visszafűtőtt és azóta, 2 órája tartja a 250-et. (egy 5 órás nyomtatás megy )

2021. dec. 24. 13:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!