Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Valtokapcsolot hogyan kell kotni?

Valtokapcsolot hogyan kell kotni?

Figyelt kérdés
Van itt olyan aki szivesen elmagyarazna, mert nem ertem. Hiaba volt 1 evig (tavaly) villamos oraim, mindent elfelejtettem, akkoriban nem is erdekelt, de mostmár bánom, hogy nem figyeltem, mert nem tudom, hogy hogyan van a kötése és a kapcsolok is regiek, ami megmeheziti a dolgomat, mert nincsenek rajtuk jelolesek, hogy 1-es, L stb. Aki el tudna mondani, hogy miert van az, hogyha a lepcso tetejen levo kapcsolot kapcsolom fel, akkor miert nem lehet lent lekapcsolni, csak fent, ugyanez van akkor is, ha lent kapcsolom fel, fent nem lehet kapcsolgatni. Elore is koszonom🥺❤️

febr. 19. 13:21
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja es 1 egot kapcsol fel-le a ketto kapcsolo
febr. 19. 13:24
 2/8 anonim ***** válasza:

Itt

[link]

egy remek cikk erről.

febr. 19. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Szirty ***** válasza:
100%

" Aki el tudna mondani, hogy miert van az, hogyha a lepcso tetejen levo kapcsolot kapcsolom fel, akkor miert nem lehet lent lekapcsolni, csak fent, ugyanez van akkor is, ha lent kapcsolom fel, fent nem lehet kapcsolgatni."


Ez azért van mert párhuzamosan lett kötve a két kapcsoló.


Ha tudsz rajzot olvasni/értelmezni akkor az előző hozzászóló linkje nagy segítség lehet.

Ha nem tudod eldönteni a kapcsolóról hogy melyik kivezetése melyik, az egy egyszerű multiméterrel kideríthető hamar.


Ha azt nem tudod hogy a falban melyik vezeték hova megy az már nagyobb gond.

Szakembert kell hívni.

febr. 19. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Váltókapcsolásnál új vezetékezéskor is "csak" három barna vagy fekete vezetéket találsz a kapcsoló mögötti dobozban. A legritkább esetben jelölik meg a szerelők.
febr. 20. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ugye nem jól veszem ki az írásodból hogy villanyszerelőnek tanultál?


Van két kapcsoló, mind a kettőbe 3 szál megy. Az egyik kapcsoló direkt fázist kap, a másik pedig egy (vagy több) lámpa szálat. A két kapcsoló közé pedig két játszó/vezérelt szálat kell húzni.

Szóval:

kapcsoló 1: 1 fázis, 2 vezérelt

kapcsoló 2: 1 lámpa, 2 vezérelt


Nagyon elrontani nem tudod, vagyis zárlatot csinálni ha rosszul kötöd be. Kimérni a kapcsolót meg a jelöletlen szálakat egy szakadás vizsgálattal tudod a legegyszerűbben (multiméterrel).

febr. 21. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Bereczk Jénos válasza:

Én véletlenül kerültem 18 villanyszerelő közé, mondhatnám úgy is hogy fekete bárány voltam! aztán látva sikeres munkáimat, 1Ft béremeléssel névleg is villanyszerelő lettem, hogy segítek a kollégáknak!

Első munka egy 3,5 éve parkoló 'liberta' lett, a kapcsolója össze volt szakadva. Kikaptam és letettem a főnök asztalára, hogy egy ilyen zeg-zug kapcsoló kellene! Felugrott, hülyéskedek, mi az hogy zeg-zug??

Aztán bevezettem a sógornak a villanyt (2nap alatt!), megkérdezte a főnök van-e váltó kapcsolás, akkor, nagy élvezettel Ő is jön, és futkározva a két kapcsoló között, le-fel kapcsolgatta a folyosón!! Visszaérve: "Na

megkérdezzük a kollégát, hogyan működik?" visszakérdeztem melyiket? Mér több is van? és leült!!!!!

Volt még pár akció, egy DRT-t kellett megnézni, ez pár éve állt, ahogy

ballagtunk a géphez, mondom kérjünk egy rajzot, hozta is rögtön!! Te tudsz rajzot olvasni? Nem! De ezt senki sem tudja, és ha nézzük, a munkának az is része!!!! Nem írom le mi volt a hiba, de 2 nap alatt ezzel is végeztünk!!!!

márc. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Bereczk Jénos válasza:

Rajz: A A

0 É C C /fázis

B B

HA összekötöd A -t a szemközt A-val, B-t a szemközti B-vel, C-fázis,

Másik oldalon C az égőhöz, égő másik fele 0, ilyen egyszerű!!!!

márc. 4. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Bereczk Jénos válasza:

Ez így kicsit bonyolult lett, de ha széthúzod megérted!

......A-------A

0-É-C...........C----fázis

......B-------B

A pontok nem jelentenek semmit, a vonalak a vezetékeket!!!!!!!

Az A_B_C, a jobb és bal kapcsoló, Skype Papus482 ott rajzot tudok érthetőbbet küldeni!!!!!!

márc. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!