Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy csavarbehajtó esetében...

Egy csavarbehajtó esetében hogyan kell értelmezni a forgatónyomatékot? Mihez tudom hasonlítani? Mit jelent, például hogy 50nm, mihez viszonyítva 50nm? Ilyenkor mekkora erőkarral számolnak? Emberi erővel hogyan összeegyeztethető?

Figyelt kérdés

Nagyjából értem amit a Wikipédián olvastam a forgatónyomatékról, és értem, hogy számít az erőkar hossza, de egy csavarbehajtónál ráírják, hogy 50nm, és semmi egyebet. Mihez kepést van ekkora erő? Egy csavar becsavarásához mekkora erő kell? Honnan tudom ezeket? Ha emberrel hasonlítom össze, mekkora erőt tudok kifejteni, mondjuk egy 10 cm-es villás kulccsal? Vagy egy csavarhúzóval?

Vannak ezek a nagyon erős gépek, ütve csavarozok amik tudnak 1050 és 2050 ez mennyire erős? Mi múltkor egy 280nm géppel húztunk meg egy kerék anyát, és a kézi szerszámmal már nem is nagyon tudtunk ráhúzni, csak egy negyedet talán. Mihez van akkor ilyen erős csavarozó? Autószereléshez kell a 280 asnál nagyobb? Vagy fölösleges? (700 asat néztem ki magamnak)



2022. ápr. 14. 14:22
 1/5 anonim ***** válasza:

mekkora erőt tudok kifejteni, mondjuk egy 10 cm-es villás kulccsal?

legyen a testtömeged mondjuk 80kg és a teljes súlyodat beleadva próbálsz meghúzni valamit, akkor az 0,1m x 80kg x 10m/s² = 80Nm

2022. ápr. 14. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%

"de egy csavarbehajtónál ráírják, hogy 50nm, és semmi egyebet.

...

Ha emberrel hasonlítom össze, mekkora erőt tudok kifejteni, mondjuk egy 10 cm-es villás kulccsal?"

A forgatónyomaték az ugye erő szorozva erőkarral, vagyis:

M = r * F

tehát ha tudjuk, hogy M = 50 Nm (fontos a nagy N, a newton jelölése), és hogy r = 10 cm = 0,1 m, akkor az előbbi képletből visszaszámolva:

F = M / R = 50 Nm / 0,1 m = 500 N

és mivel tudjuk, hogy az erő az a tömeg és a gyorsulás szorzata (F = m * a), illetve hogy a gravitációs gyorsulás a = 10 m/s^2, ebből következőleg:

F = m * a => m = F / a = 500 N / 10 m/s^2 = 50 kg

vagyis egy 50 Nm-es gép olyan, mintha egy 10 cm-es erőkarú vízszintes csavarkulcsra egy 50 kg-os hölgy függőleges erőhatással teljes testsúlyával ránehezedik.


"Egy csavar becsavarásához mekkora erő kell?"

Csavarja válogatja.


Például Opel kerékcsavaroknál 85-264 Nm:

* [link]

egy 2004-es 307-es Peugeot hengerfej-csavarjai 200 Nm-el meghúzandóak:

* [link]

de például gyújtógyertyánál elég 10-30 Nm:

* [link]

a gépjármű szerelési kézikönyvek szokták ennek mértékét tartalmazni.


"Autószereléshez kell a 280 asnál nagyobb?"

Szerény véleményem szerint átlagos autószereléshez több ezres newtonméterű csodaberendezés nem kell. Inkább a szabályozhatóságot tartanám fontosabbnak, hogy "ne húzd túl" a csavart.

2022. ápr. 14. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Szerintem a kérdező azt kérdezi, hogy csavarbehajtón hogyan kell értelmezni a fokozatokat, ha csak annyi van megadva, hogy x Nm-re képes. Ezt egyébként én is szeretném megtudni, mert semmi más adatot nem közölnek, hogy melyik fokozat hány Nm-nek felel meg a behajtón. Facsavar behajtásánál én úgy szoktam csinálni, hogy alacsonyra állítom a fokozatot és ha leracsnizik, mielőtt még teljesen bent lenne a csavar, akkor egyesével emelgetem a fokozatot, ameddig pont szintbe nem kerül a lappal a csavar teteje.
2022. ápr. 14. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ui.: De nyilván ezt kerékcsavar betekerésénél nem lehet megoldani, mert ott nem látod mikor van pont jól meghúzva...
2022. ápr. 14. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Makita DTW285Z akkus ütvecsavarozó mindenre elég.


[link]

2022. jún. 28. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!