Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan kössem be ezt a potenci...

Hogyan kössem be ezt a potenciométert/potmétert?

Figyelt kérdés

LA42DWQ 22 10k

[link]


[link]


Van: Z1; ('előre nyíl'); Z2 bekötési pont. Elvileg egyenáramra jó. hova kell bekössem a fázist, nullát, és a 230V-os ventillátor motort(csak egy sima motor:fázis, nulla)?


Teljesen sötét vagyok, légyszíves segítsetek. Ha valami nagy butaságot írtam, előre is elnézést kérek. Ha lehet közérthetően rám tekintettel. Köszönöm a segítséget!



2022. ápr. 28. 17:31
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Illetve utána számít a fázishelyesség ha jól mondom?
2022. ápr. 28. 18:13
 2/15 puritan ***** válasza:
100%

Mire akarod használni ezt a potmétert?

Egy 230V-os ventilátornak akarod a fordulatát szabályozni?

2022. ápr. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Szirty ***** válasza:

Ez egy egyszerű potenciométer. 1 kOhm (nem 10).

Nem egyenáramra vagy váltóáramra jó. Mindkettőre jó.

De potenciométerbe nem köthetsz fázist meg nullát mert durva szikraeső lesz a vége nem kevés füsttel.


Az hogy rá van írva hogy Umax 250V ne tévesszen meg az csak annyit jelent hogy a szigetelése annyit tud.


Milyen ventilátort?

Írd le mit szeretnél ezzel! Mi a cél?

230V-os ventilátor sebességét szabályozni? Arra ez önmagában teljesen alkalmatlan.

2022. ápr. 28. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Az első képen 1 kΩ-os, a másodikon 10 kΩ-os szerepel, mindegy, mert önmagában egyik sem alkalmas ventilátor fordulatszám szabályozására. A honlapon ezt írják:

„Maximális feszültség: 250 V DC”

Ebből gondolod, hogy egyenáramra alkalmas? Nem, ez a szigetelési feszültsége, melynek semmi köze a rákapcsolható maximális feszültséghez. Az utóbbi az ellenállástól és a terhelhetőségtől függ. Ennél: Umax=√(Pd·R)=√(2·1000)≈45 V

Gondolkozz már, ha ehelyett 230 V-ot kapcsolsz rá mi fog történni? A keletkező veszteség:

P=U²/R=230²/1000≈53 W

Ez pedig több, mint a 25-szöröse a megengedettnek – pillanatok alatt szét fog égni.

2022. ápr. 28. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

35W-os motorról van szó. Igen, a sebességét szeretném szabályozni.

Értem, akkor nagy butaságot gondoltam ki.

Akkor van valami más megoldás? Bonyolult lenne kivitelezni házilag?

2022. ápr. 28. 22:05
 6/15 Szirty ***** válasza:

Attól függ milyen motor.

Univ. motor fordulatát viszonylag egyszerű szabályozni. Aszinkron motorét meg nehéz.

2022. ápr. 29. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

[link]

Ilyen motorról van szó.

2022. ápr. 29. 09:45
 8/15 anonim ***** válasza:

Jó lehet egy DIMMER, izzólámpához használt fényerőszabályzó, amely fázishasítással szabályoz.

A motor induktív terhelése azért okozhat probklémát.

2022. ápr. 30. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

[link]

Én DIMMELhető LED izzókhoz (ez külön kategória!) akartam használni a sima izzó helyett.

Nem igazán akart szabályozni, de az öt LED helyett egy izzót visszatéve működik a dolog.

Motor mellett lehet így ki lehet fogni rajta.

2022. ápr. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Re:#9

Az OBI-s dimmer nem jó ehhez a motorhoz. A LED-jeidhez is azért nem volt jó, mert ahogy le is ven írva mellette szépen érthetően, idézem: "alkalmas 50 W és 300 W között ". Ha betekersz 5 db 5W-os LED-et, az még kevés neki.


Kérdező: Néztem a ventilátort, ez valami kazán égésterébe fújó modell. Pontosabban mire kellene neked, mert kezd gyanús lenni az is, nehogy valami bakit csinálj.

Ja, és muszáj hogy fokozatmentes legyen a szabályzás? Nem elég 2 vagy 3 fokozat?

Mondj pár szót a projektről, hátha meglesz a megoldás.

2022. máj. 1. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!