Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mért veri le a Fí relét a...

Mért veri le a Fí relét a jakuzzi?

Figyelt kérdés

Anno a villanyszerelő a jakuzzihoz egy 4x2,5mm2 vezetéket húzott be.

Én vertem le egy földelő szondát, és van egy földelő pont ahova a sok elektromos motor külseje van bekötve eph pontok, na oda a szondárol le ágaztam egy 10mm2 z/s-val amint bekötöttem le is verte a fí relét..

Talán egyik motor test fele enged? Vagy mi lehet a gond?

4x2.5mm2

L1

L2

L3

PEN

Jön be. De ha össze kötöm pent meg a szondát miden fasza.

Vagy akkor legyen miden PEN re kötve?



2022. jún. 5. 23:27
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Elviekben ha minden szigetelés ahol annak kell lennie, így is mennie kellene ahogy a rajzon van.


Mert a Fi relé ugyebár akkor old, ha a rajta átvezetett 3 fázison és az N vezetőn a pillatnyai áramkülönbség eléri a megszólalási küszöböt (X mA).


Mert ez azt jelent hogy valahol "elfolyik" az áram. Olyan vezetőbe, ami nem érinti a FI relén átvezetett 4 vezetőt. Pl emberen. A rajzon viszont, ha a FI relé utáni szakaszon az L és N vezetők teljesen szigetelve vannak a földtől vagy PEN-től (és annak kellene hogy legyen), akkor nem áll fönn semmi "hibaáram". Nem szabadna a FI relének leoldania.


Azt hogy hanyadik szondához teszi a FI relét, sztem azért mindegy, mert a PE vezető áramát nem nézi a FI relé. Az pedig hogy a FI relé "előtt" hová és mi folyik, a FI relét már nem nagyon érdekli. Így az sem számít hogy előtte a nulla vezető földelve van-e vagy sem. De hogy utána, na az már igen!!! És erre gondolok...


------------------

A lényeg hogy utána mi van. Rajz szerint utána csak egy "jakuzzi vezérlő" van rajzolva. Ahol az L és N vezetők szigetelve vannak a földtől. Más fogyaztó nincs is, ezért csak annak "szivárgása" verheti le a FI relét. Vagy a rajz hiányos, vagy valami el van kötve.


Ami nekem gyanús, és tipikus, hogy a FI relé "után" a jakuzziban a N valahol mégis rákerült a testre, ami meg ugy földelve vagyon.


És asszem az az a rajtett hiba ami fennál... csak a rajzon nincs jelölve. EZ viszont tényleg azonnal leverné a FI relét.


Hibakeresés (áramtalanítva):

Kösd le a FI relé jakuzzi "felé" néző oldalát (L és N). De minden mást, PE, szondák, földek, stb hagyj meg! És most a kikötött 3xL és N vezetők és az "új szonda" között ellenállásokat mérj. Szerintem az lesz, hogy a jakuzzi N-je össze van testelve valahol az "új szondával" gyárilag/véletlenül valahol. (motorban, fűtőtestben, világításban, stb) Csak lehet nem vetted eddig észre. És ez lecsapja a FI relét.


Ha mégis az áll fönn, akkor meg kell melyik berendezés nyomja a N-et a testre és így földszondára, és meg kell szüntetni.

2022. nov. 4. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!