Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Aki ért a lézerekhez, tud...

Aki ért a lézerekhez, tud valamit erről?

Figyelt kérdés

Tehát, van ez a lézer:

[link]


Jobb oldalt vannak képek!

Ki ismeri ezt a fajtát? Vagy egyáltalán tud valaki valamit erről, milyen gáz van a tartályában?

A tápegységét szétszedtem, egy nagy trafó van benne többek közt, a primer oldalra 3 vezeték megy (kivizetésenként 2 vezeték, összesen 6, ebből 5 vezeték van rákötve). A szekunder oldalra már ha annak nevezhető, ha jól emlékszem 6-7 vezeték ami a forgókapcsoló irányába indul.

Lényeg, hogy ahol bejön a 220~ a tápegység elején levő "CETь" nevű kapcsolóval lehet bekapcsolni, igenám, de ahogy érkezik a kapcsolóba a nulla és fázis tovább nem megy semerre sem, úgyértem, vannak még a kapcsolón csatlakozók, de talán az egyiken lehetett még vezeték mert forrasztás nyoma látszik. Tulajdonképpen, nem tudom, hogy juttassam el a 220-t a trafóig, mert első ránézésre csak egy vezeték megy a primer oldalra. Továbbá érdekes számomra, hogy a szekunder oldalon a kb 6-7 vezeték mind megy 2 kivételével a forgókapcsolóhoz, de nem értem, mit vált?! 2 megy a tápegység ON izzójához, de mind kis vékony kb 0,5mm2-s vezetéken, vagy annyi se...

Akkor hol van itt a nagy feszültség ami kell a lézer indításához? más kérdés, hogy 2 kb ökölnyi méretű ismeretlen kondenzátor van még benne, illetve 3 hüvelykujj vastag és mutatóujj hosszúságú dióda is van benne. Továbbá 2 NYÁK lapra szerelt 2*18 11kOhm ellenállás.



2013. márc. 12. 00:21
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Alles zusammen, jó kis orosz gép az biztos!
2013. márc. 12. 00:24
 2/11 anonim ***** válasza:

Bár a lézerekhez nem értek, de orosz elektronikával már találkoztam. A CETь kapcsoló a bekapcsoló, a "ток лазера" (tok lazera) pedig a lézer áramerősségét szabályozza.


Jó lenne egy kép magáról a belsejéről is.

2013. márc. 12. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Annyit sikerült kiderítenem, hogy hélium neon lézer. Van pár tápegység rajz egy orosz oldalon, de a tiéd nem találtam.


[link]

2013. márc. 12. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, nemsokára készítek képet a belsejéről is, hogy tisztább legyen a kép! :-)
2013. márc. 12. 10:09
 5/11 A kérdező kommentje:
Talán mintha a ОКГ-13.zip-ben található kapcs rajz hasonlítana rá, abban is 3 dióda és 2 kondi van. De itt is legalább a 220 rámegy a primerre, nem egyszerűen mindkét szál egy kapcsolóba. Képet mindenképp csinálok.
2013. márc. 12. 10:34
 6/11 A kérdező kommentje:

Összeraktam, ha az ember a tetejét leveszi a tápnak, egy kapcsoló földeli a lézer nagyfesz vezetékét, hogy az emberre ne húzzon át nyílván. Első szétszedéskor az érintkezői annyira korrodáltak voltak, hogy sokat kellett rajta csiszolni, szal sok év állás után nem lett volna túl biztonságos :-) illetve egy másik kis kapcsoló is van egy a tetőt lefogató csavarnyílás alatt, szal ha be van csavarva akkor átengedi a 220-t. Bekapcsoláskor kicsit búgás hallatszódik valahonnan mintha nem is a trafóból jönne, hanem a lézercsőből. De akkor sem értem hogy a kapcsoló ami mellesleg szanaszét tört, de kicseréltem jobbra, szal mit kapcsol?! Rájöttem, hogy ahol a trafó a a sok kis vezeték van, az a primer oldal, a szekunder meg a ahol a 3 vastag van, de ilyet nem láttam, hogy a primer vezetékek ilyen véknyak legyenek, azért nyilván van terhelés a primer oldalon. Tehát a forgókapcsoló variálja hogy a 220 a primer melyik vezetékeibe folyjon. Pár kép:

[link]

[link]

[link]

2013. márc. 12. 17:08
 7/11 A kérdező kommentje:
A trafón a 8-as kivezetésről valamilyen vezeték hiányzik, mert onnan semmi nem jön ki, oda mi mehet?
2013. márc. 12. 17:12
 8/11 anonim ***** válasza:

Első ránézésre olyan, mintha középkivezetéses lenne a trafó. De az is lehet, hogy valami segédfeszültség lenne, nem látom hova menne a hiányzó kábel. Nem tudom mekkora a szekunder feszültség, de ha 230V-nál alacsonyabb, akkor természetes hogy vékonyabb. Úgy látom jól ki van öntve méh viasszal is.


A kapcsoló elméletileg a hálózati kapcsoló lenne, tehát a 230V kéne megszakítania. Érdekes az a két ellenállásos panel is. Biztos hogy mind ellenállás? Nem lehet esetleg, hogy kinézetre azonos, de azok ott kondik és diódák? Mert a nagyfesz elvileg onnan jön le, és akkor az talán lehetne egy Villard feszültségsokszorozó. (Találkoztam én már furcsa orosz alkatrésszel, ami kb felismerhetetlen)

2013. márc. 13. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Szia!

Ma lemérem, hogy mennyi jön ki a szekunder oldalon, elvileg ha jól olvastam ki fordító programmal, akkor a két kondi 400v-os, tehát a műszeremnek ki kell mérnie 600v-ig. Tényeg hihetetlen, az a rengeteg ellenállás, mind egyforma jelölésű és kinézetű ha jól emlékszem, tizen pár kiloohmosak. Érdekes a kapcsoló, mert tulajdonképpen semmit nem kapcsol, de mondjuk ahogy a képen is látszik a másik két túloldalon levő pöckön forrasztás végett a gyanta látszik. De konkrétan ahova befut a kapcsolóba a 220 máris onnan lejön az a két piros ami a hátsó két biztonsági kapcsolón (táp fedelének csavarfurata alatt, lézer nagyfesz vezetékén is van egy pöcök, ami ha be van csavarva szintén lenyom egy kapcsolót) keresztül probléma nélkül eljut a forgókapcsolón át a trafóba, létezik valami magyar fórum ilyen problémával kapcsolatban?

Köszi!!

2013. márc. 13. 11:30
 10/11 A kérdező kommentje:
Az tuti, hogy egyenárammal megy a lézer. A trafó két kifezetését megmértem 600 v-ig mér, haza is vágta a műszeremet, nemértem, hogy hogyan pedig nem szabadott volna. A kapcsolóról annyit hogy szerintem azért van a 220ra mindjárt rákötve a két piros ahonnan kapja a feszt a táp, mert a kapcsoló elromlott és így akarták kiiktatni, hogy konnektorba dugva máris menjen. Végülis mintha működne a táp, a nagyfesz kifezetést nem teszteltem, de tuti hogy áram alatt van. Viszont a lézerben a gáz nem gyullad be, lehet tovább kellene várnom, hogy bemelegedjen?!
2013. márc. 13. 18:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!