Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Fázis, nulla. Váltóáram,...

Fázis, nulla. Váltóáram, mindegy hogyan dugom be a dugót a konnektorba, igaz? 50hz akkor ötvenszer kell váltania. Az elektronikus eszközökben miért nem tesz kárt hogy egyszer az egyik oldalon egyszer a másik oldalon kapják a fázist?

Figyelt kérdés
Egyáltalán ilyenkor miért nem kapcsolnak ki?
2013. nov. 7. 10:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Többféle módon hasznosítják ezt a tulajdonságát a hálózati feszültségnek. A motorok pl. arra a pillanatra nem veszítik el a lendületüket. Az izzószál a lámpákban nem alszik ki ilyen rövid idő alatt. A transzformátorok kifejezetten a változó feszültség hatására vele változó mágneses téren alapulnak. Ugyanis az ilyen térbe helyezett tekercsben áram indukálódik.

Amihez pedig egyenfeszültség kell, ahhoz könnyen egyenirányítható és kondenzátorral simítható.


A fázist pedig mindig ugyanott kapod, nem váltakozik, csak a polaritása. Próbálj ki egy fázisceruzát a konnektorodban.

2013. nov. 7. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Végül is tök mindegy, hogy dugod be a dugót. Mivel egy időben állandóan VÁLTOZÓ ugyanakkor PERIODIKUS (ismétlődő) jelet kapunk a hálózaton.

Gondolj arra, hogy néz ki egy sinus hullám. Tegyük fel mindig akkor dugod be, mikor a hullám értéke pont 0, fázisszöge is 0. Tehát akkor dugod be a dugvillát, mikor origóban van a jel. Viszont ha ugyan ebben a pillanatban fordítva dugod be a dugvillát, gyakorlatilag azt jelenti, hogy 180 fokkal eltolod a fázist. Tehát a sinus nem az emelkedő ága előtti nulla értékén, hanem a csökkenő ág előtti 0 értékén vagy. Ennyi a különbség a gyakorlatban a között, hogy jól, vagy fordítva dugod be a készüléket.

De viszont mivel mindig más időpillanatban van bedugva illetve bekapcsolva a készülék (gyakorlatilag lehetetlen hogy mindig 0 átmenetnél dugd be) semmi értelme ezen lovagolni.


Vannak 0 átmenetes kapcsolók, amik csak akkor kapcsolják rá a feszültséget a fogyasztóra, mikor pontosan a sinus hullám 0 átmenetén van a hálózati feszültség. Ez akkor fontos, ha valami nagy bekapcsolási áramú készüléket akarunk üzemeltetni. Mert ha csúcs értéken kapcsolsz be a hálózaton pl. egy 3-4 kilowattos egyenáramú táp trafót, akkor az nagyon nagy árammal rántja meg a hálózatot (mivel a kondenzátor ami a tápban van bekapcsolás pillanatában rövidzár), és leold a megszakító. Viszont ha 0 átmenetnél kapcsolod rá a hálózatra, az a kis idő amég a hálózati sinus hullám felfut 0-ról csúcsértékre, elég ahhoz, hogy a kondenzátor töltődjön annyira, hogy már ne legyen rövidzár a hálózat felé.


Ez csak egy gyakorlati példa volt arra, hol számít az, hogy mikor kapcsolod rá a fogyasztót a hálózatra, a sinus hullám mely időpillanatában.

2013. nov. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi, hasznosak voltak!
2013. nov. 8. 21:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!