Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan kell kiszámolni pillana...

Hogyan kell kiszámolni pillanatnyi adatok alapján a hosszú távú áramfogyasztást?

Figyelt kérdés
Tehát, ha mondjuk van egy 75 wattos izzó, rákötöm a fogyasztásmérőre a lámpát, és tegyük fel, hogy 75 watt pillanatnyi fogyasztást mér. Hogy kell akkor ezt mondjuk egy órára lebontani? A 75 watt eleve is az egy órára kalkulált érték? Tehát, ha 10 órát ég a lámpa, akkor az 750 watt fogyasztás? Vagy hogy van ez?

2022. nov. 16. 14:36
1 2
 1/13 anonim válasza:
100%

A watt teljesítmény mértékegység, fogyasztást nem tudsz benne mérni. (Ahogy tömeget sem mérsz méterben)

A fogyasztást például wattórában mérjük.

Egy 75 wattos izzó 1 óra alatt 75 wattórát fogyaszt, 10 óra alatt meg 750 wattórár.

2022. nov. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

75W-ot fogyaszt, mindig, folyamatosan.

A fogyasztást órában és kWh-ban(kilowattóra) mérik, ez tehát 75Wh (wattóra)

1kWh = 1000Wh

Akkor 75Wh = 75/1000Wh = 0,075kWh

1kWh ára kb. 40Ft, akkor a 0,075kWh-s izzó óránként 3Ft-ot fogyaszt.

2022. nov. 16. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A teljesítményfelvétele minden pillanatban 75 W. A fogyasztás a teljesítmény szorozva az idővel: W=P·t

A fogyasztás egy óra alatt: W=75·1=75 Wh=0,075 kWh

A fogyasztás tíz óra alatt: W=75·10=750 Wh=0,75 kWh

„A 75 watt eleve is az egy órára kalkulált érték?”

Nem, a 75 W minden pillanatban 75 W.

„Tehát, ha 10 órát ég a lámpa, akkor az 750 watt fogyasztás?”

Nem, tíz óra alatt nem a teljesítménye lesz 750 W, hanem a fogyasztása 750 Wh.

Már leírtan erre egy példát, de itt van még egyszer. Például egy 150 lóerős autóval mész egy órát. Ekkor az autó teljesítménye 150 lóerő. Ha tíz órát mész vele, akkor megnövekszik a teljesítménye tízszeresére, 1500 lóerőre? Nem, nem növekszik meg a teljesítménye, hanem a fogyasztása lesz tízszeres.

2022. nov. 16. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Vettem fogyasztásmérőt, és lemérek mindent a házban, mi mennyit fogyaszt, főleg a klíma lesz érdekes.
2022. nov. 16. 14:57
 5/13 A kérdező kommentje:
Végül is jól gondolkodtam, és ha elkezdtem volna kiszámolni a dolgokat, helyes érték jött volna ki, csak egy kis "h" betűt kifelejtettem a képletből, emiatt 3-as lenne a dolgozatom :D
2022. nov. 16. 14:58
 6/13 anonim válasza:
73%

Nem a h betű a lényeg, hanem, hogy teljes más mértékegységeket mosol össze.

Mint amikor nagyon sokan azt gondolják, hogy bármilyen folyadékból 1 liter az 1 kg.


A klíma egyébként pont nem mérhető így, mert a klíma nem folyamatosan, hanem fokozatosan működik, a beállított hőmérséklet, szobaméret, szigetelés függvényében. Mert attól, hogy a teljesítménye 3-4-5 kW, attól még nem fog egy hónapban 3000 kWh-t fogyasztani.

2022. nov. 16. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Attól még ugyan annyi eredmény jönne ki. Ha 750 wattal, vagy 750 wattórával számolok, a végeredményt tekintve mindegy, mert csak a 750 a lényeg. Matekból mindig jó voltam, úgyhogy tudom, miről beszélek, csak fizikából voltam béna :D Olyan funkció is van a mérőmön, ami mondjuk 5 órát lemér folyamatosba, ez például laptop esetén jó, ami 12 és 100 w között ugrál, azt nem lehetne az én módszeremmel, pillanatnyi fogyasztás alapján kikalkulálni. De nem minden esetben szeretnék órákon át mérni, sok eszköznél viszonylag stabil és egyenletes a pillanatnyi fogyasztás, például a rollerem töltésénél 79-81 közt mozog, ott ki tudok indulni egy átlag 80-ból.
2022. nov. 16. 15:36
 8/13 A kérdező kommentje:
Nah, közben ki is kell javítanom magam, mert a roller töltése a vége felé lement 65 w-re. Hát, akkor ezek szerint egy stabil villanykörtén kívül tényleg nehéz a pillanatnyi fogyasztásból kiindulni. Mondjuk a TV, a villanyradiátor, a porszívó, ezek viszonylag egyenletes értéket mutatnak folyamatosan.
2022. nov. 16. 15:47
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Erre valóak a teljesítménymérők.
2022. nov. 16. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Szirty ***** válasza:
100%

"mert csak a 750 a lényeg"


A pillanatnyi teljesítményfelvételből számolt hosszú távú fogyasztás csak abban az esetben lesz helyes ha a mért teljesítmény a számított idő alatt változatlan.


Mint ha azt számolnád hogy egy kádba 10 perc alatt mennyi vizet tudsz tölteni és a kiinduló adatod az lenne hogy mekkora vízmennyiség folyik ki a csapból 1 másodperc alatt. Ha töltés közben ez a mp/l vízmennyiség változik, akkor a számításod nem ad valós eredményt.

2022. nov. 16. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!