Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Fotósokat kérdeznék, hogy...

Fotósokat kérdeznék, hogy miért van az hogy tükörreflexes géppel RAW-ban fotóztam éjszakai, ködös képet Budapesten (természetesen állványról) és némelyik képen ennek ellenére észrevettem a "banding-et (sávozódást) "?

Figyelt kérdés
Inkább lámpák fénye körül, illetve mivel a köd enyhény zajos és a lámpafénye szétoszlik rajta így észrevehető. Nem értem miért jön elő, mikor nincs tömörítve? Ráadásul. Ha felszeretném tölteni valahova, ahova le kell kicsinyíteni, akkor mégjobban előjön. Próbálkoztam a zajszűréssel is, de még rosszabb a zajmentes felületen.

#banding #sávozódás
2012. dec. 19. 10:50
 1/6 anonim ***** válasza:
Jó volna látni az eredetit (mammutmail?), valamint tudni, hogy milyen programot használtál konvertálásra. Banding a RAW-on nem szokott lenni, de amikor te a monitorodon képet nézel, az sosem a nyers kép, hanem valamilyen leképezése (pl JPEG-be vagy TIFF-be). Inkább erre keresném a problémát.
2012. dec. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Golan Trevize ***** válasza:

Biztos, hogy nem a RAW-ban van a hiba.

Próbálj meg az érintett felületekre némi posterizationt rakni, a zajszűrés valóban csak rontani fog.

A probléma gyökere az, hogy adott színből annyi árnylat van egymás mellett, amit sem a videokártya drivere, sem a JPEG tömörítés nem fog tudni értelmesen kezelni.

2012. dec. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
CS5-öt használok,a monitorom full hd.Mikor a photoshopban megnyitom a raw fájlt,már akkor is lehet látni. Persze azért nem olyan szembetünő,de azért látni. Főleg hogy többféle képpen próbáltam kicsinyítenni a ps-ben,de az még jobban előhozza!
2012. dec. 19. 12:56
 4/6 A kérdező kommentje:
Egyébként,miért nem a nyers képet látom a monitoron? Most csak a windows képnézegetője van fent,de a raw plugint telepítettem hozzá,így az is megtudja nyitni a képet. Vagy már hiába a raw formátumot nyitja meg,akkor is le van butítva?
2012. dec. 19. 12:58
 5/6 Golan Trevize ***** válasza:
Azért nem azt látod, mert a videokártya drivere sem képes feldolgozni egy színből annyi árnyalatot, mint amennyi a RAW file-ban van, és már a monitorodra is a bandinges kép jut el.
2012. dec. 19. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Továbbra is jó volna látni az eredeti RAW-ot, mert így elég gyanús a dolog.


A natív RAW-ot nem lehet megnyitni, mert nincs színtere, azaz nincs hozzárendelve az adathalmazhoz semmilyen színekre való leképezés. Ahhoz, hogy lásd a képet, kell a kamera színprofilja (a pixelek és színek közti hozzárendelési szabály), és ebből és a RAW-ból lehet előállítani valami nézhetőt. Ha nem tetszik az eredmény, a kamera színterét lehet kalibrálni is PS-ben, tehát egy RAW gyakorlatilag végteleféle módon megjelenhet. Hogy ebből konkrétan mit jelenít meg pl. a W7 plugin, gőzöm nincs. A PS megbízhatóbb, de ha tényleg azt szeretnéd látni, amit a kamera fényképezett, akkor minimum kalibrált kamera színprofil és kalibrált kijelző kell.


Apropó, kijelző: még a true color is csak 8 bit minden csatornára (R,G,B), a RAW-ban viszont ennél jóval több van (10-14), így igazából soha nem kapod vissza a teljes színhelyességet monitoron.


És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a kijelzők általában max sRGB-t jelenítenek meg, de még az Adobe által használt proPhoto RGB sem fedi le a teljes RAW színteret, azaz nem elég, hogy kevesebb bit reprezentálja a képed színeit, de vannak olyan bitkombinációk, amiket a monitor sehogy nem tud kirajzolni.


Ezért olyan marha bonyolult, hogy amikor kinyomtatsz egy fotót, az tényleg úgy nézzen ki, ahogy a monitoron volt...

2012. dec. 19. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!