Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tranzisztort lehet valahogy...

Tranzisztort lehet valahogy diódákból és passzív elemekből kiépített kapcsolással helyettesíteni?

Figyelt kérdés
Ez elméleti tervezési kérdés, a gyakorlati ár megvalósítása NEM játszik szerepet (mielőtt valaki erre panaszkodna ;])!

2014. febr. 3. 16:06
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

Tudniillik azt nem értem - úgy látszik egyáltalán nem, és ezért meg lehetne kövezni, tudom -, hogy egy tranzisztor lényegében 2 dióda, DE 2 dióda egymással ellentétes soros kapcsolása mégsem lehet tranzisztor.

Lásd a képet is : [link]


Akkor most mi az isten van ??? :O

2014. febr. 3. 16:33
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Az van, hogy nem tudod hogyan működik egy tranzisztor, de még elemi szinten sem. Ha utánanézel és megérted, akkor a kérdés is feleslegessé válik.

Addig is a válaszom: nem lehet. Lényeg röviden: egyetlen félvezetőkristályon kellene elhelyezkedniük ahhoz, hogy működhessen mint tranzisztor, méghozzá nem is akárhogyan.

[link]

2014. febr. 3. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm, elolvastam.


Tényleg ez volt a gond, beismerem. Azonban vedd figyelembe, hogy nem csak én vagyok így egyedül! Sőt, szerintem van, aki még áramkörépítésbe is belefogna (mármint valódi elemekkel), úgy, hogy nincs komolyabb elméleti háttere, mint nekem.


Viszont a kérdés továbbra sem vált feleslegessé, habár alapjába véve megválaszoltad - bár én nem teljesen arra gondoltam, hogy 2 diódából kéne rögtön tranzisztort csinálni - akármilyen bonyolult tranzisztort helyettesítő kapcsolásnak örülnék.

És akkor az a kérdés is feltevődik, hogy a tranzisztor feltalálása előtt mihez tudtak kezdeni az elektrotechnikusok ?! Merthogy én még a kristálydetektoros rádiót kivéve nem láttam olyan kapcsolási rajzot, amiben ne lett volna legalább 1 tranzisztor! :(

Telenyomtak mindent elektroncsövekkel ?! És az előtt?

2014. febr. 3. 21:20
 4/17 A kérdező kommentje:

+ akkor vehetem úgy, hogy tranzisztor, avagy elektroncső nélkül nincs normális (praktikus) áramkör?

(elnézést a számodra fáraztó kérdésekért, de ez a fizikakönyvben így nem találni sehol)

2014. febr. 3. 21:26
 5/17 anonim ***** válasza:

Az első kommentelő ökörséget írt. Oda se figyelj rá. Valójában ő nem tudja hogyan működik egy tranzisztor.


Létezik diódás helyettesítőkép, de nem minden esetben helyettesíthető ezzel, kedves kérdező. Ugyanis a TTL logikában figyelembe kell venni a tranzisztorok "kapcsolási idejét" is. Ha diódákat használsz fel, teljesen máshogy viselkedik a rendszer. Önbeálló lesz. Nem tudsz astabil multivibrátort építeni pl. csak diódákból.

2014. febr. 4. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
37%

A második kérdésedre a válasz: relé. Léteznek olyan relék is, mint pl. a REED relé, amik spektrálisan szabályozhatóak. Nem csak két diszkrét állapotuk van ( kikapcs bekapcs ). Ez pontosan azt csinálja, amit egy tranzisztor.


Elmondok egy kis történetet is még extra. A második világháborúban egész számítógépeket építettek a britek relékből. A reléket nem tokozták mindig. A gépeknek milliós karbantartási költségük volt. Történt egyszer hogy egy gépet teljesen szét kellett szedni, mivel az egyik relé meghibásodott egy párhuzamos memóriabeíró körben. Az a relé bizony azért lett hibás, mert beleszállt egy pici bogár. És lám a mai napig így nevezzük a hibát: "Bug" :) Remélem tetszett.

2014. febr. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

"Az a relé bizony azért lett hibás, mert beleszállt egy pici bogár. És lám a mai napig így nevezzük a hibát: "Bug" :) Remélem tetszett."


Bocs, de ezt már az általános suliból tudom négy éve! :D

Meg már itt a középsuliban is elmondták vagy százszor, mint "érdekesség". Annak a bizonyos jegyzőkönyvnek a fotóját is már vagy nemtudom hányszor láttam.

2014. febr. 4. 11:44
 8/17 A kérdező kommentje:

"Ugyanis a TTL logikában figyelembe kell venni a tranzisztorok "kapcsolási idejét" is."


Itt akkor ennél a pontnál megkérdezhetem, hogy minden egyéb kapcsolódó komponenstől függetlenül, bármilyen kapcsolásra általánosítva, PONTOSAN leírható a tranzisztor viselkedése?

áramerősséget erősít, félvezető (tehát csak az egyik irányba vezet).... ezeket nagyjából tudom...

2014. febr. 4. 11:52
 9/17 anonim ***** válasza:

Hm, az 5. elég sommás vélemény, főleg ahhoz képest, hogy pusztán belinkeltem egy leírást a tranzisztor működéséről.

Akkor én is kritizálok, ha ez a divat. 2 diódával semmilyen áramkörben nem lehet helyettesíteni egy tranzisztort, TTL logika ide vagy oda.

Egy reed-relé érintkezői meg csak 2 állapotot vehetnek fel. Vagy összeérnek, vagy nem, nincs semmilyen köztes állapot.

2014. febr. 4. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Jajj, LÉGY SZÍVES! NE VESZEKEDJETEK! =(

Kérlek szépen!

Igyen, neked van igazad, a tranzisztor egy istenverte háromlábú állat, ha nem lenne, KI KÉNE találni. ;) Elhiszem, hogy nem lehet helyettesíteni.


Inkább légy szíves - nagyon megköszönném - ha a legutolsó kérdésemre választ kapnék! :D

2014. febr. 4. 16:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!