Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Pulzoximéter használata!...

Pulzoximéter használata! Valaki elmagyarázná nekem szakszavakkal? Én csak pulzoximéter fajtákat találtam! Nekem konkrétan a használata kellenne! Minden amit tudtok! SOS!

Figyelt kérdés
2012. febr. 6. 17:54
 1/3 anonim válasza:
Egyszerű. Ráteszed az illető ujjára, bekapcsolod, és leolvasod az eredményt.
2012. febr. 6. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi, de ezt én is tudom! :) De mondtam hogy szakszavak kellenének, de csak fajtákat találtam! A könyveim most nincsenek nálam, de nyilván abban fogom keresni.
2012. febr. 6. 18:28
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Azóta talán már nem aktuális részedre, de küldöm és majd eldöntöd, tudod-e használni.


A pulzoximéterek általánosan használt eszközök a klinikai gyakorlatban. Segítségükkel

pár százalék hibával megmérhető az oxigenizált hemoglobin szaturációja, más szóval az

oxigén telítettség az artériás vérben. A pulzoximéterek roncsolás mentesen, és folyamatosan

képesek mérni, más szóval non-invazív monitorozó eszközök. Az artériás oxigenizált

hemoglobin szaturációjának mérésével diagnosztizálható az esetleges csökkent oxigén

ellátottság, orvosi kifejezéssel a hypoxemia. A pulzoximéterek tehát alapvetően az oxigén

hiány diagnosztizálását elősegítő mérőműszerek.

Az ember artériás véroxigén telítettségének egészséges érétke 95-99% közötti. Ez azt

jelenti, hogy átlagosan a hemoglobin molekulák 97%-a szállít oxigént, és 3%-a nem. A

vénákban ez az érték mintegy 75%. Vérünk oxigén telítettsége születésünktől halálunkig igen

lassan és keveset változik. Mindegy, hogy az ember alszik, vagy fut, csak a véredényeken

átáramlott vér mennyisége változik, az oxigén szaturáció nem. Amennyiben nem

mesterségesen idézik elő, az artériás oxigén szaturáció lecsökkenése jellemzően valamilyen

abnormális élettani folyamat következménye.

Az artériás vér valós oxigén telítettségét SaO2-vel jelöljük, ahol az „a” index a latin

arteria-ra utal. A pulzoximetria elveit felhasználva a pulzoximéter az artériás véroxigén

telítettséget hivatott mérni – adott pontossággal. A pulzoximéter által mért artériás oxigén

szaturáció az SpO2 érték, ahol a „p” betű utal a pulzoximéter által mért oxigén telítettség

értékre. Egy modern pulzoximéter esetében a mérési hiba jellemzően kevesebb, mint 3%,

vagyis a mért SpO2 érték 3%-nál kevesebb hibával közelíti a valós, SaO2 értéket.

Az orvosi praktikumban számos esetben használnak pulzoximétert a páciens

felügyeletére: altatáskor, vajúdás és szülés közben, sürgősségi beavatkozáskor, sebészeti

műtétek közben, szív és érrendszeri problémák vagy tüdőbetegség esetén. De mindennapos

eszközök a kórházi szobákban, betegszállításnál, mentőben és az újszülött osztályon is.

Tüdőproblémák esetén, amikor a tüdő oxigén felvevő képessége csökkent, a pulzoximéter

hasznos eszköz lehet a betegség súlyosságának megállapítására, az alkalmazott gyógymódok

hatékonyságának ellenőrzésére, vagy a beteg számára mesterségesen adagolt oxigén

mennyiségének szabályozására.


További informácók itt:

[link]


További netes kereső találatok:

[link]

2012. aug. 3. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!