Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mekkora tápkábel kell az...

Mekkora tápkábel kell az Erősítőhöz?

Figyelt kérdés
van egy egy régi mac audio z2200-as erősítőm(1200w csúcsteljesíny) és beköttetném egy dupla mélyládához ( 2db 1200wattor jbl hangszoró) de nem értek annyira hozzá és nem tudom milyen vastag kábelt vegyek. elég a 16- 20 as is?
jan. 28. 21:40
 1/8 anonim ***** válasza:

A kábelen folyó áram maximális teljesítménynél: I=√(Pmax/Z)

A hangszóró impedanciájától is függ, ha 8 ohmos, akkor I=12,2 A, ha 4 ohmos, akkor I=17,3 A. Ehhez, terhelhetőség szempontjából a 4 mm²-es megfelelne. A kábel keresztmetszete attól is függ, hogy mekkora veszteséget engedsz meg a kábelen. Ez pedig függ az áramtól, a fajlagos ellenállástól és a kábel hosszától és keresztmetszetétől. A kábelben keletkező veszteség: Pv=I²·Rk=2·I²·ϱ·ℓ/A. Ha például a kábel hossza 10 m és 1% veszteséget engedsz meg, akkor Pv=12 W. Az ehhez szükséges kábelkeresztmetszet: A=2·I²·ϱ·ℓ/Pv=2·17,3²·0,0175·10/12=8,7 mm²

A legközelebbi nagyobb szabványos keresztmetszet A=10 mm². Ha a kábel hossza kisebb, akkor arányosan kisebb keresztmetszetű is megfelel, de 4 mm²-esnél kisebbet ne válassz, mert a terhelhetőség miatt ekkora kell minimálisan. Ha a kábelben keletkező veszteség a maximális teljesítmény 1%-a, az azt jelenti, hogy 1200 W helyett „csak” 1188 W lesz a hangszórókra jutó legnagyobb teljesítmény. Ha úgy tetszik nagyobb keresztmetszetű kábelt is választhatsz, például 16 mm²-est, akkor kisebb lesz a veszteség.

jan. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Szirty ***** válasza:

Ha jól látom ez egy autós erősítő.


Ha az erősítő valós RMS kimenőteljesítménye 1200W akkor kb. 120-150A áramot fog felvenni.

Oda csak izzószálnak lesz jó a 4-es! :)

jan. 29. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Zzzoli ***** válasza:
60 amperes a biztije, így számoljatok, felejtős az 1200Watt.
jan. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Zzzoli ***** válasza:
A vége komplementer, abban van 12db (2x6) 100 wattos tranyó, de a tápja sincs felkészítve az 1200 wattra.
jan. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szirty!

Igazad van, elnéztem, én az erősítő és a hangszóró közötti kábelre gondoltam.

jan. 29. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Szirty ***** válasza:

"...12db (2x6) 100 wattos tranyó"


A leírtakból nem derül ki hogy is értetted ezt, de a félreértések elkerülése végett megjegyzem, hogy a tranzisztorok adatlapján lévő teljesítmény nem azt jelenti hogy hány W-os erősítőt lehet belőle építeni hanem azt mekkora teljesítmény képes elfűteni.

jan. 30. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

„mekkora teljesítmény képes elfűteni.”

Kiegészítésként: bizonyos feltételek mellett és megfelelő méretű hűtőbordára szerelve.

A Mac Audio Z 2200 teljesítménytranzisztorai: 2SA5198 / 2SA1941, 3-3 db párhuzamosan kapcsolva. Ezek határadatai: UCE0=140 V, Icmax=10A, Pcmax=100 W. A végerősítő tápfeszültsége: ±36 V. Az, hogy mekkora teljesítményt ad le függ a hangszórók impedanciájától is.

Adatlap:

[link]

A 14. oldalon le van írva, hogy az akkumulátor és az erősítő közötti tápkábel minimum 16 mm² keresztmetszetű legyen. Nagyobb lehet, például 25 mm²-es, de kisebb nem.

jan. 30. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Zzzoli ***** válasza:

#6

Persze én ezt tudom hogy annyit képes eldisszipálni, csak van aki ezt nem tudja.

Egyébként a házra is elég ránézni, a hőleadó felületekre, abból is látszik hogy a valós névlegest se lehet kihozni belőle tartósan.

jan. 30. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!