Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért van az hogy, a legtöbb...

Miért van az hogy, a legtöbb tölthető AA elem (akkumlátor), csak 1,2 voltos, a sima nem töltős elem pedig 1,5 volt?

Figyelt kérdés

Az elektronikus eszközök ugye ezt igényelnék, mármint a 2x vagy 3x 1,5 voltot,

pl Digitális fényképező, vagy egy zseblámpa és így a 3 volt helyett kap 2,4-t, vagy a 4,5 helyett csak 3,6-t és így olyan mintha eleve egy félig lemerült elem lenne benne.



nov. 10. 21:56
 1/9 anonim ***** válasza:
Mert az elemek és akkumulátorok kémiai felépítése eltér egymástól. A legtöbb készülék (rádió, fényképezőgép, zseblámpa, stb.) működik az akkumulátorok kisebb feszültségéről is.
nov. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az 1,2 V-os nominális feszültségű tölthető AA méretű akkumulátorok (nem elemek!) nikkel-kadmium (KR6):

[link]

és nikkel-metálhidrid (HR6):

[link]

technológiájúak, a 1,5 V-os elemek meg cink-szén:

[link]

illetve alkáli:

[link]

technológiájúak.


Bár vannak 1,5 V-os tölthető alkáli:

[link]

illetve speciális, elektronikával egybeépített litium-ion

[link]

akkumulátorok.

nov. 10. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
41%

Ami elemesre lett készítve, abba ne rakj akkut és fordítva.

Az áramkörök nem igényelnek valamit, hanem egy bizonyos táplálásra készültek. Van ami tudja mindkettőt.

Szóval ezen nem kell agyalnod. Így készült, a kémia és a felhasználási igények így találkoztak.

nov. 10. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Digitális fényképezőgépeket általában úgy tervezték, hogy 1,2 V-os akkuról is működőképes legyen, amelyik olyan, hiszen ez egy jogos elvárás, különben az eladhatóságot is befolyásolná.

Bár valahol panaszkodtak olyan gépre, amit mintha szándékosan 1,5 V-os cellákra terveztek volna, ilyet legfeljebb nem érdemes vásárolni.

3 cellás kínai zseblámpáknál viszont azt tapasztaltam, hogy akkuval mégis használható, mert hiába alacsonyabb a feszültség, de kisebb a belső ellenállás, ezért jobban tartja a feszültséget. 1,5 V-os elemekkel nagyobb ugyan a kezdeti fényerő, de hamarosan az is hasonló szintre merül.

Problémát jelent ugyanakkor, hogy vannak készülékek, ami képes annyira túlmeríteni, hogy a soros körben a gyengébbik tag nem csak nullára merül, hanem még át is fordul negatívba.

Ezért nem jók ezek a 3 cellás lámpák sem (meg tele van kontakthiba lehetőségével is). Eljön egy pont, amikor hirtelen gyengülni kezd a fény, ilyenkor gyilkolja le a gyengébbik cellát.

Elemnél mindegy, hiszen az úgyis kidobásra kerül, de akkut nem jó kinyírni ilyen módon. Így a takarékosság (tölthetőség) néha visszaüt, ha tönkreteszi az akkut némelyik szerkezet, vagy külön figyelni kell még erre is.

nov. 11. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
70%

"Ami elemesre lett készítve, abba ne rakj akkut és fordítva."

Mesélj még Andersen!

nov. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Tehát a kémiai összetétel a magyarázat arra, hogy nem lehet valami 1,5 volt csak 1,2?

De akkor hogyan létezhet mégis olyan is ami viszont tényleg 1,5-s.

Eleve ugye megszoktuk a "ceruzaelemet" ami 1,5-s, és jöttek a tölthető elemek akkumulátorok ebben a méretben is akkor miért csinálták 1,2-re?

Ha a technológia adott arra is, hogy legyen belőle 1,5-s? mert léteik olyan, találtam neten,Xstar névre hallgat,

de pl néztem duracel, energizer, parkside, mind 1,2-k. (persze lehet van abból is 1,5, de amit találtam mind 1,2)

nov. 11. 20:01
 7/9 anonim ***** válasza:

"találtam neten,Xstar névre hallgat"

Abban 3,6V-os litium cella van és elektronikával állítják be a 1,5V-ot.

nov. 11. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
63%

"Tehát a kémiai összetétel a magyarázat arra, hogy nem lehet valami 1,5 volt csak 1,2?"

Igen, ezt magyaráztam a #2-es hozzászólásomban.


"és jöttek a tölthető elemek akkumulátorok ebben a méretben is akkor miért csinálták 1,2-re?"

Lásd a már emlegetett kémiai összetételt, illetve az elektronikák feszültségtűrését.


"Ha a technológia adott arra is, hogy legyen belőle 1,5-s? mert léteik olyan, találtam neten,Xstar névre hallgat"

Mint említettem a #2-es hozzászólásomban: az egy speciális eszköz, abban van egy 3,6 V nominális feszültségű

[link]

Li-ion cella, és egy elektronika,

[link]

ami "lekonvertálja" 1,5 V-ra


"de pl néztem duracel, energizer, parkside, mind 1,2-k"

Azok NiMH-cellák.

nov. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:

"Eleve ugye megszoktuk a "ceruzaelemet" ami 1,5-s, és jöttek a tölthető elemek akkumulátorok ebben a méretben is akkor miért csinálták 1,2-re?"


Nem nagyon volt választási lehetőség. Előbb a Ni-Cd, majd a Ni-MH vált alkalmassá a kereskedelmi forgalmazásra, ami ennyit tud elektrokémiailag.

Később (ami észrevehető nyomot hagyott még a történelemben), bejött a Ni-Zn akku is, ami már tud 1,65 V névleges feszültséget, de csak korlátozottan tudott elterjedni, mert másfajta töltő kell hozzá (1,9 V végfeszültség és 1,2 V alá ne merítsd) plusz néha még fel is robbant, melynek kockázata is eltántorító hatású lehet.

nov. 11. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!