Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Régóta motoszkál bennem ez a...

Borza József kérdése:

Régóta motoszkál bennem ez a kérdés. Miként lehetséges, hogy a hegesztőberendezéseken az áramerősséget és a feszültséget is lehet állítani? Hiszen az áramerősség a feszültség és az ellenállás függvényében kialakuló érték egy áramkörben!

Figyelt kérdés

jan. 4. 09:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Benne van a megoldás abban, amit írtál:

az áramerősség... ...az ellenállás függvényében kialakuló érték

Csak éppen váltakozó áramnál inkább impedanciáról kéne beszélni ellenállás helyett.

jan. 4. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Az olyan hegesztőberendezések, amelyeknél mindkét értéket lehet állítani, egyenárammal hegesztenek. Látszólag be lehet állítani egy áramerősség és egy feszültség értéket, mint paramétert. De nem tudom, hogy az áramerősség beállításán pontosan mit értenek. Én arra gondolok, hogy van egy max áramerősség és ha annál nagyobb alakul ki a készülék leszabályoz.

A váltóáramú berendezéseknél (hegesztő transzformátor) elektronika híján egyszerűbb a helyzet, mert amit én láttam és használtam valójában a szekunder tekercs feszültségét szabályozza megcsapolással illetve a vasmag ki-be mozgatásával. Ezeknél is áramerősség van feltüntetve, gondolom valamilyen pálcavastagság és a feszültség függvényében megállapított érték. Szoktam hegeszteni, de ezekre a kérdésekre nem találtam választ az irodalomban, videókban.

jan. 4. 16:22
 3/11 anonim ***** válasza:

Elektronikával szinte bármit lehet.

Váltakozóáramú hegesztésnél, írod, hogy a vasmag mozgatását ismered. Mire nem találtál választ az irodalomban? Ez van, a mágneses sönt, meg a soros fojtó.

jan. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Az áramerősség beállítással tkp a rövidzár pillanatában fellépő áramot maximalizálod. A feszültség meg az, ami: töltéskülönbség a két pólus között, tkp minden fesz. szabályozható tápnál megvan ez a szabályozhatóság, csak azokat nemigen lehet áramerősségre korlátozni, nem is lenne értelme. Inverteres hegesztőgépben is leginkább egy impulzusszélesség-modulált szaggatott áram lesz az az egyenáram, ami gyakorlatilag teljesítményszabályoz, effektive az átlag áramerősség és az átlag feszültség is szabályzódik vele, a fesz. szabályzás ennek az impulzusjelnek az amplitudója lesz, és a gyakorlatban ez be is válik elég kellemesen.
jan. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves 4-es válaszát! Asszem, akkor lehet, hogy bevált a feltételezésem az áram maximumával kapcsolatban. A szabályozás a feszültség csökkentésével valósul meg (ugye)?

A kialakult ív esetén folyó áramot is maximalizálják?

Kedves 3-as! Az eredeti kérdésemre kérdésemre gondoltam.

jan. 4. 18:01
 6/11 anonim ***** válasza:
A szabályozás impulzusszélesség-modulációval (PWM) valósul meg, ez lett viszonylag könnyű az IGBT nevű cuccmuccal a dobozban.
jan. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Összegezve :-)

És így szabályozza a feszültségen keresztül az áramerősséget, ha az meghaladja a beállított nax-ot.

jan. 4. 21:17
 8/11 anonim ***** válasza:
Megy vele az effektív fesz is, igazából teljesítményszabályzás, egyszerre szabályozza a kettőt. Ehhez jön hozzá, hogy a tényleges, bekapcsoláskori feszültséget is lehet szabályozni (szaggatott, tehát amikor van, azt). Úgy szoktuk gyakorlati szempontból összefoglalni, hogy a feszültséggel egyenesen arányos a hőbevitel, az áramerősséggel négyzetesen (simán elenyésző, hogy az effektív fesz megy vele ilyenkor). Aztán hogy még ezen túlmenően milyen varázslatok vannak ívgyújtáskor, ívtartást könnyíteni, leragadás ellen, kilógó huzalhossz függvényében szándékosan szabályozni az áramerősséget vagy épp ellenkezőleg, azonos viselkedést erőltetni... Impulzus mód agyonparaméterezhetően... Ezek már csak egy jó stabil áramforrásra építhető okosságok kicsit még tovább könnyíteni (és bonyolítani) az életet. :)
jan. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Azért ezek a válaszok ijesztőek. Az ívnek van egy karakterisztikája, U-I jelleggörbéje. Itt meg arról beszéltek, hogy mindkettőt függetlenül lehet változtatni?
jan. 6. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nyilván esik a feszültség, nyilván nem az a precíz helyzet, amit egyszerű megfogalmazással érthetővé lehet tenni, de érzésre kb mindegy a képlet kócos, de már csak a precizitás miatt létező vége, amikor lehajtod a pajzsot és ívet fogsz.
jan. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!