Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyam működnek a LED dimmerek?

Hogyam működnek a LED dimmerek?

Figyelt kérdés
Milyen elven működnek? Sokat használok ledeket, vannak dimmereim is, eddig azt hittem áramgenerátor üzemmódban az áramot szabályozzák, viszont rámértem, és egyszerűen a feszültség csökkent. Nem értek annyira az elektronikához, de azt látom, hogy nem csak simán potméterből áll, szeretném érteni a többit. Nincs valakinek egy jó link-je hol tudhatnám meg? Köszi.

2013. márc. 14. 21:06
 1/7 anonim ***** válasza:
Kapcsolóüzemben a kitöltési tényezőt változtatják. Azért mérsz kevesebb feszültséget, mert a műszer kiátlagolja az impulzust. Nézz rá oszcilloszkóppal. Mindjárt jobban megismered a működését.
2013. márc. 14. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Ha jól értem akkor, megszaggatja az egyenáramot, és minél jobban csökkentem a fényerőt annál nagyobb lesz az a rész ahol monjuk közel 0 a feszültség? Én úgy tudom a halogén és hagyományos izzó dimmerei működnek ilyen elven. De ha így van akkor a LED-ek többsége dimmelt állapotban villog, csak gondolom nagy frekvencián, ugye? Oszcilloszkópom nincs sajnos.
2013. márc. 18. 19:07
 3/7 anonim ***** válasza:

A frekvencia állandó. A kitöltési tényezőt változtatják. Hogy érthetőbb legyen:

Maximális fényerőnél az impulzus egy periódusa úgy néz ki, h az idő nagyrészében - akár több, mint 90%-ban - rajta van a LED-en. Tehát folyik áram. Csökkentve a kitöltési tényezőt, csökken az egy periódus alatti bekapcsolási idő és ezzel a fényerő is. Az emberi szem a mp-enkénti 25-30 villanásnál (25-30Hz) többet már nem érzékeli villogónak. A LED-eket ennél jóval nagyobb frekvencián hajtják - akár több 10kHz-en is.

2013. márc. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
akkor jól értettem, köszi.
2013. márc. 24. 14:04
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyébként, még 1 kérdésem lenne, sosem értettem miért kell mindenképpen ellenállás a ledekkel sorba kapcsolva, ha pl. elméletben adott egy 3,5V-os tápom amihez bekötök egy ledet amin 3,5V a névleges feszültségesés, miért kell akkor is hozzá valami minimális ellenállás? Talán a led-nek nyitás után nagyon ingadozhat az ellenállása, és túláramot kaphat?
2013. márc. 24. 17:37
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha megnézed egy P_N átmenet (félvezető) nyitóirányú karakterisztikáját, abból lehet látni, h miért kell soros ellenállás.

[link]

A LED is félvezető. Másként viselkedik ha a katódja negatívabb, mint az anódja: NYITÓ-irány

és másként, ha fordítva: ZÁRÓ-irány.

Ha egy változtatható feszültségű generátorra kötöd (ez azt jelenti, h a kapcsain mindig akkora a feszültség, amekkorát éppen beállítottál) nyitóirányban a LED-et és pl. 0-ról kezded növelni, eleinte csak µA nagyságú áram folyik. Elérve a LED-re jellemző nyitófeszültség értékét - pl. piros LED-nél ez kb. 1.6-1.8V - a P-N átmenet kinyit és csak a generátor belső ellenállása szabna határt, h mekkora áram folyik át rajta. Persze a LED-ekre megvan adva, h nyitóirányban mekkora lehet a max. áramerősség. Na ezért kell soros ellenállás, hogy azt korlátozzuk, értékét maximalizáljuk, különben az eredmény FÜST ...

2013. márc. 24. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ez kímerítő válasz volt, köszönöm.
2013. márc. 24. 21:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!