Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Vettünk egy sólámpát. Azt...

Vettünk egy sólámpát. Azt írja a tájékoztatója, hogy nem szabad földelt konnektorba dugni. A lakásunkban pedig tudtommal az összes dugaszoló aljzat földelt. Akkor nálunk nem is lehet használni?

Figyelt kérdés
Kicsit meglepődtem a tájékoztatón. Manapság szerintem az összes kicsit is modern lakásban földeltek a csatlakozók. Nem? Ehhez képest kicsit meredeknek tűnik, hogy földeletlenbe kellene csatlakoztatni. Ráadásul azt írják, hogy áramtalanítsunk a csatlakoztatás előtt? Ez miért van? Az egész lakásban áramtalanítani kell előtte? Mi ebben a logika? Az a durva, hogy csatlakoztattam egy először kikapcsolt hosszabbítóhoz, majd bekapcsoltam előbb a hosszabbítót, aztán a készüléket. Kb. 5 percig világított a sólámpa 15 W-os izzója, aztán lecsapta a biztosítékot. Visszakapcsolni nem lehetett. A kereskedő azt mondta, csak azért lehetett, mert rövid életű minta izzókkal értékesítik ezeket. Szerintem egy 15 W-os izzó kiégése nem indok arra, hogy lecsapja a biztosítékot. Attól tartottam, hogy zárlatos, vagy valami hasonló baja van. Visszakapcsolni már nem lehetett. Visszavittem, kicserélték. Szóval, mégis a földelés körül lehet a baj?
2011. okt. 23. 11:41
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A sólámpa csatlakozója földelt vagy nem? Talán azt érti alatta, hogy ne cseréld földeltre.

Az izzók, lehet akár 15W-is, kiégéskor ki tudják csapni a biztosítékot, mert a búrán belül ív keletkezik, mindegy hány wattos volt...

A fordítások nagyon gyakran hibásak, ha teheted, nézd meg az eredeti leírást...

2011. okt. 23. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Szerintem földelt a csatlakozója (az a vékony, keskeny típus). A földeletlen úgy tudom, nagy, kerek (teli hengeres) és bevágás nélküli szokott lenni. Úgy tudom, a földelt belemegy a földeletlenbe, de a földeletlen nem megy bele a földelt csatlakozóba.
2011. okt. 23. 12:02
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Amit leírtál, az pont a fordítottja..

A keskeny, az a földeletlen, mondják flexo-nak is. (Csak 2 "fémdugója" van a csatlakozáshoz, legyen egyik a 0, másik a fázis, 3. nincs, az lenne a védőföld)

A földelt az előzőhöz képest nagy kerek, a két vastag csatlakozó csapon kívül (0 és fázis) az oldalán van még két "fémcsík", na az a védőföld, a 3. csatlakozási pont.

2011. okt. 23. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Húúú, köszönöm. Valamivel már okosabb lettem.

Akkor ezek szerint a sólámpa földeletlen (keskeny) csatlakozóval van ellátva. És ha ezt csatlakoztatom a kerek, de bevágásokkal szűkített (tehát nem teljes kör keresztmetszetű) konnektorba (hosszabbítóba), akkor az probléma?


És még egy dolgot kérdeznék, ha már itt tartunk. A keskeny flexo-n kívül még 2 típust ismerek: a teljesen kerek, henger alakú csatlakozókat (ezek ált. nagyon régiek) és a kerek, de két oldalán bevágott csatlakozókat, amiknek a széleiről lemetszettek egy kis részt. Ez utóbbiak bele szoktak menni a modern dugaszoló aljzatokba, viszont a teljesen kerek hengereseket már direkt nem lehet ezekbe belepréselni. Ennek mi az oka? Van köze a földeléshez? Mert ezt sose értettem.


Ment a zöld kéz amúgy!

2011. okt. 23. 12:59
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem, nem probléma, mert az aljzat ugyan földelt, de ez a lapos dugó nem használja a földelést, nincs is földelő csatlakozása (így nem is érhet hozzá).

A teljesen kerek valóban régi, nincs védőföldelője az oldalán, azért, hogy ne is lehessen összekeverni, nem is lehet beledugni az újabb aljzatokba. A flexo is meg ez is földeletlen, de azért annyi különbség van, hogy a flexo max. 2A-re, ez a kerek meg 10A-re jó... (4 és 16A?).

Vasalót, 6-10A, (régen) nem lehetne flexon keresztül táplálni, nem bírja.

2011. okt. 23. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!