Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy ilyen feladatban hogy...

Egy ilyen feladatban hogy kell kiszámolni az eredő ellenállást?

Figyelt kérdés

A hálózat így néz ki:

[link]


Nem látszik tisztán soros, illetve tisztán párhuzamos ellenállás amit össze lehetne vonni.

Próbálkoztam csillag-delta átalakítással, 2x tudtam rajta alakalmazni, de átalakítás után csak 2db ellenállást tudtam csak összevonni, majd megint elakadt a dolog, nem lehetett benne tisztán sorosan vagy tisztán párhuzamos ellenálláspárt találni, illetve nem lett benne se csillag, se delta alakzat, így a csillag-delta átalakítást sem tudtam többször alkalmazni.


Egy ilyen kapcsolásnál hogy lehet eredő ellenállást számítani?



2022. okt. 10. 21:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
89%
Az A ponthoz képest a B és az E ponton azonos feszültség van. Ezért az e két pont közé kapcsolt ellenállásokon (RBD és RBE) nem folyik áram. Ezeket kiveheted az áramkörből, vagy rövidzárat tehetsz a helyükre. Akkor pedig három darab 2R értékű ellenállás lesz párhuzamosan kapcsolva, melyek eredője RAC=2R/3.
2022. okt. 10. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
87%
Elnézést elírtam, nem RBD és RBE, hanem RBD és RDE ellenállásokon nem folyik áram.
2022. okt. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Kólauborkával ***** válasza:
84%
Nekem 3 átalakítás után egész jól néz ki.
2022. okt. 10. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Rendben, köszi.


Olyan kérdésem lenne még a #1-es válaszodhoz, hogy ez, hogy az A ponthoz képest a B és az E ponton azonos feszültség van, ezt miből lehet megállapítni, vagy honnan lehet látni?

2022. okt. 10. 22:19
 5/16 A kérdező kommentje:

#3, én csak 2x tudtam átalakítani.

A 2. átalakítás után így nézett ki (a 2db szélső delta alakzatot alakítottam csillagá): [link]

Ebben pedig már nem találtam se csillag, se delta alakzatot.

2022. okt. 10. 22:26
 6/16 Kólauborkával ***** válasza:
70%
Igen, de csak 2 pont között mérsz ellenállást egyszerre, tehát én pl a jobb felsö 2 és alsó 2 ellenállásokat összevontam, utána látszik a 3. átalakítás helye.
2022. okt. 10. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Kólauborkával ***** válasza:
70%

Kicsit összebszott, de épp fekszem aludni :D

[link]

2022. okt. 10. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Ezt nem teljesen értem, a középső 2-t azt látom, hogy sorosan vannak így össze lehet őket vonni.

Viszont ezután nem látok tiszta soros vagy tiszta párhuzamos elrendezést, mindenhol csomópont van.

A jobb felső sarokban például van egy csomópont és ebből egy vezeték a C kapocshoz kapcsolódik, ilyenkor miért lehet ezeket összevonni?


Nekünk úgy tanították, hogy nevezzük el a csomópontokat betűkkel, ahol rövidzár köt össze 2 csomópontot, akkor mind2 csomópont ugyanazt a nevet kapja és ha van olyan ellenállás ami 2 olyan csomópont között van aminek ugyanaz a neve, akkor azt ki lehet szedni a hálózatból.


Ha pedig van egy csomópontom (mondjuk "A") és ebből vezet egy ág egy másik csomópontba (mondjuk "B"-be), úgy hogy ezen az ágon van egy ellenállás, akkor ha találok még egy ilyen ágat ami "A"-ból "B"-be vezet és van rajta ellenállás, ekkor a 2 ellenállás párhuzamosan van kapcsolva.


De itt a példában nincs így, az összes ág mindig más nevű csomópontba vezet:

[link]

2022. okt. 10. 22:49
 9/16 anonim ***** válasza:
89%

1-es vagyok.

#5

Jó az a rajz csak annál még az alsó vagy a felső deltát át kell alakítani csillagba, utána már kiszámítható. De még egyszer nézd meg jól. Gondolatban kapcsolj feszültséget az A-C pontokra. Mivel az áramkör azonos ellenállásokból áll, ezért például az A ponthoz képest a B, D és E pontokon ugyanakkora, éppen az A-C pontokra kapcsolt feszültség fele van. Ezért az ide csatlakozó RBD és RDE ellenállásokon nem folyik áram, kivehetők az áramkörből. Így egy sokkal egyszerűbb áramkörhöz jutsz, melyben 3 darab 2R értékű ellenállás van párhuzamosan kapcsolva.

Itt van az LTspiceXVII áramkör szimulátorban:

Eredeti kapcsolás:

[link]

Itt kivettem az R2-t és az R7-et, mégis mindenhol ugyanakkora feszültség maradt és az eredő áram sem változott:

[link]

Az eredő ellenállás 24V/3A=8 Ω

Vagyis annyi, mint amennyit az 1-ben írtam: RAC=2R/3=2·12/3=8 Ω

Persze, ha előírták, hogy delta-csillag átalakítással számold ki, akkor azzal kell, de láthatod, hogy speciális esetekben jóval egyszerűbb megoldás is létezik.

2022. okt. 10. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
89%
Az ilyen jellegű szimmetrikus, azonos ellenállásokból álló áramköröknél, mielőtt elkezdesz bonyolultabb átalakításokat végezni, nézd meg, hogy vannak-e benne olyan csomópontok, amelyek között nincs feszültségkülönbség. Ha vannak, akkor sok esetben az eredeti áramkör egyszerűsíthető és jóval egyszerűbben elvégezhetők a számítások, mint az eredeti áramkörön. Egy ilyen példa a kiegyenlített hídkapcsolás, melynek áthidaló ágában levő ellenállás elhagyható és így egyszerűbben számítható az eredő ellenállás, mint delta-csillag átalakítással. Tulajdonképpen itt is erről van szó. Az RAB-RBC, az RAE-RCE és az RAD-RCD ellenállások egy kettős, kiegyenlített hídkapcsolást alkotnak. Ezért a B-D és D-E pontok között nincs feszültség. Ennek következtében a hídátlókban levő RBD és RDE ellenállásokon nem folyik áram.
2022. okt. 10. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!