Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mi okozhatja, hogy az alternat...

Mi okozhatja, hogy az alternatív kapcsolóba mindhárom vezeték ellenőrzésénél világít a fázisceruza?

Figyelt kérdés

Nem vagyok villanyszerelő, otthon rá kellett húzni a kapcsolóra mert mozgott. Felkapcsolt állapotban a két felső vezetéken rendesen világított a fázisceruza, az alsón halványan, de világított. Lekapcsolt állapotban csak az egyik felsőnél világít, viszont az alsónál továbbra is világít halványan.

Ez így normális? Mert laikusként a kötési rajzot nézve nem így kellene működnie.


2022. dec. 15. 19:17
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
29%

Normális.

A hülye fizika má' megin' szivatja a laikusokat....

2022. dec. 15. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 0utsider ***** válasza:
0%

Nem vagyok villanyszerelő, de kötöttem már ilyet be.


Konyhanyelven úgy tudnám ezt elmagyarázni, hogy:


Ugyebár van 2 kapcsolód. Az egyikben van egy bejövő ág, plusz 2 továbbmenő ág. A továbbmenőkön attól függ, hogy melyiken világít a fázisceruza, hogy fel vagy lekapcsolt állapotban van e a kapcsoló. Így a 3 vezetékből 2-ben mindig van áram.


Ez a 2 továbbmenő ág megy a másik kapcsolóhoz. Ebből a kapcsolóból pedig megy tovább 1 ág a fogyasztó(k)hoz. Ezen a kapcsolón lekapcsolt állapotban csak 1 bejövő vezetéken kellene világítania a fázisceruzának. Felkapcsolt állapotban pedig az 1 továbbmenő ágon, illetve az egyik bejövőn.


Tehát elméletileg olyannak, hogy mindhárom vezetéken világít a ceruza, nem lenne szabad előfordulni.


(Kivéve persze, ha 2-nél több kapcsoló van. De ott meg a "fő" kapcsolóból több vezeték jön ki 3-nál.)

2022. dec. 15. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

2-es te is megbuktál!


"az alsónál továbbra is világít _halványan_"

2022. dec. 15. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 0utsider ***** válasza:
0%

#3


Én úgy értelmeztem a leírást, hogy az alsó a fázis oldali L. A felsők pedig az L1 és L2.

Az hogy az alsó midig halványan világít, tippem szerint amiatt van hogy nem fér hozzá rendesen. Mondjuk ezt kideríthetnénk jól tippelek e. Csak a másik kapcsoló le illetve fel kapcsolása után rá kellene újra mérni.


Mondjuk az is lehet, hogy a fogyasztó irányába van egy kis szivárgó áram. Ez amennyire tudom csak akkor lehetséges, ha olyan kapcsolóról van szó, aminek van háttérvilágítása.


De én nem vagyok szakmabeli, majd az okosak megmondják. :)

2022. dec. 15. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
0%

Annyira nem tökéletes ez, mert:


Ha ez a lámpa oldali kapcsoló, akkor kettő teljes fénnyel világítás jogos felkapcsolt állapotban - a harmadik halványan világít. Lekapcsolt állapotban viszont, ha ez rendes izzó, kettőnek nem szabad halványan se világítani, de egynek teljes fénnyel.


Ha ez a betáp felőli kapcsoló, akkor egy mindig rendesen világít, és a kapcsolási állapottól függően másik vagy harmadik is rendesen világít - bekapcsolt állapotban kettő szépen világít, a harmadik halványan, kikapcsolt állapotban kettő szépen világít, a harmadik sötét - megint csak rendes izzó esetén.

Elektronikus szerkezeteknél, LED, akármi, nem tudom, konkrétan hogyan viselkedne.

2022. dec. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de bevallom nem igazán lettem okosabb. Kimérni nem tudom, de ha jól gondolom a halvány világítás (fázisceruza) azt jelzi, hogy nem 250v van benne. Viszont azt továbbra sem értem honnan van benne áram.
2022. dec. 16. 11:50
 7/24 A kérdező kommentje:
Egyébként mindkét alternatív kapcsoló ugyan így működik. A lámpa egy sima foglalat benne egy izzó (valószínűleg LED mert 5 watt körüli a fogyasztása). (Egyenlőre nincs csillár stb csak az izzó foglalat)
2022. dec. 16. 11:52
 8/24 anonim ***** válasza:
0%

A halványabban világító az a nulla. Azért világít rajta a fázisceruza, mert ott megy végig a falban mellette a fázis.

Tegyél rá egy próbalámpát és írd meg világít-e?

2022. dec. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
63%

"Viszont azt továbbra sem értem honnan van benne áram."

Te szakember vagy? Mert ha nem, a magyarázat elméletét úgyis elfelejtetted már, ha tanultál is valaha szinuszos váltakozóáramú áramkör-analízist, akkor tehát mindegy, mit mond az ember. Ha meg szakember vagy, akkor nem kicsi szégyen, hogy elfelejtetted. A jelenség neve kapacitív feszültségosztás egyébként.


"A halványabban világító az a nulla. Azért világít rajta a fázisceruza, mert ott megy végig a falban mellette a fázis." Ha a nulla egyik pontja az a nullapontra egyáltalán kötve van, akkor annak a másik vége sem világit a bodolai szűzmáriának se.

2022. dec. 16. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 0utsider ***** válasza:

#8, #9


Tudom, én vagyok a tájékozatlan. De én még nem láttam olyan villanykapcsolót, amibe a 0 be lenne kötve. Azt általában a fogyasztóhoz szoktuk elvinni. A fázist meg kapcsolóval megszakítani.


Nem kötekedésből, csak érdekesség képpen. Tudnátok nekem linkelni egy ilyen villanykapcsolót?


Nem L1, L2 akart az lenni?

2022. dec. 16. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!