Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nyomtatott áramkörön mindegy...

Nyomtatott áramkörön mindegy melyik oldalon forrasztunk?

Figyelt kérdés

Nemrég megterveztem az első NYÁK-om az Eagle segítségével és le is rendeltem JLCPCB oldalon azt. Jelenleg úton van Magyarországra a legyártott NYÁK lap, viszont felmerült bennem egy kérdés, amelyre nem tudom pontosan a választ.

A NYÁK 2 layeres, vagyis a felső és alsó oldalt is használom rajta, semmi SMD és értelemszerűen tele van furattal. Ebben az esetben, hogy felül és alul is vannak bekötések, tudom az összes komponenst egy oldalra forrasztani (pl. csak a tetejére) vagy az összes komponenst a vezetőkkel ellentétes oldalt kell behelyezni a furatba és forrasztani kell azokat?



2022. ápr. 14. 19:34
 1/3 anonim ***** válasza:
25%
Rakhatod egy oldara, hiszen a vezetés létrejön. A lyukak átvezetéséről gondodkodnod kell, ha nem történt furatgalván.
2022. ápr. 14. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Alapvetően a felső oldalt hívják alkatrész oldalnak (eleve úgy is tervezed meg a lábkiosztás miatt), és az alsót forrasztási oldalnak. (component layer, solder layer más elnevezéssel). Alapvetően így is ültetjük be a NYÁK-okat. Eleve a pozíció szita is ezért kerül az alkatrész oldalra, hogy lehessen látni, hogy mit hova kell beültetni, utána beforrasztani. Ezt most csak így hirtelen találtam, lehet, hogy van jobb videó is, de innen már el tudsz indulni: https://www.youtube.com/watch?v=8sBCZsj6ZtM
2022. ápr. 14. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Szirty ***** válasza:

Arra az oldalra kell ültetni amelyik oldalon a terven is van.

Persze lehet olyan alkatrészeket a másik oldalra is tenni amiknek két kivezetése van vagy az összes kivezetése egy sorban van (más szóval a kiosztása tükörszimetrikus), működni fog csak csúnya lesz és értelme se sok van.


Ha viszont tranzisztort vagy IC-t raksz a túloldalra akkor nem a megfelelő helyre kerülnek a kivezetései, hiszen a kiosztása tükrözvel lesz az átfordítás miatt.


A kétoldalas vagy több rétegű NYÁK-ot furatgalvanizálják ezért mindegy melyik oldalról végzed a forrasztást. Amelyik oldalról jobban hozzáférsz onnan forraszd (ez rendszerint nem az alkatrész felőli oldal),

2022. ápr. 15. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!